Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kredyty mieszkaniowe. W kwietniu liczba wniosków drastycznie spadła

32
Podziel się

W kwietniu 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 27,8 tys. klientów, podczas gdy rok temu było to aż 42,5 tys. To spadek o 34 procent - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Kwiecień 2020 r. przyniósł rekord, po raz pierwszy w historii średnia wartość wnioskowanego kredytu przekroczyła 300 tys. zł
Kwiecień 2020 r. przyniósł rekord, po raz pierwszy w historii średnia wartość wnioskowanego kredytu przekroczyła 300 tys. zł (Pixabay)
bEpINHph

Jest to piąty najniższy wynik liczby wnioskujących, od stycznia 2007 r. Co jednak ciekawe, średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wzrosła o 11 proc. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku i wyniosła 302,1 tys. zł. To przekroczenie dotychczas nieprzekraczalnej granicy 300 tys. zł.

BIK co miesiąc przygotowuje indeks popytu na kredyty mieszkaniowe, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. W kwietniu wyniósł on -27,6 proc., co oznacza, że w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 27,6 proc. w porównaniu z kwietniem 2019 r.

Na obecną wartość indeksu na poziomie negatywnie wpływa bardzo duży spadek liczby osób wnioskujących o kredyt, pozytywnie zaś wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu - podaje BIK.

bEpINHpj
Zobacz także: Obejrzyj też: Odmrażanie gospodarki. Polacy znów myślą o wyjazdach. "Ma być ustronnie i bezpiecznie"

- Kwiecień jest pierwszym pełnym miesiącem pandemicznym z lockdownem. Odczyt kwietniowy jest najniższy w kilkuletniej już historii Indeksu. Kwietniowy odczyt indeksu w 2020 r. (-27,6 proc.) jest lustrzanym odbiciem odczytu lutowego br. (+27,6 proc.). Te dwa skrajne odczyty pokazują przeciwieństwo nastrojów na rynku kredytów mieszkaniowych: w lutowym euforia, a w kwietniu depresja - komentuje prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

- Pojawienie się w marcu 2020 "czarnego łabędzia", jakim jest koronawirus, przerwało sześciomiesięczny trend wzrostowy wartości Indeksu (sierpień 2019 r. – luty 2020 r.), wyprowadzając Indeks na bardzo niski poziom. Kwiecień 2020 r. przyniósł jeszcze jeden rekord, po raz pierwszy w historii średnia wartość wnioskowanego kredytu przekroczyła 300 tys. zł i wyniosła 302,1 tys. zł - dodaje Rogowski.

bEpINHpp

- Jest to tym bardziej zastanawiające, że większość banków zwiększyła oczekiwania co do wkładu własnego, co w konsekwencji zmniejsza poziom lewarowania, a tym samym wartość wnioskowanego kredytu. Obecnie ceny nieruchomości również nie wzrosły. Jedynym wytłumaczeniem jest więc to, że o kredyt wnioskowały osoby, które chciały kupić większe nieruchomości - wyjaśnia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bEpINHpq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpINHpK
KOMENTARZE
(32)
Karol
rok temu
Na przełomie marca i kwietnia pojawiło się w wp dużo artykułów podpartych opiniami tzw. #ekspertów#, że ceny nieruchomości nie spadną bo developerzy i sprzedający ograniczą podaż. Buahahahaha !!! Pisałem wtedy o co najmniej 5 powodach, dla których POPYT poleci na pysk. Jedną z nich jest właśnie kredytowanie. GDZIE SĄ TERAZ CI EKSPERCI, ANALITYCY ?! Powtórzę swoje zdanie: Analityk i ekonomista to taki ekspert, który naukowo i z przywołaniem licznych przykładów praktycznych wytłumaczy dlaczego jego wczorajsza opinia była całkowicie nie trafiona.
ja
rok temu
kupując mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
Mirek
rok temu
Ceny mieszkań droższe od domów wolno stojących. Mafia budowlana spada na ziemię .
bEpINHpL
`wooooooj
rok temu
Banksterzy nie zrobią sobie krzywdy ale swoimi działaniami mają strzał w kolano.Dalej trzeba aby wszyscy frankowicze zrozumieli i zaskarżyli swoje pożyczki do sądów bo to ich sprawiedliwość.Banki nie mają państwowości ani miłosierdzia.
MTG
rok temu
Co w tym dziwnego? Wysokosc Przeciętnego kredytu wyższa bo dostały go osoby o wyższych dochodach kupujące większe lub położone w droższych lokalizacjach mieszkania. Osoby zarabiające mniej w obecnej sytuacji albo wstrzymały się z zakupem mieszkania obawiając sie o swoją przyszłość albo nie otrzymały kredytu ze względu na podniesienie przez banki wysokości wymaganego wkładu własnego.
...
Następna strona