Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Kredyty mieszkaniowe. W kwietniu liczba wniosków drastycznie spadła

32
Podziel się:

W kwietniu 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 27,8 tys. klientów, podczas gdy rok temu było to aż 42,5 tys. To spadek o 34 procent - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Kwiecień 2020 r. przyniósł rekord, po raz pierwszy w historii średnia wartość wnioskowanego kredytu przekroczyła 300 tys. zł
Kwiecień 2020 r. przyniósł rekord, po raz pierwszy w historii średnia wartość wnioskowanego kredytu przekroczyła 300 tys. zł (Pixabay)

Jest to piąty najniższy wynik liczby wnioskujących, od stycznia 2007 r. Co jednak ciekawe, średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wzrosła o 11 proc. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku i wyniosła 302,1 tys. zł. To przekroczenie dotychczas nieprzekraczalnej granicy 300 tys. zł.

BIK co miesiąc przygotowuje indeks popytu na kredyty mieszkaniowe, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. W kwietniu wyniósł on -27,6 proc., co oznacza, że w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 27,6 proc. w porównaniu z kwietniem 2019 r.

Na obecną wartość indeksu na poziomie negatywnie wpływa bardzo duży spadek liczby osób wnioskujących o kredyt, pozytywnie zaś wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu - podaje BIK.

Zobacz także: Obejrzyj też: Odmrażanie gospodarki. Polacy znów myślą o wyjazdach. "Ma być ustronnie i bezpiecznie"

- Kwiecień jest pierwszym pełnym miesiącem pandemicznym z lockdownem. Odczyt kwietniowy jest najniższy w kilkuletniej już historii Indeksu. Kwietniowy odczyt indeksu w 2020 r. (-27,6 proc.) jest lustrzanym odbiciem odczytu lutowego br. (+27,6 proc.). Te dwa skrajne odczyty pokazują przeciwieństwo nastrojów na rynku kredytów mieszkaniowych: w lutowym euforia, a w kwietniu depresja - komentuje prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

- Pojawienie się w marcu 2020 "czarnego łabędzia", jakim jest koronawirus, przerwało sześciomiesięczny trend wzrostowy wartości Indeksu (sierpień 2019 r. – luty 2020 r.), wyprowadzając Indeks na bardzo niski poziom. Kwiecień 2020 r. przyniósł jeszcze jeden rekord, po raz pierwszy w historii średnia wartość wnioskowanego kredytu przekroczyła 300 tys. zł i wyniosła 302,1 tys. zł - dodaje Rogowski.

- Jest to tym bardziej zastanawiające, że większość banków zwiększyła oczekiwania co do wkładu własnego, co w konsekwencji zmniejsza poziom lewarowania, a tym samym wartość wnioskowanego kredytu. Obecnie ceny nieruchomości również nie wzrosły. Jedynym wytłumaczeniem jest więc to, że o kredyt wnioskowały osoby, które chciały kupić większe nieruchomości - wyjaśnia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
Karol
2 lata temu
Na przełomie marca i kwietnia pojawiło się w wp dużo artykułów podpartych opiniami tzw. #ekspertów#, że ceny nieruchomości nie spadną bo developerzy i sprzedający ograniczą podaż. Buahahahaha !!! Pisałem wtedy o co najmniej 5 powodach, dla których POPYT poleci na pysk. Jedną z nich jest właśnie kredytowanie. GDZIE SĄ TERAZ CI EKSPERCI, ANALITYCY ?! Powtórzę swoje zdanie: Analityk i ekonomista to taki ekspert, który naukowo i z przywołaniem licznych przykładów praktycznych wytłumaczy dlaczego jego wczorajsza opinia była całkowicie nie trafiona.
ja
2 lata temu
kupując mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
Mirek
2 lata temu
Ceny mieszkań droższe od domów wolno stojących. Mafia budowlana spada na ziemię .
`wooooooj
2 lata temu
Banksterzy nie zrobią sobie krzywdy ale swoimi działaniami mają strzał w kolano.Dalej trzeba aby wszyscy frankowicze zrozumieli i zaskarżyli swoje pożyczki do sądów bo to ich sprawiedliwość.Banki nie mają państwowości ani miłosierdzia.
MTG
2 lata temu
Co w tym dziwnego? Wysokosc Przeciętnego kredytu wyższa bo dostały go osoby o wyższych dochodach kupujące większe lub położone w droższych lokalizacjach mieszkania. Osoby zarabiające mniej w obecnej sytuacji albo wstrzymały się z zakupem mieszkania obawiając sie o swoją przyszłość albo nie otrzymały kredytu ze względu na podniesienie przez banki wysokości wymaganego wkładu własnego.
...
Następna strona