Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kronawirus w Polsce. Klienci bez maseczek więc i bez obsługi

Sejm w tym tygodniu może zająć się zmianą w prawie, aby sklepy miały podstawę do odmowy obsługi klientów, którzy nie stosują się do nakazu noszenia maseczek ochronnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Policja)
Policja już kontroluje sklepy pod kątem stosowania się do nakazu zasłaniania nosa i ust.

Być może już w piątek 14 sierpnia, a więc na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się kwestią możliwości odmówienia obsługi klientów, którzy nie mają zasłoniętego nosa i ust w sklepie. Potwierdził to rzecznik rządu Piotr Muller w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Jeszcze w piątek Polska Rada Centrów Handlowych poparła zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia wprowadzenie odpowiednich przepisów. Jak do tej pory bowiem sklepy nie mają żadnych uprawnień do wyciągania konsekwencji wobec klientów lekceważących zasady bezpieczeństwa epidemicznego. Nie istnieją podstawy prawne np. do niewpuszczenia na teren sklepu, czy odmowy obsługi klienta, który nie posiada zakrytych ust i nosa.

"Centra handlowe od początku epidemii aktywnie włączyły się w działania, które zwiększają bezpieczeństwo klientów i personelu. Stosowane zaostrzone procedury dotyczące higieny i bezpiecznej sprzedaży, często wychodzą szerzej poza przyjęte rozwiązania prawne" - czytamy w oświadczeniu PRCH.

Zobacz: Maseczki w sklepach. Szumowski stawia sprawę jasno

PRCH powołując się na wyniki sondażu "Zakupy podczas epidemii" przeprowadzonego przez Uniwersytet Opolski wśród klientów wybranych centrów handlowych pod koniec maja br., przekonuje, że aż 87 proc. badanych zabezpiecza się, używając własnych środków ochrony (płyn do dezynfekcji, maseczki, rękawice). 92 proc. ankietowanych deklaruje, że korzysta ze środków oferowanych przez sklepy.

Jednocześnie jednak największy niepokój podczas zakupów u 79 proc. respondentów budzi nieużywanie przez innych kupujących środków zabezpieczających, a u 76 proc. nieutrzymywanie bezpiecznej odległości pomiędzy klientami. "Zwiększenie egzekwowania obowiązku zakrywania nosa i ust, czy dystansu społecznego w przestrzeni publicznej jest konieczne i powinno wynikać z jasnych przepisów prawa" - stwierdza Polska Rada Centrów Handlowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-08-2020

HahaTo Szumowski nie będzie miał jak zakupów zrobić....

10-08-2020

JanekTak samo było w w czasie hitlerowskich Niemiec... Totalitaryzm zawsze podoba się rządzącym....

10-08-2020

RR20Nie trzeba ustawy żeby nosić maseczkę lub przyłbicę. Wystarczy być inteligentnym i odpowiedzialnym.

Rozwiń komentarze (123)