Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Krowy z 15-centymetrowymi dziurami w brzuchu. Po co ten okrutny zabieg?

205
Podziel się:

Przez internet po raz kolejny przewija się fala krytyki wobec fistulizacji - czyli wstawianiu w ciała krów specjalnych przetok umożliwiających wkładanie przez nie do żołądków zwierząt próbek różnych pasz i podglądanie, co dzieje się w środku. Czy ten zabieg jest jeszcze stosowany?

Krowy z 15-centymetrowymi dziurami w brzuchu. Po co ten okrutny zabieg?
Fistulacja - to zabieg polegający na zrobieniu w krowim boku otworu, dającego dostęp wprost do jej żołądka. (Twitter.com)

Krowę poddaje się narkozie, wierci w jej boku dziurę i wstawia się w nią gumowy cewnik z okienkiem. Naukowcy mogą na bieżąco podglądać, co dzieje się w żołądku krowy, mogą też otwierać okienko i "grzebać" jej w środku. To fistulizacja.

Największa afera dotycząca stosowania tej procedury wybuchła we Francji w 2019 roku. Grupa L214 opublikowała nagranie wideo, na którym badacz wkłada rękę do iluminatora. Została rzekomo nagrana na farmie eksperymentalnej Sourches w północno-zachodniej Francji.

Istnieją trzy sposoby badania żołądka krowy - przy użyciu próbek zmarłych krów, sondy żołądkowej lub właśnie otworu w boku. Ten ostatni jest najwygodniejszy dla naukowców.

Zobacz także: Jak zachować się, kiedy spotkamy agresywnego psa? Ekspert podpowiada

Sourches Experimental Farm jest własnością Sanders, dostawcy pasz dla zwierząt i spółki zależnej grupy spożywczej Avril. Przedstawiciele tej ostatniej przyznali, że procedura była stosowana przez "wiele lat w badaniach na zwierzętach". W 2019 roku badano w ten sposób 6 krów.

Naukowcy wyjaśniają, że jest to procedura prowadzona w ramach badań nad trawieniem u krów. Celem jest dobranie takich pasz, które jednocześnie są tanie a zwierzęta dobrze je tolerują i np. dają więcej mleka. Praktyka ta swój początek ma w Stanach Zjednoczonych, ale rozprzestrzeniła się na cały świat.

Obecnie ta procedura staje się coraz mniej popularna, ponieważ istnieją laboratoryjne modele żwacza (czyli jednego z żołądków krowy). Modele dość dobrze odzwierciedlają to, co dzieje się w organizmie żywego zwierzęcia.

W Polsce hodowanych jest na mleko prawie 2,5 miliona krów, a na całym świecie nawet 250 milionów. Największym producentem mleka są kraje Unii Europejskiej, na terenie której trzymanych jest ok. 23 mln krów. W Stanach Zjednoczonych ich liczba sięga 10 mln.

Duże ilości mleka produkuje się nawet tam, gdzie nie jest ono tradycyjnie spożywane, a nawet nie jest zalecane, czyli w Azji Południowo-Wschodniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(205)
Postęp
4 miesiące temu
Przez takie barbarzyństwa dalej byście chodzili po drzewach i jedli własne odchody.
Zygmunt
11 miesięcy temu
Ci barbarzyńcy uważają siebie za naukowców jak i ci od bomby atomowej.
iza
11 miesięcy temu
nawet nie wiedzialam ze takie barbarzynstwo istnieje, zakaz i jeszzce raz zakaz taki naukowiec niech sobie w brzuchu zrobi taka dziure i oglada swoj zoladek
jaroslaw
11 miesięcy temu
to jes barbazynstwo , za taki zabieg powinno byc 25 lat wiezienia ,jak mozna meczyc te wspaniale pozyteczne zwierzeta , gdzie sa obroncy zwierzat?
wk001
11 miesięcy temu
to mogło wylęgnąć się tylko w uSSa
...
Następna strona