Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PAM
|

Kryzys alkoholowy we Francji. Zamienią wino w spirytus

9
Podziel się:

We Francji znacznie spadł popyt na wino. Rząd planuje wydać ponad 200 milionów dolarów w celu wsparcia rolników. Część wina będzie również zamieniona w etanol i wykorzystana do celów przemysłowych – podaje serwis fortune.com.

Kryzys alkoholowy we Francji. Zamienią wino w spirytus
We Francji spada popyt na wino. Rząd oferuje pomoc (Getty Images, Karen)

Francja mierzy się z poważnym kryzysem winiarskim. Jak podaje serwis, w ostatni piątek Marc Fesnea, minister rolnictwa Francji, zapowiedział podczas wizyty w jednej z destylarni, że rząd ma na celu "znalezienie nowych źródeł przychodów" dla rolników.

Kryzys związany z rosnącymi cenami energii i rosyjską inwazją na Ukrainę spowodował, że wielu europejskich kupujących stało się bardziej oszczędnych. Spadła też sprzedaż wina do Chin, a na rynkach eksportowych zwiększa się konkurencja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Karty są rozdane". W Chinach tylko tak mówi się o Rosji

W połowie sierpnia pisaliśmy, że Francuzi rozpoczną karczowanie winnic. Konsumpcja wina we Francji znacznie spadła w ostatnich latach na korzyść piwa i innych napojów. Doprowadziło to ceny do takiego poziomu, że dla wielu producentów win zrezygnowanie z prowadzenia interesu i uzyskanie odszkodowania jest lepszym rozwiązaniem niż kontynuowanie pracy.

Rząd oferuje pomoc rolnikom

Aby pomóc francuskim producentom wina, którzy zmagają się ze spadkiem popytu na swoje produkty, rząd francuski i Unia Europejska planują przeznaczyć około 215 milionów dolarów na pomoc w destylacji nadmiaru wina. Jak zapowiedziało ministerstwo rolnictwa, uzyskany w ten sposób etanol ma zostać wykorzystany w przemyśle - do produkcji perfum czy środków czyszczących.

W Bordeaux, nazywanym stolicą europejskiego winiarstwa, udział w rządowym programie wsparcia wzięło około tysiąc rolników, którzy usunęli około 8 proc. winorośli w regionie. Inne fundusze publiczne pomagają plantatorom winogron w przekwalifikowaniu się na produkcję oliwek lub innych produktów – podaje fortune.com.

Młodsi ludzie po prostu nie piją tak dużo wina. Jest to bardzo widoczne również we Francji – wyjaśniła Gabriella M. Petrick, historyk żywności. Program francuskiego rządu, określany jako "karczowanie", ma zostać wdrożony jesienią bieżącego roku, a producenci wina mają otrzymać rekompensaty pod koniec 2023 r.

Władze oferują ok. 6 tys. euro odszkodowania za każdy wykarczowany hektar. Większość środków trafi do regionów Bordeaux i Langwedocji, gdzie produkuje się najwięcej wina we Francji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(9)
Wino-lejca
7 miesięcy temu
Tak mało jest Francuzów we Francji,że nie ma komu pić wina.Ci napływowi nie spożywają alkoholu.
CUD 🎚️.
8 miesięcy temu
Cyt. Kryzys alkoholowy we Francji. Zamienią wino w spirytus... To Sołtys Flaszka oszaleje ze szczęścia dokona się kolejny święty cud jak w Kanie Galilejskiej i już ten cudowny konsekrowany spirytusik purpurowy opoj chce mieć go u siebie Viva France !
Jan
8 miesięcy temu
Osoby jeżdżące samochodem samotnie mają w niektórych miastach francuskich zakaz poruszania się lewym pasem jezdni,który przewidziany jest już tylko dla transportu zbiorowego.Sprawdzają to radary.Sprzedaż popiersi Lenina wzrosła nagle o 400%.
Pozhoga
8 miesięcy temu
UE musi upaść - po prostu system, w którym co raz większy ciężar nakłada się na barki (jeszcze) efektywnych biznesów i ludzi (jeszcze) pracujących w sektorze prywatnym, by z tego finansować co raz większe obszary nieefektywności i nieróbstwa nie ma prawa przetrwać w długim okresie. Jednocześnie system wyboru rządów co 4 lata siłą rzeczy wymusza krótkowzroczność decydentów, więc żadne działania długookresowe nie są priorytetem. Z kolei próba przekazania władzy prawem kaduka instytucjom bez mandatu demokratycznego, jak KE i jej rozliczne agendy, i tym samym uniezależnienia się od cyklu wyborczego, w końcu wywoła masowy bunt. Komuniści już tak mają, że czego się nie tkną to spieprzą.
Obserwator
8 miesięcy temu
To nic nie da. Muzułmanie nie piją wina ,piwa i spirytusu, oni się odurzają narkotykami. Jest ich coraz większą populacja we Francji więc alkohol notuje spadki za to narkotyki sprzedają się tonami.