Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Akcyza na alkohol po nowemu. Rząd przyjął projekt, który ma pomóc mniejszym producentom

150
Podziel się:

Akcyza dla małych producentów o 50 proc. w dół - takie są założenia projektu, który we wtorek przyjął rząd. W przepisach ma się też pojawić definicja małego niezależnego producenta, wprowadzony zostanie również system certyfikowania dla takich producentów. Na zmianach skorzystać mają zwłaszcza rolnicy i sadownicy. Jak tłumaczy rząd, o nowelizację apelowali m.in. mali winiarze i cydrownicy.

Akcyza na alkohol po nowemu. Rząd przyjął projekt, który ma pomóc mniejszym producentom
Akcyza na alkohol po nowemu. Rząd przyjął projekt, który ma pomóc mniejszym producentom (Getty Images, Lauren DeCicca , Stringer)

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Projekt dostosowuje polskie przepisy do unijnych dyrektyw dotyczących podatku akcyzowego. Wprowadzone zostaną m.in. preferencje podatkowe dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych – czytamy we wtorkowym komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Mali producenci mają skorzystać

Jak wyjaśniają przedstawiciele rządu, preferencje podatkowe będą polegać na obniżenie do 50 proc. podstawowej stawki akcyzy, dodaniu do przepisów definicji małego niezależnego producenta i wprowadzeniu systemu certyfikowania dla takich producentów.

Na zmianach najbardziej mają skorzystać rolnicy i sadownicy (podmioty spełniające definicję małych producentów). "O wprowadzenie takiego rozwiązanie apelowali m.in. mali winiarze i cydrownicy. Dzięki nowym przepisom rząd będzie wspierać mały biznes i produkty made in Poland" – przekonuje kancelaria premiera.

Zobacz także: Ceny energii drożeją. Szykuje się zima pod kocem zamiast ogrzewania?

Projekt wprowadza także elektronizację wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, poprzez objęcie tych przemieszczeń monitorowaniem w Systemie EMCS. Obecnie przemieszczanie wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium UE (tj. nieobjętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy) odbywa się na podstawie tzw. uproszczonego dokumentu towarzyszącego w formie papierowej.

W projekcie zapisane zostały też rozwiązania, których celem jest uelastycznienie sprzedaży wyrobów akcyzowych na odległość. Dzięki temu, również sprzedawca wysyłający wyroby z innego państwa członkowskiego będzie mógł bezpośrednio rozliczyć się z akcyzy na terytorium kraju.

W projekcie proponuje się także przesuniecie terminu całkowitej elektronizacji ewidencji i innych dokumentacji akcyzowych z 1 stycznia 2022 r. na 1 stycznia 2023 r. Ma to zapewnić czas na właściwe przygotowanie się do prowadzenia ewidencji w postaci elektronicznej.

To nie koniec zmian w akcyzie. Po Nowym Roku wódka po 50 zł

Projekt, którym zajął się rząd, to niejedyne zmiany, jakie zostaną od przyszłego roku wprowadzone do przepisów akcyzowych. Pod koniec października Sejm przegłosował ustawę, zgodnie z którą od przyszłego roku stawka akcyzy na alkohol ma wzrosnąć nawet o 10 proc., a w kolejnych latach ma rosnąć o 5 proc. co roku.

Trzeba pamiętać, że akcyza to tylko jedna ze składowych ceny. W przyszłym roku na pewno wzrosną ceny produkcji i koszt pracy, dlatego też na pewno podwyżki nie skończą się jedynie na samej akcyzie. Jak wyliczają eksperci, już niedługo cena półlitrowej butelki wódki może dobić do 50 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(150)
Speedy
2 lata temu
Społeczeństwa niszczy się na wiele sposobów. M.in. przez skomplikowane podatki i ich podwyżki, obniżki, zmiany, korekty, interpretacje itd.
Polski Nowy W...
2 lata temu
Juz widzę te korzyści. Kolejny Wał! Wierzy ktoś jeszcze temu polskojezycznemu nierządowi?!
ixi
2 lata temu
Znowu się zaczną zatrucia alkoholem niewiadonego pochodzenia. To dopiero oszczędności.
lucy
2 lata temu
gdzie równość wobec prawa?
..........
2 lata temu
I dopiero ten ruch doprowadzi do upadku PiS. Jak 500 + przestanie starczać na wódę i browar z dolnej półki, wtedy nawet w bastionach pis podniesie się rumor :)
...
Następna strona