Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys gospodarczy. BMW likwiduje 6 tys. miejsc pracy

15
Podziel się

Koncern BMW już wcześniej zapowiadał restrukturyzację, której ofiarą padną też miejsca pracy. Teraz znane są szczegóły – zniknie 6 tys. miejsc pracy, ale jeszcze bez wypowiedzeń.

Kryzys gospodarczy. BMW likwiduje 6 tys. miejsc pracy
(GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett)
bEpxvwNx

BMW i rada zakładowa koncernu porozumiały się na temat planowanej redukcji zatrudnienia. Producent samochodów osobowych zlikwiduje 6 tys. miejsc pracy, ale bez zwalniania pracowników.

Wcześniejsza emerytura z odprawą

Jak poinformował niemiecki gigant motoryzacyjny, redukcja zatrudnienia będzie się opierała na fluktuacji pracowników i dobrowolnych uzgodnieniach z pracownikami. Zarząd koncernu i rada zakładowa wypracowały wspólnie „zrównoważony pakiet środków” dotyczący polityki personalnej.

Zgodnie z nim pracownicy w wieku przedemerytalnym mogą otrzymać odprawę, jeżeli zdecydują się na wcześniejszą emeryturę. Innym zabiegiem jest skrócenie obowiązującego dotąd w umowie 40-godzinnego tygodnia pracy do 38-godzinnego. Pracownicy mogą też skorzystać z dodatkowych urlopów, ale pod warunkiem, że zrezygnują z uposażenia.

bEpxvwNz

Uczniowie zawodu pozostają

Kształcenie uczniów zostaje utrzymane na ubiegłorocznym poziomie. Tylko w Niemczech koncern BMW chce przyjąć w przyszłym roku 1200 uczniów zawodu.

Szefowa kadr Ilka Horstmeier mówi o pakiecie, który krótkoterminowo ma pomóc koncernowi poprawić jego wyniki finansowe. W długoterminowej perspektywie ważne jest dla koncernu zachowanie jego innowacyjności.

bEpxvwNF

Załamanie sprzedaży

W związku z pandemią COVID-19 na całym świecie załamała się sprzedaż samochodów. BMW liczy się w tym kwartale ze stratami finansowymi. Uzgodnienia z radą pracowniczą gwarantują wprawdzie pracownikom zachowanie miejsca pracy, ale tylko pod warunkiem, że koncern osiągnie roczny zysk.

Bawarski koncern samochodowy zatrudnia obecnie około 126 tys. pracowników. Już przed miesiącami zapowiadał, że może być konieczne zlikwidowanie 6 tys. miejsc pracy.

bEpxvwNG
bEpxvwOa
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(15)
sl
rok temu
to jest firma nie to co w polsce od razu by wyrzucili na bruk na zachodzie sa inne sposoby cywilizacyjne nie barbarzynskie
Moje zdanie
rok temu
Jak się wysługiwało niemieckim fabrykantom, to tak się kończy, bo obecnie polski tani parobek jest im niepotrzebny, a ja całe życie pracuję na państwowym, dla naszej Najjaśniejszej, nawet na emeryturze i sam zadecyduję kiedy pójdę na drugą emeryturę i nigdy nie pracowałem dla obcych kapitalistów.
arahat
rok temu
zamkniecie takiej fabryki to nie 6000 pracownikow ale dodatkowe 10.000 osob z ronych firm wspolpracujacych
bEpxvwOb
rachmistrz
rok temu
Zaklad pracy to nie jest firma dobroczynna ani opieka spoleczna. Nie ma produkcji jezeli nie ma konsumentow to sie ludzi zwalnia. To tylko PiS daje takim ludziom wyzsze stanowiska z wiekszymi poborami.
Bgh
rok temu
Wyrzucić te hitlerowskie firmy z Polski.