Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bmw
21.06.2020 10:05

Kryzys gospodarczy. BMW likwiduje 6 tys. miejsc pracy

Koncern BMW już wcześniej zapowiadał restrukturyzację, której ofiarą padną też miejsca pracy. Teraz znane są szczegóły – zniknie 6 tys. miejsc pracy, ale jeszcze bez wypowiedzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett)

BMW i rada zakładowa koncernu porozumiały się na temat planowanej redukcji zatrudnienia. Producent samochodów osobowych zlikwiduje 6 tys. miejsc pracy, ale bez zwalniania pracowników.

Wcześniejsza emerytura z odprawą

Jak poinformował niemiecki gigant motoryzacyjny, redukcja zatrudnienia będzie się opierała na fluktuacji pracowników i dobrowolnych uzgodnieniach z pracownikami. Zarząd koncernu i rada zakładowa wypracowały wspólnie „zrównoważony pakiet środków” dotyczący polityki personalnej.

Zgodnie z nim pracownicy w wieku przedemerytalnym mogą otrzymać odprawę, jeżeli zdecydują się na wcześniejszą emeryturę. Innym zabiegiem jest skrócenie obowiązującego dotąd w umowie 40-godzinnego tygodnia pracy do 38-godzinnego. Pracownicy mogą też skorzystać z dodatkowych urlopów, ale pod warunkiem, że zrezygnują z uposażenia.

Uczniowie zawodu pozostają

Kształcenie uczniów zostaje utrzymane na ubiegłorocznym poziomie. Tylko w Niemczech koncern BMW chce przyjąć w przyszłym roku 1200 uczniów zawodu.

Szefowa kadr Ilka Horstmeier mówi o pakiecie, który krótkoterminowo ma pomóc koncernowi poprawić jego wyniki finansowe. W długoterminowej perspektywie ważne jest dla koncernu zachowanie jego innowacyjności.

Załamanie sprzedaży

W związku z pandemią COVID-19 na całym świecie załamała się sprzedaż samochodów. BMW liczy się w tym kwartale ze stratami finansowymi. Uzgodnienia z radą pracowniczą gwarantują wprawdzie pracownikom zachowanie miejsca pracy, ale tylko pod warunkiem, że koncern osiągnie roczny zysk.

Wynagrodzenia. W tych miastach zarabia się najwięcej

Bawarski koncern samochodowy zatrudnia obecnie około 126 tys. pracowników. Już przed miesiącami zapowiadał, że może być konieczne zlikwidowanie 6 tys. miejsc pracy.

Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-06-2020

kiedys bmw fanatykF30 z 2015 roku. Kupione nowe. Przez 5 lat i 170.000 km włożone 30.000 zł. Zepsuło sie wszystko od maglownicy po turbo, rozrząd. Nawet układ … Czytaj całość

21-06-2020

oloczytaj - dla przykładu pracownicy z PL dostana ofertę nie do odrzucenia że firma bedzie ich woziła do farbyki w niemczech , gdzie zapewni i … Czytaj całość

21-06-2020

DKRI co w tej sprawie zrobił PAD ? 6 tysięcy pracowników nw bruk a ten sobie robi kosztowną wyciekę do Stanów !

Rozwiń komentarze (15)