Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Które sklepy będą zamknięte, które otwarte? Ministerstwo Zdrowia publikuje pełną listę

879
Podziel się:

Zamknięte restauracje i kluby. Zawieszone imprezy, targi, wystawy, konferencje, koncerty i seanse w kinach. Do tego zakaz handlu odzieżą, meblami, sprzętem gospodarstwa domowego i książkami w galeriach handlowych. W nocy z piątku na sobotę Ministerstwo Zdrowia opublikowało szczegóły dotyczące zamknięcia centrów handlowych i innych obiektów w związku z koronawirusem.

Koronawirus został zdiagnozowany w Polsce po raz pierwszy 5 marca - w Zielonej Górze
Koronawirus został zdiagnozowany w Polsce po raz pierwszy 5 marca - w Zielonej Górze (PAP, PAP/Piotr Nowak)

Handel wyrobami tekstylnymi, odzieżą, obuwiem, meblami, sprzętem oświetleniowy, sprzętem RTV i AGD oraz artykułami piśmiennymi i księgarskimi w galeriach handlowych od dziś - 14 marca - jest zabroniony. Przepisy dotyczą sprzedawców działających w obiektach handlowych mających więcej niż 2 tys. metrów kwadratowych. I są to właśnie galerie.

Ministerstwo Zdrowia w nocy z piątku na sobotę opublikowało rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. To dokument, który reguluje ogłoszone w piątek zamknięcie wielu placówek handlowych.

A zakaz sprzedaży zaczyna obowiązywać od soboty do odwołania. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wstępnie będzie to 10 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dni. Gdyby i ten czas okazał się za krótki - przepisy będą rozciągnięte na dalsze 30 dni.

Zobacz także: Zobacz także: Żywności nie zabraknie. Nawet we Włoszech jest dowożona

Do tego ograniczona jest do zera działalność gastronomiczna i rozrywkowa - niezależnie od miejsca, w którym znajdują się dane obiekty. Restauracje mogą się otwierać tylko, jeżeli przygotowują posiłki na wynos. O jedzeniu przy stoliku nie ma już mowy. I dotyczy to zarówno restauracji w galerii handlowej, i restauracji "na mieście".

Które sklepy w galeriach handlowych mają pozostać zamknięte? Te, które działają w centrach o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych i handlują:

- Wyrobami tekstylnymi

- Wyrobami odzieżowymi

- Obuwiem i wyrobami skórzanymi

- Meblami i sprzętem oświetleniowym

- Sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego

- Artykułami piśmiennymi i księgarskimi

Kina, siłownie, klub fitness również mają być już zamknięte. Jak wynika z dokumentu działalność zawieszają również uzdrowiska. Ograniczona jest również działalność "obiektów noclegowych turystycznych".

Co oznaczają przepisy? W galeriach handlowych wciąż można zrobić zakupy spożywcze. Czynne są również apteki oraz inne punkty usługowe, jak np. pralnie. Rozporządzenie nie reguluje również działalności takich miejsc jak placówki bankowe czy sklepy zoologiczne w dużych centrach handlowych. Czynne będą również drogerie. Co ważne, małe punkty - i sklepy poza galeriami handlowymi - mogą normalnie funkcjonować.

- Naszym podstawowym zadaniem jest powstrzymanie takiego przyrostu (zakażeń koronawirusem - red.), jaki mają nasi sąsiedzi - powiedział premier podczas piątkowej konferencji prasowej. Ocenił, że to kluczowe dla bezpieczeństwa i zdrowia Polaków.

- Jesteśmy zobowiązani do wszelkich kroków, by bezpieczeństwo było utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność - mówił. - Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i przywrócenia kontroli na granicach - powiedział.

Kolejnym punktem w dokumencie jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu. Więcej o ograniczeniach można przeczytać tutaj.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(879)
ona
4 lata temu
Wielki szacunek dla wszystkich którzy walczą o nasze zdrowie i życie,ukłony i szacunek dla naszego ministra zdrowia,zdrówka kochani dla nas wszystkich❤
Najemca
4 lata temu
A czy w centrum handlowym PONIŻEJ 2000 m2 mogę sprzedawać odzież i mieć normalnie otwarte ?
Gowa
4 lata temu
Witam a co ze sklepami budowlanymi? Ludzi od groma bo każdy z nudów robi remont. Co z ami sprzedawcami.?
NIK
4 lata temu
A co z z jednym z największych zakładów szynowych Pesa?????? Nadal pracuje........
Gosc
4 lata temu
A co z handlem hurtowym w Centrach Hadlowych
...
Następna strona