Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Które sklepy będą zamknięte, które otwarte? Ministerstwo Zdrowia publikuje pełną listę

879
Podziel się

Zamknięte restauracje i kluby. Zawieszone imprezy, targi, wystawy, konferencje, koncerty i seanse w kinach. Do tego zakaz handlu odzieżą, meblami, sprzętem gospodarstwa domowego i książkami w galeriach handlowych. W nocy z piątku na sobotę Ministerstwo Zdrowia opublikowało szczegóły dotyczące zamknięcia centrów handlowych i innych obiektów w związku z koronawirusem.

Koronawirus został zdiagnozowany w Polsce po raz pierwszy 5 marca - w Zielonej Górze
Koronawirus został zdiagnozowany w Polsce po raz pierwszy 5 marca - w Zielonej Górze (PAP, PAP/Piotr Nowak)
bDyORwlh

Handel wyrobami tekstylnymi, odzieżą, obuwiem, meblami, sprzętem oświetleniowy, sprzętem RTV i AGD oraz artykułami piśmiennymi i księgarskimi w galeriach handlowych od dziś - 14 marca - jest zabroniony. Przepisy dotyczą sprzedawców działających w obiektach handlowych mających więcej niż 2 tys. metrów kwadratowych. I są to właśnie galerie.

Ministerstwo Zdrowia w nocy z piątku na sobotę opublikowało rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. To dokument, który reguluje ogłoszone w piątek zamknięcie wielu placówek handlowych.

bDyORwlj

A zakaz sprzedaży zaczyna obowiązywać od soboty do odwołania. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wstępnie będzie to 10 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dni. Gdyby i ten czas okazał się za krótki - przepisy będą rozciągnięte na dalsze 30 dni.

Zobacz także: Zobacz także: Żywności nie zabraknie. Nawet we Włoszech jest dowożona

Do tego ograniczona jest do zera działalność gastronomiczna i rozrywkowa - niezależnie od miejsca, w którym znajdują się dane obiekty. Restauracje mogą się otwierać tylko, jeżeli przygotowują posiłki na wynos. O jedzeniu przy stoliku nie ma już mowy. I dotyczy to zarówno restauracji w galerii handlowej, i restauracji "na mieście".

bDyORwlp

Które sklepy w galeriach handlowych mają pozostać zamknięte? Te, które działają w centrach o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych i handlują:

- Wyrobami tekstylnymi

- Wyrobami odzieżowymi

- Obuwiem i wyrobami skórzanymi

bDyORwlq

- Meblami i sprzętem oświetleniowym

- Sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego

- Artykułami piśmiennymi i księgarskimi

Kina, siłownie, klub fitness również mają być już zamknięte. Jak wynika z dokumentu działalność zawieszają również uzdrowiska. Ograniczona jest również działalność "obiektów noclegowych turystycznych".

bDyORwlr

Co oznaczają przepisy? W galeriach handlowych wciąż można zrobić zakupy spożywcze. Czynne są również apteki oraz inne punkty usługowe, jak np. pralnie. Rozporządzenie nie reguluje również działalności takich miejsc jak placówki bankowe czy sklepy zoologiczne w dużych centrach handlowych. Czynne będą również drogerie. Co ważne, małe punkty - i sklepy poza galeriami handlowymi - mogą normalnie funkcjonować.

- Naszym podstawowym zadaniem jest powstrzymanie takiego przyrostu (zakażeń koronawirusem - red.), jaki mają nasi sąsiedzi - powiedział premier podczas piątkowej konferencji prasowej. Ocenił, że to kluczowe dla bezpieczeństwa i zdrowia Polaków.

- Jesteśmy zobowiązani do wszelkich kroków, by bezpieczeństwo było utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność - mówił. - Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i przywrócenia kontroli na granicach - powiedział.

Kolejnym punktem w dokumencie jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu. Więcej o ograniczeniach można przeczytać tutaj.

bDyORwls

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

bDyORwlK
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(879)
Taki jeden
10 miesięcy temu
Wiecie kogo najbardziej mi szkoda? Ministra zdrowia. Nigdy nie słyszałem by coś mówił o polityce i lansował się na koronawirusie jak większość polityków. Po prostu stara się w miarę możliwości robić swoje. Właściwy człowiek na własciwym miejscu. Zupelnie nie pasuje do tej całej polityki i tak jakby nie był przedstawicielem naszego rządu. Szacunek.
jolka
10 miesięcy temu
Słucham pana, panie ministrze i sama się dziwię ,ale wierzę panu jak żadnemu politykowi.Proszę uważać na siebie i dużo zdrowia życzę.
zederty
10 miesięcy temu
Łukasz Szumowski jak nikt inny, doskonale nadawałby się na Prezydenta Polski
bDyORwlL
polak 1000
10 miesięcy temu
PANIE MINISTRZE ZDROWIA SZACUN WIELKI DLA PANA JEST PAN DLA MNIE WIELKIM CZŁOWIEKIEM SZKODA ŻE RESZTA TAK NIE POTRAFI
Zbych
10 miesięcy temu
Minister Zdrowia dla mnie bohaterem narodowym.
...
Następna strona