Notowania

zdrowie
24.07.2019 13:06

Leki w Polsce. Braki w aptekach, Szumowski: są zamienniki

W aptekach nadal brakuje kluczowych leków, mimo że rząd zapewnia, że problem był techniczny i został rozwiązany. - Hasło, że nie ma leków jest nieprawdziwe. Są zamienniki - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister zdrowia tłumaczy się z braku leków w aptekach: "są zamienniki" (Fot: PAP/Rafał Guz)

Brak leków w polskich aptekach. Zdaniem resortu zdrowia, problemu nie ma. - Nasi przeciwnicy polityczni donoszą, że w poszczególnych aptekach nie ma konkretnych produktów, konkretnych koncernów, dużych firm farmaceutycznych. Tak może być, ale ja przypominam, że w aptekach są dostępne odpowiedniki - zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Hasło, że nie ma leków jest nieprawdziwe. Są zamienniki i działają równie dobrze - dodał.

Szumowski podkreślił też, że zamienniki leków może zaproponować także farmaceuta. - Wiemy, że w ostatnim czasie wzrosła ich sprzedaż, np. w przypadku leków na tarczycę wzrost wyniósł 50 proc. - dodał minister. - To nasi poprzednicy pozbyli się większości fabryk i firm farmaceutycznych w Polsce. Podkreślam jeszcze raz - w większości przypadków mamy odpowiedniki. Choćby z mojej branży, taki lek jak doksazosyna, mamy 86 pozycji refundowanych. Codziennie w ministerstwie działa zespół do spraw dostępności leków, np. taki lek, jak euthyrox - mamy w Polsce 770 tys. opakowań - zapewnił.

Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że resort zdrowia nie reprezentuje koncernów tylko pacjentów, a pokrycie zamiennikami jest na "dobrym poziomie", czyli ok. 80 proc.

Obejrzyj: Kryzys lekowy. "Ilu Polaków musi umrzeć?"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zdrowie, leki, brak leków, apteki, ministerstwo zdrowia, Łukasz Szumowski, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-07-2019

lucky- gorszy sortCzy ten urzędnik państwowy ma dostęp do odpowiednika mózgu?

24-07-2019

wyborcaSzumowski do dymisji

24-07-2019

DOJNA ZMIANO !!!!!Poprzednicy....dobre sobie... Rządzicie już 4 tata. Zapomniał? Dokąd winę będziecie zwalać....na poprzedników !!!

Rozwiń komentarze (46)