Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Brak leków w Polsce. Szpitalne apteki przypadkową ofiarą problemu

5
Podziel się:

Zgodnie z nowelizacją prawa farmaceutycznego, zakazane będzie prowadzenie w tym samym czasie szpitala i apteki. To samo dotyczy prowadzących przychodnie. Prawo wchodzi w życie 1 sierpnia tego roku.

Szpitalne apteki często ratują budżety placówek. To się wkrótce skończy
Szpitalne apteki często ratują budżety placówek. To się wkrótce skończy (PAP)

Likwidacja szpitalnych przychodni może być odpryskiem nowelizacji prawa farmaceutycznego z 7 czerwca 2018 r. Ustawa miała wspomóc walkę z nielegalnym wywozem leków - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

To w tym akcie prawnym zakazano łączenia działalności leczniczej ze sprzedażą produktów leczniczych. Problem jednak w tym, że bardzo często w szpitalach usytuowane są niezależne od szpitali apteki ogólnodostępne.

Zobacz także: Kryzys lekowy. "Ilu Polaków musi umrzeć?"

Taka sytuacja była niewątpliwie wygodna dla wszystkich uczestników systemu służby zdrowia. Lecznice zarabiały na wynajmie pacjenci mieli z kolei blisko do okienka aptecznego.

– Kontaktowaliśmy się z posłami łomżyńskimi i podlaskimi, aby wywierali naciski, by nie zabrano nam tej możliwości pomagania pacjentom i żeby szpitale w taki sposób podreperowały budżety. (…) Bez skutku – mówi na łamach dziennika dr Hanna Majewska-Dąbrowska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Próbę wyłączenia szpitali spod nowego prawa podejmowali również dyrektorzy placówek z Zamościa i Suwałk. Jak uzasadniali, nie zarabiają na tym kokosów, ale ok. kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie wpadało do szpitalnego budżetu.

Ministerstwo Zdrowia nie chce się jednak cofnąć w tej sprawie choćby o krok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Geriatryczne ...
3 lata temu
Brak leków to coraz większy problem, z tym że apteki sobie z tym poradzą, ale co z Pacjentem!
Emeryt Edek
3 lata temu
Czemu za każdą sytuację negatywną obwinia się PIS !!! To nie normalne ponieważ na pewne sytuacje w gospodarce światowej PIS, PO, SPD czy CSU nic nie może poradzić. Zastanówcie się przed pisaniem tych głupot, bo ja pamiętam jak w mięsnym był tylko ocet.
!!!
3 lata temu
Chorzy podziękujcie PiSowi !!!
obywatel
3 lata temu
PIS potrafi tylko rozdawać "cudze" tj. nasze pieniądze i dbać o swoje interesy, zaś wszystko inne za co się wezmą to po jakimś czasie plajtuje, nawet jak wcześnie swietnie prosperowało i wszyscy byli zadowoleni. Ale ktoś ten PIS wybiera
aaaaaaaaaaa
3 lata temu
Brak leków nie dobija aptek, tylko pacjentów. Zresztą populacja ma być zmniejszona do miliarda. Może to jedna z metod.