Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Lex TVN. Zarząd właściciela stacji reaguje na weto Andrzeja Dudy

10
Podziel się:

"Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję prezydenta RP Andrzeja Dudy, który opowiedział się za wolnością mediów" - podkreślił w oświadczeniu zarząd TVN Grupy Discovery. Zdaniem zarządu prezydent "stanął w obronie dobrych relacji z USA" dzięki zawetowaniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która miała uderzyć w Grupę TVN.

Lex TVN. Zarząd właściciela stacji reaguje na weto Andrzeja Dudy
Lex TVN zawetowane. Prezydent Andrzej Duda zdecydował (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zdecydował się zawetować nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Na decyzję prezydenta zareagował już zarząd TVN Grupy Discovery.

"Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który opowiedział się za wolnością mediów i prawem widzów do wyboru. Wetując lex TVN, Prezydent stanął w obronie dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi" - czytamy w oświadczeniu.

Lex TVN. Zarząd Discovery dziękuje widzom

"Za nami wiele dni niepokoju i niepewności. Dziękujemy naszym widzom, wszystkim organizacjom i osobom, które podpisały nasz apel oraz głośno wyrażały sprzeciw wobec tej ustawy" - podkreślił zarząd TVN Grupy Discovery.
Zobacz także: Biznes kontra polityka. "Wysłałbym ich na bezludną wyspę"

Apel, o którym mowa, dotyczył zawetowania ustawy nazwanej "lex TVN". Podpisało się pod nim ponad 2,5 mln osób.

"Wasze wsparcie było bezcenne w tym trudnym dla nas czasie" - czytamy w oświadczeniu.

Andrzej Duda zawetował lex TVN

Prezydent RP w poniedziałkowym wystąpieniu zgłosił szereg uwag do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Andrzej Duda stwierdził m.in. że ustawa powinna regulować przyszłe próby wejścia na krajowy rynek kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale nie te, na które państwo polskie wydało już zgodę. A do tego w praktyce doprowadzała nowela "lex TVN".

Prezydent przypomniał tym samym, że w ostatnich dniach stacja TVN24 otrzymała zgodę na nadawanie w Polsce. "Zmiana warunków gry w jej trakcie" - jak to określił - budziłaby duże wątpliwości inwestorów co do Polski, jak również narażałaby nasz kraj na spore koszty, jeśli koncern Discovery zdecydowałby się skierować sprawę do arbitrażu.

Andrzej Duda przyznał również, że rozważał odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Zaraz jednak wyjaśnił, że istniała istotna obawa, że TK przy ocenie noweli weźmie pod uwagę wyłącznie Konstytucję RP. Zdaniem prezydenta przy ocenie "lex TVN" również istotnym aktem jest umowa amerykańsko-polska o swobodzie gospodarczej.

- Biorąc pod uwagę okoliczności, decyzja została podjęta. Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją - poinformował w poniedziałek Andrzej Duda.

O co chodzi z "lex TVN"?

Na początku lipca grupa posłów PiS pod przewodnictwem Marka Suskiego zaproponowała nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, którą ostatecznie Sejm przyjął w sierpniu. Stało się to po kontrowersyjnej reasumpcji głosowania nad wnioskiem o przerwę. Wcześniej bowiem posłowie przegłosowali odroczenie obrad.

Natomiast po odrzuceniu ustawy w całości przez Senat, na kilka tygodni trafiła ona do tzw. zamrażarki sejmowej. Sytuacja zmieniła się niespełna dwa tygodnie temu, kiedy to PiS w błyskawicznym tempie wprowadził ją do obrad, a następnie odrzucił senackie weto.

Nowelizacja miała na celu uderzyć w Grupę TVN. Nowela dążyła do ograniczenia praw własności w mediach podmiotom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zgodnie z jej zapisami właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym (spoza EOG) nieprzekraczającym 49 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
apobraka
2 lata temu
Brawo Panie Prezydencie!!! tak trzymać!
OBSERWATOR M.
2 lata temu
MARZENKOWiniarska, chętnie bym Ci pomógł,ale.........zastanów się co robisz, podajesz na cały Świat swoje dane,do tego niezgodności są w tekście,mieszkasz sama czy z mamą? CHODZISZ DO SZKOŁY I PRACUJESZ?CO ROBIŁYŚCIE DO OBECNEGO CZASU,DLACZEGO ZNALAZLYŚCIE SIĘ W TAKIEJ SYTUACJI?Załatw stopniowo parę rzeczy....tzn opiekę nad mamą.To się Wam należy od opieki zdrowotnej,społecznej.Skończ szkołę,po załatwieniu tych spraw mogę Tobie zapewnić pomóc,zaznaczam jednak,jeżeli jesteś Dorosłą Osobą i posiadasz wartości osobiste.Mam prośbę nie pisz takich tekstów na ogóle,to nie jest przyjemne i takie sprawy tu się ogólnie określą.Co do Twej sytuacji zdrowotnej poparzeń,potrzebujesz opieki lekarskiej,maście mogą pogorszyć Twoje sytuację.To mi też nie pasuje w tym tekście i wygląda na oszustwo.Chciałbym się mylić i przepraszam,jednak......Za mało wiem o Tobie. CZAS ŚWIĄT PRZYCIĄGA NA NET WIELU OSZUSTÓW, to jest potwierdzone przez 30 jego praktycznej znajomości.Życzę powodzenia i pozytywnego załatwienia problemów.
proszeopomoc....
2 lata temu
.... . gdyby nie sytacja w jakiej się znalazłam nie napisałabym tutaj ...jednak już nie wiem co....robić .. nie mam wyjscia.... dlatego prosze ludzi dobrego serca jakakolwiek pomoc.. mam na imię Marzena Winiarska , Mieszkam w Chełmnie ...na codzień pracuje i uczęszczam do szkoły. .. mieszkam sama w starej kamienicy w mieszkaniu bez toalety, sprawnego ogrzewania i cieplej wody. Muszę ogrzewać mieszkanie farelkami na prąd co jest bardzo kosztowne i większość pieniędzy jakie mam idzie na rachunki za prąd. Dodatkowo spłacam zadłużenie mieszkania w którym mieszkam zrobione przez moją Matkę. Choruje na nadciśnienie i depresje. W listopadzie dotkliwie sie poparzylam ( brzuch) muszę teraz kupować maści by zredukować blizny które są spore....po zakupie leków i zapłaceniu rachunków czasami zostaje mi na miesiąc 150 zł na jedzenie a czasami nawet mniej... Obecnie mam jeszcze 20 zł do końca miesiąca.... Często są takie dni w których nie mam za co kupić jedzenia.. musze jakoś przeżyć oraz pokryć choć cześć rachunków by nie martwić się o to czy będę mieć za co jeść.... Jestem na skraju załamania nerwowego,.. nie mam kogo nawet prosić o pomoc....czuje się osamotniona z tym wszystkim.... błagam ludzi dobrego serca o jakakolwiek pomoc bym mogła choiaż na chwile odbić się od dna i zauważyć sens w swoim życiu... Dziękuje za kazda okazana pomoc.. 95 1940 1076 5645 9448 0000 0000 życze wszystkim Dobrej Nocy , Marzena . ...
logiczny
2 lata temu
Kwiaty od zarzadu dla Pana Prezydenta a podziekowania dla Pani Romaszewskiej ! Proszę pokwitować zlecenie !😳
logiczny
2 lata temu
Po co ta kurtuazja każdy wie ,że je przywiezliscie doradczyni ,światłej menorze a ta palcem pokazała, gdzie ma podpisać przed wyjazdem na świętowanie odzyskania niepodległości przez Wielkopolan do Poznania 😉😘🌷