Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Licznik kar bije za zwłokę za czasów PiS. Polska musi zapłacić już 100 mln zł

37
Podziel się:

Polska wciąż nie wdrożyła do własnego prawa unijnej dyrektywy o łączności elektronicznej. To właśnie do tego projektu rząd Prawa i Sprawiedliwości próbował dorzucić przepisy o tzw. lex pilot. Przez zwłokę naszemu państwu naliczana jest kara. Obecnie to już ponad 100 mln zł.

Licznik kar bije za zwłokę za czasów PiS. Polska musi zapłacić już 100 mln zł
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski (East News, Oleg Marusic/REPORTER)

O sprawie pisze serwis biznes.tvn24.pl, który rozmawiał o sytuacji w Ministerstwie Cyfryzacji z jego wiceszefem Dariuszem Standerskim. Wiceminister przekazał, że w MC trwa obecnie przegląd aktów prawnych, nad którymi pracował resort w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Polska wciąż nie wdrożyła dyrektywy unijnej

Rozmówca serwisu zwrócił uwagę, że poprzedni obóz rządzący zwlekał z uchwaleniem unijnej dyrektywy o łączności elektronicznej (opóźnienie wynosi już ponad 1,2 tys. dni). Za tę opieszałość Unia Europejska nalicza nam karę. – Na tę chwilę kara wynosi ponad sto milionów złotych – przekazał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kwota wolna od podatku w górę. Prof. Orłowski: trzeba to rozłożyć w czasie i wycofać ulgi
Wynika to z tego, że do tej ustawy (nowe Prawo komunikacji elektronicznej – przyp. biznes.tvn24.pl) próbowano wpisać rozwiązania nazywane "lex pilot". Jeszcze będąc w opozycji, protestowaliśmy przeciwko wrzutkom politycznym do tego projektu. Doprowadziliśmy do wysłuchania publicznego, którego poprzedni rząd się przestraszył i wycofał projekt ustawy – przypomniał Dariusz Standerski.

Przypomnijmy, że "lex pilot" nazywano projekt ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, która miała zastąpić obecne Prawo telekomunikacyjne. Jednak sprzeciw wielu środowisk budził zapis mówiący o tym, że na pierwszych kanałach w telewizji miały znaleźć się: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura.

Sporny projekt miał wdrożyć do krajowego prawa dyrektywę z dnia 11 grudnia 2018 r., która ustanowiła Europejski kodeks łączności elektronicznej. Państwa członkowskie miały czas na wdrożenie jej do 21 grudnia 2020 r. Wobec zwłoki rządu Komisja Europejska złożyła w tej sprawie skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE 8 lipca 2022 r.

Nowy projekt jest już gotowy

Wiceminister zapewnił w rozmowie z biznes.tvn24.pl, że od razu po przejęciu resortu, jego nowe władze zabrały się do "czyszczenia projektu". Jego nowa wersja jest już złożona w Rządowym Centrum Legislacji, lecz ze względu na widmo wiszącej nad Polską kary za zwłokę poprzedniego rządu, obecny poprosił o skrócenie terminu na konsultacje.

Przyznaje, że tak nie powinien wyglądać proces legislacyjny. – Ale dobrze wiemy, że na obecnym etapie każdy dzień zwłoki to kilkanaście tysięcy złotych. Za chwilę to może być już kilkadziesiąt tysięcy dziennie, bo 14 marca poznamy wyrok w TSUE w tej sprawie – wyjaśnił polityk, cytowany przez biznes.tvn24.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

prawo
internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Rencistka
2 miesiące temu
Dumny Polski Naród sam przy urnach wyborczych wybrał w 2015 i 2019 roku na posłów najlepszych synów ojczyzny. PiS miał większość w sejmie głosami Dumnego Polskiego Narodu !!! Za niegospodarność swoich wybrańców zapłaci nie tylko Dumny Polski Naród, zapłacą wszyscy podatnicy .
emerytka
2 miesiące temu
TO PIS ZA TO ODPOWIADA I NIECH PIS TO PŁACI ,GDYBY RZĄDZILI DALEJ TO Z POLSKI NIC BY NIE ZOSTAŁO.
Mrx
2 miesiące temu
Polexit
Love and Rock...
2 miesiące temu
Rząd Tuska to tylko pozoranci i nieudacznicy od zdrowia po rolnictwo.
antypis
2 miesiące temu
a może by tak zapłacili winowajcy czyli Kaczyński Duda Morawiecki
...
Następna strona