Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
premia gwarancyjna
27.10.2020 20:43

Likwidacja książeczki mieszkaniowej. Ministerstwo zapowiada więcej korzyści

Likwidacja książeczki mieszkaniowej będzie bardziej opłacalna. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiada pakiet mieszkaniowy, który poszerzy wydatki uprawniające do wypłacenia premii gwarancyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP)
Premia gwarancyjna przy likwidacji książeczki mieszkaniowej będzie mogła być wykorzystywana na więcej potrzeb (zdj. ilustracyjne). (Fot: Mateusz Madejski)

Po wprowadzeniu tzw. pakietu mieszkaniowego, osoby, które zlikwidują książeczkę gwarancyjną, będą mogły wykorzystać premię gwarancyjną z tego tytułu na wiele potrzeb. Premia gwarancyjna ma przysługiwać m.in. w związku z inwestycjami, które poprawią stan techniczny mieszkania lub domu.

We wtorek odbyło się w Sejmie II czytanie tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego. Przewiduje m.in. rozwiązania dotyczące książeczek mieszkaniowych. Projekt trafił do komisji.

Jak podkreślił resort rozwoju, pracy i technologii, zmiany w ramach pakietu mieszkaniowego zakładają "poszerzenie katalogu wydatków uprawniających do wypłacenia premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczki mieszkaniowej".

Zobacz: Najem długoterminowy auta. "Stała opłata i zero zmartwień"

Premia gwarancyjna ma przysługiwać np. w związku z wniesieniem opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności; oraz inwestycjami, które poprawią stan techniczny mieszkania lub domu. Chodzi o działania termomodernizacyjne (np. ocieplenie domu); wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne (np. wymiana starych kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze) czy montaż, wymianę lub modernizację instalacji gazowej, elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej.

System książeczek mieszkaniowych, czyli gromadzenia wkładu własnego na mieszkanie, wprowadzony został w latach 50. Inflacja lat 80. zniwelowała większość z gromadzonych przez Polaków środków, ale część pieniędzy wciąż można odzyskać.

Ich właściciele zyskali dotąd jedynie prawo do rekompensat w postaci premii gwarancyjnej. A i tu nie każdy ma możliwość jej otrzymania, bo pieniądze mogą jedynie być wykorzystane na ściśle określone inwestycje - jest ich 12 - o czym więcej przeczytasz w WP Finanse.

Według MRPiT w 2019 roku zlikwidowanych zostało ok. 14,1 tys. książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej. Z danych za 2019 rok wynika, że książeczki mieszkaniowe ma ok. 1 mln Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: premia gwarancyjna, książeczka mieszkaniowa, gospodarka, wiadomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-10-2020

gdziemojakasa?!A czy - zniosą obowiązek bycia małżeństwem!- dla współwłascicieli mieszkania - czyli pary żyjącej bez ślubu ale będącej właśicielami 1 … Czytaj całość

28-10-2020

Senior.....za komuny ci co polikwidowali książeczki mieszkanioweto przegrali !!

28-10-2020

zzzzMoj ojciec wpłacił na 2 mieszkania. Po 25 latach dostalismy z bratem po 25 tyś za ksiazeczki przy cenie mieszkan 300 tyś. Jak zwykle przekret i szary … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)