Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Książeczki mieszkaniowe. Pieniądze z ich likwidacji posłużą na wymianę kopciucha

46
Podziel się:

Premię gwarancyjną z tytułu likwidacji książeczki mieszkaniowej Polacy będą mogli wykorzystać na wymianę pieca węglowego na nowy ekologiczny, a także na uregulowanie opłaty z tytułu uwłaszczenia - pisze "Rzeczpospolita".

Książeczki mieszkaniowe. Rząd rozszerza wachlarz możliwości do skorzystania z premii gwarancyjnej.
Książeczki mieszkaniowe. Rząd rozszerza wachlarz możliwości do skorzystania z premii gwarancyjnej. (money.pl)

Rząd przyjął pakiet mieszkaniowy, który m.in. rozszerza wachlarz możliwości, z których mogą skorzystać chętni do likwidacji książeczki mieszkaniowej i otrzymać premię gwarancyjną. Dziennik przypomina, że taką starą książeczkę wciąż ma ok. 1 mln Polaków.

"Rz" pisze, że za spełnienie wymagań zawartych w przepisach można liczyć średnio na 9 tys. złotych z tytułu likwidacji książeczki. Teraz rząd Mateusza Morawieckiego rozszerza listę celów, do których może posłużyć premia gwarancyjna.

Jakie to cele? To m.in. uregulowanie opłaty z tytułu uwłaszczenia, czyli przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Premia jednak przysługiwać będzie również tym, którzy chcą ocieplić dom, lub też planują wymianę źródła ciepła. Stare kotły będzie można wymienić np. na nowoczesne urządzenia grzewcze.

Zobacz także: mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?

To nie wszystko, bowiem premia będzie przysługiwała także na na wymianę lub modernizację instalacji gazowej, elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Również będzie można z niej skorzystać w przypadku umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.

"Rzeczpospolita" przypomina, że na liście celów, na które można wykorzystać premię, są już m.in. zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, wykup mieszkania od gminy, wniesienie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego na mieszkanie, czy wpłata partycypacji do Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

System książeczek mieszkaniowych, czyli gromadzenia wkładu własnego na mieszkanie, wprowadzony został w latach 50. Inflacja lat 80. zniwelowała większość z gromadzonych przez Polaków środków, ale część pieniędzy wciąż można odzyskać.

Ich właściciele zyskali dotąd jedynie prawo do rekompensat w postaci premii gwarancyjnej. A i tu nie każdy ma możliwość jej otrzymania, bo pieniądze mogą jedynie być wykorzystane na ściśle określone inwestycje - jest ich 12 - o czym więcej przeczytasz w WP Finanse.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
Zło dzieje
3 lata temu
Ludzie zainwestowali w nie więcej niż w tą śmieszną "wymianę"
Krys
3 lata temu
Pretensje do Balcerowicza i reszty
wiki
4 lata temu
mam kocioł 30 letni,i jest w b. dobrym stanie więc po co wymieniać jak posłuży jeszcze 20- 30 lat?
adrian
4 lata temu
Nasz Rząd to najgorsze ludzie w tej części europy.
Antonii
4 lata temu
Po co te słowa krytyki?? Jak nie chcecie to nie korzystajcie z tego rozwiązania, proste, dla wielu ludzi to jest pomocne.
...
Następna strona