Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Lockdown. Francja ma stopniowo z niego wychodzić od początku maja

1
Podziel się:

Od 3 maja Francja rozpocznie proces wychodzenia z lockdownu - zapowiadają francuskie media. Szczegółowy plan luzowania obostrzeń prezydent Emmanuel Macron ma ogłosić w najbliższy piątek.

Lockdown. Francja ma stopniowo z niego wychodzić od początku maja
Lockdown. Francuskie media podają, że prezydent Emmanuel Macron ma już plan jego luzowania i ogłosi go w piątek. (PAP, PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL)

Proces wychodzenia z lockdownu we Francji ma być podzielony na cztery etapy. Pierwsze luzowanie obostrzeń ma nastąpić już w sobotę 3 maja.

W pierwszym etapie zniesione mają zostać ograniczenia w podróżowaniu - obywatele będą mogli przemieszczać się po całej Francji. Od soboty przestanie również obowiązywać konieczność posiadania zaświadczenia, dlaczego osoba oddaliła się o więcej, niż o 10 km od swojego domu. Zaświadczenie takie jednak będzie wymagane po godzinie policyjnej.

W szkołach natomiast uruchomiony zostanie tryb hybrydowy w edukacji, ale na innych zasadach niż w Polsce. Uczniowie gimnazjów i liceów wrócą do klas, ale nie wszyscy. Połowa będzie uczyć się stacjonarnie, połowa - zdalnie. Po jakimś czasie nastąpi zmiana grup.

W drugim etapie odmrożona zostanie kultura

Od 19 maja natomiast działalność wznowią wszystkie placówki handlowe. Od tego dnia również przesunięta zostanie godzina policyjna - z godziny 19 na godzinę 21.

Zobacz także: Wsparcie dla firm także po pandemii? "Powinny być systemy pomocowe"

Od tego dnia ponownie pojawią się widzowie w teatrach, kinach, muzeach i w innych salach oraz miejscach widowiskowych. Maksymalnie w placówkach związanych z kulturą pojawić się będzie mogło 800 osób. Limit ten podniesiony zostanie do 1 tys., jeżeli impreza będzie odbywać się w plenerze. Co istotne, dotyczy to również zawodów sportowych.

Od 19 maja klientów w ogródkach będą mogły obsługiwać kawiarnie i restauracje. Przy stoliku zasiąść będzie mogło maksymalnie 6 osób. Sale nadal pozostaną zamknięte.

Trzeci etap od 9 czerwca, czwarty - od 30 czerwca

W trzecim etapie godzina policyjna ulegnie kolejnemu przesunięciu i będzie obowiązywać od godziny 23. Otwarte zostaną również wnętrza punktów gastronomicznych.

Od 9 czerwca działalność wznowią również placówki sportowe, czyli m.in. sale sportowe, siłownie i fitness kluby. Będą one musiały działać z ograniczeniami sanitarnymi.

W ostatnim etapie natomiast odwołana zostanie godzina policyjna. Zwiększy się również do 1 tys. liczba widzów w salach. Jak zauważają francuskie media, otworzy to furtkę do przeprowadzenia letnich festiwali teatralnych, muzycznych i imprez rozrywkowych.

Pojawi się "paszport sanitarny"

We Francji pojawi się również "paszport sanitarny", czyli zaświadczenie o szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2, lub też negatywny test na COVID-19. Jak pisze dziennik ekonomiczny "Les Echos", nie będzie on narzucany w czynnościach codziennych.

Według gazety paszport będą musieli posiadać turyści zagraniczni, ale nie tylko. Legitymować się nim będą musieli wszyscy, którzy będą chcieli odwiedzić kino, teatr, stadion, targi i wystawy gromadzące ponad 5 tys. osób.

"Les Echos" dodaje, że "stan pogotowia sanitarnego", który teraz obowiązuje we Francji, zakończy się 1 czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Franek
2 lata temu
3 maja wychodzi w poniedziałek a nie sobotę....😒