Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Lockdown w następnych województwach. Kolejne regiony ponad stanem alarmowym

989
Podziel się

Nauka hybrydowa, zamknięte hotele i galerie handlowe, nieczynne teatry, kina i muzea oraz niedostępne obiekty sportowe. Taki los czeka najprawdopodobniej województwo lubuskie i mazowieckie już od przyszłego weekendu. Wskaźniki zakażeń w tych regionach wciąż rosną.

Lockdown w następnych województwach. Kolejne regiony ponad stanem alarmowym
Lockdown w kolejnych województwach jest coraz bliżej (PAP)
bDSzhgWJ

Milion mieszkańców województwa lubuskiego oraz ponad pięć milionów mieszkańców województwa mazowieckiego powinno już myśleć o ponownym lockdownie. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, te regiony przekroczyły już wskaźniki bezpieczeństwa. Właśnie są na poziomie Warmii i Mazur, które premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zamknęli jako pierwsze województwo.

Jak rząd decyduje o wprowadzeniu ograniczeń? Na podstawie średniego dziennego wskaźnika zakażeń - liczonego dla ostatnich 7 dni. I tę wartość przelicza się na każde 100 tys. mieszkańców. Po co? By łatwiej porównywać regiony o różnej liczbie mieszkańców. Tysiąc zakażeń w najmniejszym województwie ma inną wagę epidemiczną niż tysiąc zakażeń w największym.

Zobacz także: Japonia uzyskuje 7 dawek szczepionki z jednej fiolki. Dr Grzesiowski komentuje
bDSzhgWL

W tej chwili zamknięte jest województwo warmińsko-mazurskie, a od soboty 13 marca zamknięte będzie województwo pomorskie. Pod koniec tygodnia rząd zdecyduje o kolejnych obostrzeniach. A dane są bezlitosne. Ani województwo warmińsko-mazurskie, ani pomorskie nie mogą liczyć na zmianę decyzji. Wskaźniki zakażeń rosną.

Dla województwa warmińsko-mazurskiego to już 59 wykrytych infekcji każdego dnia na każde 100 tys. mieszkańców. Dla województwa pomorskiego jest to 47 wykrytych przypadków. Nie tak daleko są jednak dwa inne regiony: to województwo lubuskie i mazowieckie. Już w ubiegłym tygodniu oba regiony były pod baczną lupą Ministerstwa Zdrowia. Decyzja o zamknięciu nie zapadła. Dziś oba te województwa mają wskaźniki przewyższające poziom Warmii i Mazur z momentu zamknięcia.

bDSzhgWR

Pod względem wykrytej liczby zakażeń na trzecim miejscu w kraju jest województwo lubuskie. W tym momencie są tam 44 wykryte zakażenia każdego dnia. Są miejsca w tym regionie, gdzie liczby infekcji są jednak o wiele większe. I tak w Gorzowie Wielkopolskim jest to już ponad 70 infekcji na 100 tys. mieszkańców.

Gdyby stosować kryteria rządu z jesieni - miasto to byłoby czarną strefą wirusa. Nie lepiej jest w powiecie gorzowskim i przyległym powiecie międzyrzeckim. Tutaj wskaźniki zakażeń są niewiele mniejsze. Na drodze do bycia czarnym punktem jest również miasto Zielona Góra.

bDSzhgWS

A warto przypomnieć, że województwo lubuskie przez długie miesiące było regionem niemal pozbawionym wirusa. Wskaźniki zakażeń były jednymi z mniejszych w Polsce. W ciągu dnia testowanych było nie więcej niż 100 osób.

Drugim województwem, które zmierza w stronę zamknięcia, jest województwo mazowieckie. Tu czarnych punktów na mapie jest więcej. Na takie miano zasługują powiaty legionowski i grodziski. I tu zakażenia przewyższają próg 70 dziennie na każde 100 tys. mieszkańców. Z kolei w całym województwie mazowieckim statystyka ta wynosi 43 infekcje na 100 tys. obywateli.

Warto dodać, że na liście województw, gdzie zakażenia rosną, są jeszcze inne regiony. I są to województwa kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, śląskie oraz podkarpackie. We wszystkich tych regionach liczba wykrytych zakażeń na każde 100 tys. mieszkańców przekracza próg 30. Jeszcze niedawno takich miejsc w Polsce nie było.

bDSzhgWT

Ministerstwo Zdrowia rekomendując regiony do zamknięcia bierze pod uwagę nie tylko liczbę wykrytych infekcji, ale również liczbę zajętych łóżek i dostępność służby zdrowia. Jeżeli i te wskaźniki są niepokojące - decyzja może być tylko jedna. I jest to zamkniecie. O tym, które regiony będą zamknięte od 20 marca, rząd poinformuje do końca tego tygodnia.

bDSzhgXm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(989)
Dyzio Marzyci...
miesiąc temu
Kiedy w końcu będzie można wywieźć taczkami to całe towarzystwo?
aneta
miesiąc temu
Nie ma dowodów na to, ze lockdown hamuje grypę. Na pewno przyczynia się do tragedii setek tysięcy Polaków, jak nie milionów. To, że w zeszłym roku mieliśmy ponad 70 tyś nadmiarowych zgonów to zasługa rządu PiSu i ich lockdownu. Skorumpowali i tak nie działającą publiczną służbę zdrowia. Wydali zarządzenie że płacą podwójnie za covidowców i służba zdrowia przestał leczyć osoby na prawdę chore i mamy 70 tyś dodatkowych zgonów. Nie wprost ale pośrednio rząd zabił te osoby i odpowie przed Bogiem za swoją głupotę. Jak ktoś chce rządzić 38 mln krajem to nie wykręci się, że chciał dobrze. Bóg ich osądzi
Papier wszyst...
miesiąc temu
przyjmie ! cyferki tylko skaczą jak im każą
bDSzhgXn
Ala
miesiąc temu
Tyle teatrów jest w Lubuskim ze szok.
Romek
miesiąc temu
Co tydzień jakiś koronanews taka mają taktykę,a w międzyczasie połączenie długów unijnych w jeden ejrokolchoz
...
Następna strona