Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Lufthansa z kroplówką od państwa. Dostanie 9 mld euro

7
Podziel się

Fundusz Stabilizacji Gospodarczej zatwierdził pakiet pomocowy dla Lufthansy. Niemiecki gigant lotniczy otrzyma od rządu 9 mld euro na wyjście z kryzysu, spowodowanego pandemią koronawirusa.

Lufthansa otrzyma od niemieckiego rządu 9 mld euro pomocy
Lufthansa otrzyma od niemieckiego rządu 9 mld euro pomocy (PAP)
bErHbNFh

Jak informuje w komunikacie prasowym Lufthansa, Fundusz Stabilizacji Gospodarczej ma zainwestować w spółkę aż 9 mld euro.

Przypomnijmy, że FSG to podmiot powołany przez rząd niemiecki specjalnie na okoliczność walki z kryzysem wywołanym przez koronawirusa. Powstał już po wybuchu epidemii, czyli w marcu tego roku.

Sporą część ze wspomnianych 9 mld euro Fundusz przeznaczy na przejęcie udziałów w Deutsche Lufthansa. Spółka nazywa to "cichymi udziałami", czyli takimi, które poza dostarczaniem kapitału mają nie mieć wpływu na zarządzanie spółką. Państwo nie będzie więc mogło blokować niektórych decyzji zarządu Lufthansy.

bErHbNFj
Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. Ruch lotniczy jeszcze długo nie wróci

Gdy przewoźnik wróci na właściwe tory, będzie mógł niejako "odkupić" te udziały co kwartał. Opłata? 4 proc. do końca 2021 roku, później oprocentowanie ma wzrosnąć aż do 9,5 proc. w 2027 roku.

Spółka ma również zostać dokapitalizowana tak, by państwo posiadało 20 proc. udziałów w Deutsche Lufthansa. Cena akcji w zapisie ma wynosić 2,56 euro za sztukę.

bErHbNFp

Oprócz wspomnianych form, FSG zapewni również do 3 mld linii kredytowej do spółki z KfW (niemieckiego banku rozwoju) oraz prywatnych banków.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, pakiet pomocowy może napotkać na opór ze strony Komisji Europejskiej. Kanclerz Niemiec Angela Merkel miała podczas prezydium swojej partii zapowiedzieć, że odrzuci warunki proponowane przez Brukselę.

KE chciałaby, żeby plan ratunkowy obejmował również przekazanie części rejsów Lufthansy innym przewoźnikom. Merkel jednak nie chce się na to zgodzić. - Będzie twarda walka - miała powiedzieć swoim współpracownikom.

bErHbNFq

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErHbNFK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
VREDNY
rok temu
A tak się burzyli, że LOT był dofinansowywany. Teraz dla poprawy finansów Lufthansy wpompują w nią miliardy podczas gdy inne państwa nie mogą sobie pozwolić aby wpompować w firmy lotnicze takie pieniądze. Uważam że to nieuczciwe. Jeśli już to wszystkie firmy lotnicze powinny dostać dotacje z budżetu UE proporcjonalnie do dochodów firmy lub liczby przewiezionych w zeszłym roku pasażerów
mzs
rok temu
I oczywiście Niemcy dostaną co chcą bo im się przecież należy. W przypadku LOT-u nie mieliśmy takich możliwości. Jak widać są równi i równiejsi.
Kila
rok temu
A co Polaków obchodzi Lufthansa pewnie WP się martwi z pracodawca
bErHbNFL
Epic Virus
rok temu
Ale przecież już nikt nigdy nie będzie latał. Pandemia się dopiero rozpoczyna na świecie. Obserwujcie przyrosty dzienne na fastepic eu/epidemic.html - wyraźnie widać, że zabawa się skończyła. Ten tydzień pokaże jak stroma będzie krzywa zachorowań ( druga fala na świecie właśnie rusza ).
TADEUSZ
rok temu
A gdzie polska ma fundusz stabilizacyjny, ano nie ma wszystko zostało rozdane na kolejne wybory co by to sobie przymilić suwerena i teraz kasa świeci pustkami a niestety dziura budżetowa rośnie która nawet za pół wieku nie zostanie zasypana, taka oto jest dobra zmiana