Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
LOS
|

Luksemburg zaniepokojony stanem reaktorów elektrowni atomowych we Francji. Minister prosi o wyjaśnienie

16
Podziel się:

W miejscowości Amiens odbyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. środowiska, zorganizowane w ramach prezydencji Francji w Radzie Unii Europejskiej. Luksemburg wyraził na nim swój niepokój związany z korozją reaktorów w przygranicznej francuskiej elektorowi atomowej Cattenom w Mozeli. "Sytuacja jest poważna" - przyznają Francuzi.

Luksemburg zaniepokojony stanem reaktorów elektrowni atomowych we Francji. Minister prosi o wyjaśnienie
Elektrownia jądrowa (Pixabay)

"Czy reaktory elektrowni Cattenom są dotknięte korozją, podobnie, jak pięciu innych francuskich reaktorów, gdzie zauważono korozję?" – pytał minister energetyki Luksemburga Claude Turmes w trakcie rozmów w Amiens, które toczyły się od czwartku do soboty w Amiens (20-22 stycznia 2022 r.).

To kolejny wyraz zaniepokojenia stanem francuskich elektrowni atomowych. Jak podaje agencja France-Presse (AFP), w ubiegłym tygodniu Turmes oraz minister ds. środowiska Carole Dieschbourg wysłali list do francuskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

Polska Agencja Prasowa informuje, że znajdujący się w Normandi reaktor Penly należy do grupy reaktorów 1300 MW tej samej generacji, co w Cattenom. Eksperci ostrzegają, że wykazuje on korozję.

Zobacz także: Elektrownia atomowa w Polsce. Soboń: Najpóźniej w 2040 roku

Bernard Doroszczuk, prezes ASN, kilka dni temu uznał problem za "poważny". Może bowiem dotyczyć nie tylko poszczególnych elektrowni. "Ma on potencjalnie rodzajowy charakter" - podał szef Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego, co znaczy, że może dotyczyć całej grupy reaktorów.

Wyłączą reaktory jądrowe we Francji?

Koncern Électricité de France (EDF) zadeklarował, że do końca stycznia dokona przeglądu dokumentacji z kontroli elektrowni atomowych przeprowadzonych w przeszłości. Dalsze kroki są uzależnione od wyników przeglądów.

Agencja AFP informuje, że w przypadku pojawienia się podejrzeń o korozję, może być konieczne przeprowadzenie kontroli fizycznych reaktorów, a następnie naprawy w zależności od wyników przeglądu. Możliwe, że konieczne będzie wyłączenie reaktorów.

Luksemburg od lat domaga się zamknięcia centrali Cattenom. Już w 2016 roku premier Xavier Bettel wyrażał obawy, że ewentualna awaria w centrali zagrażałaby nawet nie bezpieczeństwu, ale istnieniu państwa — podaje PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
anarchista
2 lata temu
Reaktory wodne wysokociśnieniowe ZAWSZE będą niebezpieczne niezależnie od stanu technicznego co doskonale pokazała awaria w Czarnobylu i katastrofa w Fukuszime pomijając juz pomniejsze awarie w setkach reaktorów o których portale nie wspominają bo nie było rannych ani zabitych. Jedyna alternatywa są mniejsze ale znacznie bezpieczniejsze reaktory MSR na stopioną sól (MSR), który do działania potrzebuje nie uranu, lecz ciekłego toru nie wymagając do chłodzenia wody upraszczając budowę reaktora i znacznie podwyższając przy tym poziom bezpieczeństwa użytkowania.
grzesiek19591
2 lata temu
Polski rząd wspominał coś o budowie elektrowni atomowej gdzieś na wybrzeżu współpracując z Francją--jedna z opcji--Niemcy są przeciwni jej budowy w Polsce,i nagle ni z kija ni z pietruszki francuska elektrownia jest niebezpieczna.Nie dziwi Was,że tylko niemiecki portal WP właśnie teraz wyraża --głębokie zaniepokojenie-- ?
aaaa,....
2 lata temu
oby Polska miała takie problemy
😛😛😛😛😛
2 lata temu
Jesteśmy wdzięczni wydawcom „Washington Post”, „New York Times”, „Time Magazine” i innym wielkim publikacjom, których menadżerowie uczestniczyli w naszych spotkaniach i dotrzymali swych obietnic zachowania dyskrecji przez blisko 40 lat. Byłoby dla nas niemożliwością zrealizowanie naszego planu budowy światowego rządu, jeśli bylibyśmy w tym czasie przedmiotem zainteresowania prasy. Dziś jednak świat jest już dużo bardziej wyrafinowany i przygotowany do organizacji rządu światowego. Idea ponadnarodowej suwerenności elit intelektualnych i światowych bankierów jest z całą pewnością korzystniejsza od narodowego samostanowienia, praktykowanego w minionych stuleciach.
zmiana
2 lata temu
Brak przeludnienia i atom niepotrzebny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!