Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Koniec atomu w Niemczech coraz bliżej. Kolejne elektrownie zostały zamknięte

39
Podziel się:

Niemcy zamknęli kolejne trzy elektrownie atomowe. Nad Renem zostały trzy ostatnie tego typu zakłady produkujące prąd, które mają zakończyć swoją działalność do końca 2022 roku. Decyzje na temat odejścia od atomu niemiecki rząd podjął w 2002 roku w czasie kadencji kanclerza Gerharda Schroedera. Niemcy chcą osiągnąć neutralność klimatyczną dzięki OZE.

Koniec atomu w Niemczech coraz bliżej. Kolejne elektrownie zostały zamknięte
Niemcy zamykają kolejne rekatory atomowe (Adobe Stock, Lutsenko Oleksandr)

Niemcy zamknęli właśnie połowę z działających w tej chwili na ternie tego kraju reaktorów atomowych. Do końca 2022 planowane jest zamknięcie pozostałych elektrowni jądrowych.

Niemcy już 20 lat temu zaplanowali odejście od atomu

Decyzję o wycofaniu się z energii jądrowej i przejściu z paliw kopalnych na energię odnawialną podjął rząd Gerharda Schroedera w 2002 roku. Angela Merkel zmieniła decyzję o przedłużeniu żywotności niemieckich elektrowni jądrowych po katastrofie w Fukushimie w Japonii w 2011 roku i wyznaczyła rok 2022 jako ostateczny termin ich zamknięcia.

Trzy wygaszane reaktory zostały uruchomione w połowie lat 80. XX wieku. Jedna z tych elektrowni - Brokdorf, położona około 40 km (25 mil) na północny zachód od Hamburga nad Łabą była celem protestów antynuklearnych po katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku. Pozostałe dwie zamykane elektrownie to zakład w Grohnde (ok. 40 km na południe od Hanoweru) i elektrownia w Grundremmingen położona 80 km od Monachium.

Zobacz także: Masz firmę? To będzie trudny rok. "Duże zamieszanie"

Ostatnie trzy elektrownie zostaną zamknięte do końca 2022 roku

W Niemczech pojawiają się głosy, wzywające do ponownego rozważenia decyzji o zaprzestaniu wykorzystywania energii jądrowej, ponieważ działające już elektrownie wytwarzają stosunkowo mało dwutlenku węgla.

Ostatnie trzy czynne elektrownie jądrowe - Emsland, Izara i Neckarwestheim – zostaną wyłączone z użytku do końca 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
Xxxxx
2 lata temu
4 GW w skali Niemiec to nie jest zbyt duża moc, tym bardziej w skali Europy. Niestety w sytuacji niedoborów mocy, gdyby przestało wiać w pochmurny dzień, każda awaria mogłaby spowodować spore wyłączenia. W Bełchatowie podobna moc nagle zanikła, gdy zabezpieczenia odłączyły 10 z 11 energobloków. Problem usunięty momentalnie, ale elektrownia "wstawała" około doby. Skutki były odczuwalne nawet w Afryce. Teraz dodajmy sobie wyłącznie planowe kolejnych 4 GW za rok i wspomnianego Bełchatowa niedługo, kolejne tyle. W samej Polsce, bilans, który jest niebezpieczne mało na plus, straci nawet 17% generacji. Sieci energetyczne są połączone. To wielki plus, gdy są nadwyżki. Tam gdzie są pojawia niedobór lub awaria, pokrywa je moc z zewnątrz. Gdy całość cierpi niedobory, jest przeciążona, każda awaria skutkuje drastycznym pogorszeniem sprawy, kolejne źródła w momencie silnego przeciążenia wyłączą się awaryjnie. Domino. Obym był w głębokim błędzie.
A Niemcy kied...
2 lata temu
Po rządach Baracka Obamy z Partii Demokratów, podczas których interes międzynarodowych korporacji i wspieranie światowego wolnego handlu było ważniejsze niż amerykański interes narodowy, co według Trumpa doprowadziło do zamknięcia sześćdziesięciu tysięcy fabryk na terenie Stanów Zjednoczonych i przeniesienie ich do krajów głównie w Azji, duża część społeczeństwa amerykańskiego poczuła potrzebę obrony wartości amerykańskich, co m. in. obejmuje obronę rynku pracy, przedsiębiorstw i fabryk działających na terenie kraju.
nooo
2 lata temu
Nie mają już gdzie składować odpadów , Polska ich nie chce
TAK BĘDZIE
2 lata temu
Historycy nie zostawia tego ,, faktu " bez wyjasnien ... Być moze czas ,, odkrycia podłoza " tych decyzji nadejdzie juz niedługo... Już dziś wiele ,, śladów " prowadzi do celu... To co najbardziej zdumiewa to decyzje polityczne jakie apadały za zgoda i ,, wolą " prominętnych polityko w CDU , którzy ,, MIELI SZANSĘ " powstrzymac ten ,, zgubny " dla kraju / RFN / kierunek , ale tego nie zrobili. A dlaczego nie zrobili... to też bedą wyjasniać / zgłębiać / historycy. Najgorsze- że czasu nie mozna cofnąc...
Ala
2 lata temu
Gdzie skończył szreder,gdzie znalazł zatrudnię
...
Następna strona