Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Śmiech przez łzy. Branża cieszy się z luzowania obostrzeń, ale nie wie, jak weryfikować zaszczepionych

23
Podziel się:

Rząd zmienia limity w hotelach, ale i w teatrach czy klubach. Skoro więcej osób będzie mogło korzystać z usług, ceny będą niższe? - Płonne nadzieje - słyszymy. Mało tego, przedsiębiorcy głowią się, jak wprowadzić w życie rządowe wytyczne. I jak posadzić zaszczepionych z niezaszczepionymi, by nie wywołać konfliktów na widowniach.

Śmiech przez łzy. Branża cieszy się z luzowania obostrzeń, ale nie wie, jak weryfikować zaszczepionych
Rząd luzuje obostrzenia, ale nie tłumaczy, jak teatry czy hotele mają weryfikować, kto jest zaszczepiony (PAP, Adam Warżawa)

Od 26 czerwca w hotelach będzie mogło być zajętych 75 proc. pokoi. Do tej pory limit wynosił 50 proc. Więcej osób więc będzie mogło wyjechać na wakacje, a klienci liczą, że decyzja rządu sprawi, że ceny noclegów choć trochę spadną. Tym bardziej, że dziś wypoczynek nad Bałtykiem czy na Mazurach bywa droższy, niż w Hiszpanii czy Grecji.

Hotelarze nie mają jednak dla Polaków najlepszych wieści. - Wolnych miejsc na koniec czerwca nie ma. Mieliśmy listy rezerwowe, właśnie na wypadek, gdyby limity się zwiększyły - tłumaczą nam pracownicy trzygwiazdkowego Hotelu 77 w Chałupach.

Zobacz także: Jak wygląda podróżowanie po pandemicznej Europie? Zabrali kamerę na trzy granice

Na niższe ceny po 26 czerwca też nie ma co liczyć - wtedy zaczyna się sezon, a to oznacza wyższe stawki. Za pokój z widokiem na morze dla dwóch osób trzeba w tym czasie w hotelu zapłacić 699 zł. W hotelach o wyższym standardzie jest oczywiście jeszcze drożej. Tygodniowy pobyt w hotelu Havet w Dźwirzynie pod koniec czerwca to niemal 7 tys. zł za dwie osoby.

Co z zaszczepionymi? Teatry, koncerty - wszędzie problemy

Hotelarze oczywiście przyznają, że większe limity to dla nich świetna wiadomość. Jednak nowe zasady to dla nich też wielki problem. Rząd ogłosił bowiem, że osoby w pełni zaszczepione nie wliczają się do limitów. Kto ma jednak sprawdzać szczepienia - i na jakich zasadach?

- To trudne pytanie, bo nie wiemy, jaka jest podstawa prawna. Informacje o szczepieniu to przecież dane wrażliwe, można mieć też wątpliwości, czy nie stoją tu na przeszkodzie wytyczne RODO - mówi money.pl Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy.

- Nie mówiąc już o takich kwestiach, czy na przykład osoba zaszczepiona będzie mogła być z niezaszczepioną w pokoju - dodaje.

Nad tymi zagadnieniami głowi się cała branża, niektórzy proszą o interwencję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Nie tylko hotelarze mają zresztą ten problem, ale również szefowie teatrów, klubów, wesołych miasteczek

- Nie mamy prawa pytać klientów o sprawy zdrowotne. Poza tym, na którym etapie ma następować weryfikacja, kto jest zaszczepiony, a kto nie? - mówi money.pl Monika Walecka, dyrektorka warszawskiego Teatru Syrena. - Klient nie musi odpowiadać na pytanie, czy jest zaszczepiony - wtóruje jej Wojciech Kępczyński, dyrektor warszawskiego Teatru Muzycznego Roma.

- Wyobraźmy sobie jedną osobę, która kupuje 5 biletów – 2 dla osób zaszczepionych, 3 dla niezaszczepionych. Ma prawo do tego czy nie? - zastanawia się Walecka. - Osoby spoza limitów trzeba będzie też gdzieś posadzić. Biorąc pod uwagę obecne rezerwacje, niewykluczone, że będzie trzeba takie osoby sadzać pomiędzy te osoby, które już kupiły wcześniej bilety. To wszystko może rodzić konflikty na widowni - dodaje dyrektorka Syreny.

Kod QR dla zaszczepionych

Z wielu branż słychać niezadowolenie, że rząd informując o nowych zasadach, nie podał jednocześnie wytycznych, jak je wprowadzać. - Rozumiem, że rząd chce promować akcję szczepień, ale nie powinien robić tego w ten sposób, bo to oznacza bałagan - uważa Marek Łuczyński. - Oczywiście, że nowe zasady dla zaszczepionych to krok w dobrą stronę, jednak rząd nie podaje żadnych szczegółów co do wytycznych - dodaje Wojciech Kępczyński.

Zwróciliśmy się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czy będzie reakcja na wątpliwości przedsiębiorców. - Osoba, która wie, że jest zaszczepiona, powinna posiadać przy sobie wydruk kartki z kodem QR lub posiadać go na swoim urządzeniu mobilnym. Polska jest jednym z pierwszych krajów europejskich, który ma przygotowaną całą infrastrukturę elektroniczną związaną z certyfikatami szczepionkowymi - tłumaczy w odpowiedzi na pytania money.pl rząd. Te wyjaśnienia przedsiębiorców jednak nie satysfakcjonują.

Niektórzy organizatorzy imprez starają się dostosować do sytuacji. Na festiwalu Polsatu "Sopocki Hit Kabaretowy" będzie na przykład specjalny sektor dla zaszczepionych. Weryfikacja ma się odbywać przy wejściu na imprezę na podstawie kodu QR, który potwierdza pełne zaszczepienie. "Organizator może odmówić wstępu tym, którzy kupili bilet w sektorach dla zaszczepionych, ale nie przejdą weryfikacji kodu QR" - zastrzega organizator.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
asad
3 lata temu
Wyszczepiony nie ma się czego bać bo jest odporny już na wszystkie warianty więc w czym rzecz? Będzie żył dłużej od tego nie-wyszczepionego i to jest jego nagroda ! Ciekawe jak to jest w rodzinach, taka sama segregacja i przywileje dla jednych a sprzątanie ,spanie, tyranie itd. dla tych z ,,opaską". Tak się wygrywa wybory! Lepsi i gorsi, swoi i obcy, przestępcy i totalna, milicja i kobiety, Sasin i koperty, Szumowski wraca na gabinety i zacznie się wszystko od nowa,ciemny lud to kupił i się cieszy.
Wirus
3 lata temu
Każdy zaszczepiony otrzymał karteczkę z datą pierwszego i drugiego szczepienia. Ja sobie ją ofoliowałam i może mi służyć jako "legitymacja" zaszczepionego. W żadnym wypadku nie chcę przebywać w bliskim kontakcie z tymi, którzy nie są zaszczepieni. Jeśli ktoś twierdzi, że nie chce być królikiem doświadczalnym, to jego prawo. Ja natomiast mam prawo nie chcieć razem z nim przebywać, jeśli on ma gdzieś moje bezpieczeństwo. Powinny być ustalone strefy dla szczepionych i tych, którzy nie są zaszczepieni i żądać dowodu szczepienia. Ozdrowieńcy też powinni mieć zaświadczenie o przechorowaniu Covida. Skoro tak dba o swobodną decyzję w sprawie przyjęcia szczepionki, to może też ktoś zechce wziąć pod uwagę zdanie osób, które nie chcą towarzystwa antyszczepionkowców.
Gosia RFN
3 lata temu
Zaden niezaszczepiony nie bedzie mnie narazac
jasełko
3 lata temu
Te łapki w dół to pewno zaszczepieni... Nie jeden duma teraz co dalej, tak łatwo dać z siebie zrobić CH. Odezwał się instynkt stadny silniejszy od zdrowego rozsądku i własnego zdania. Właśnie na to liczą pomysłodawcy tej całej imprezy, nie na stadną odporność, ale stadną utratę rozumu.
wwwww
3 lata temu
Różnica będzie taka ze zaszczepieni niebawem będą padać jak muchy po muchozolu. A na imprezę pójdę jak się ta heca zakończy.
...
Następna strona