Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Luzowanie obostrzeń coraz bliżej. Wiemy, jakie możliwości rozważa rząd

996
Podziel się:

Hotele i szkoły, ale również teatry, kina, a nawet baseny - to miejsca, o których w ostatnich dniach rozmawiali przedstawiciele rządu i eksperci przy premierze Mateuszu Morawieckim. I to wszystko w kontekście powolnego otwierania. Jak wynika z informacji money.pl, na stole jest kilka scenariuszy luzowania przepisów.

Luzowanie obostrzeń coraz bliżej. Wiemy, jakie możliwości rozważa rząd
Premier Mateusz Morawiecki w ciągu najbliższych dni może ogłosić luzowanie obostrzeń (KPRM, KPRM)

Ostateczne decyzje zapadną w czwartek i piątek - po najnowszych wynikach dotyczących liczby zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 i chorób współistniejących. Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jeszcze w piątek. A nowe zasady obowiązywałyby dokładnie od połowy lutego.

Jak wynika z informacji money.pl, analizowanych możliwości jest kilka - dotykają hoteli, części szkół, kin, teatrów, basenów i niektórych miejsc uprawiania sportu. Czekać na swoją kolej muszą jednak siłownie, kluby fitness i restauracje.

W ostatnich dniach coraz częściej podczas posiedzeń Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim oraz na Rządowych Zespołach Zarządzania Kryzysowego pojawia się temat powolnego otwierania hoteli - tylko częściowo i to bez niektórych usług (jak np. w pełni działające restauracje czy punkty fitness). Jednocześnie jednak otwarcie hoteli miałoby być powiązane z przywróceniem części uczniów do szkół. Dlaczego?

Zobacz także: Obostrzenia od lutego. Adam Niedzielski o otwarciu galerii handlowych

- Mamy obawy czy nauka zdalna nie byłaby po prostu wykorzystana do tego, by wyjechać z dziećmi na zaległe ferie. Nagle uczniowie zaczęliby się łączyć wprost z Zakopanego lub innych miejscowości na południu Polski. Jeżeli nauczanie wróci do szkół, to takich wyjazdów z pewnością będzie mniej - słyszymy od jednego z przedstawicieli rządu.

O tym, że rząd zerka w stronę hotelarzy, informował też dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Temat jest ponawiany na kolejnych spotkaniach, choć ostatecznej decyzji ciągle nie ma. I nie pomagają w jej podjęciu ostatnie dane dot. wirusa w Polsce. Liczba zakażeń utrzymuje się na o wiele niższym niż jeszcze kilka tygodni temu poziomie, ale nie spadają liczby zgonów.

W pierwszych trzech tygodniach 2021 roku umierało w Polsce po około 11 tys. osób tygodniowo. Rok temu było to 8 tys. W tak krótkim czasie umarło więc o 9 tys. osób więcej niż w analogicznych latach.

Za luzowaniem w turystyce jest od dawna wicepremier i szef resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, ale w rządzie są też przeciwnicy tego wariantu. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski stoi na stanowisku, że zmiany obostrzeń powinny być bardzo delikatne - choć mogą być cykliczne. Z informacji money.pl wynika, że do rozmowy Jarosława Gowina z Adamem Niedzielskim w tej sprawie ma dojść w najbliższym czasie.

Z naszych informacji wynika jednak, że scenariusze najbliższego otwierania gospodarki nie kończą się na hotelach.

Eksperci doradzający premierowi debatowali w ostatnim czasie między innymi nad otwieraniem teatrów i kin. Oczywiście od pierwszego dnia nie wróciłyby pełne sale, a możliwe byłoby np. tylko 25-procentowe obłożenie. Jednocześnie wizyta w tych miejscach wiązałaby się z zasłanianiem ust i nosa oraz zakazem spożywania posiłków (co jest dość częste w kinach).

Dowody na potrzebę działania w ostrzejszym reżimie sanitarnym przyszły z… otwartych muzeów. W ostatnich dniach były one po prostu oblegane. Kolejka przed Muzeum Narodowym w Warszawie utrzymywała się nawet podczas deszczu.

Na ewentualnej liście do otwierania są również takie miejsca jak baseny (również w mocnym reżimie sanitarnym, do rozstrzygnięcia jest kwestia obłożenia szatni), korty tenisowe i inne miejsca uprawiania sportu bezkontaktowego. I o tym debatowali w ostatnim czasie eksperci z Rady Medycznej i członkowie RZZK.

Co warto podkreślić, nie ma na razie szans, by masowe otwieranie dotknęło siłownie, sale fitness i restauracje. Trzeba dodać, że powyższe kroki są wciąż na etapie analizowania - a nie na etapie podjętych decyzji.

Argumentem na "nie" w kwestii luzowania jest cały czas sytuacja międzynarodowa. O żadnym luzowaniu wciąż nie mówi kanclerz Niemiec Angela Merkel, która raz po raz ostrzega przed brytyjską i południowoafrykańską odmianą wirusa.

Kanclerz Angela Merkel wyjątkowo rzadko odwiedza stacje telewizyjne i udziela wywiadów. Zrobiła to jednak w ostatnich dniach. Tłumaczyła, że precyzyjnego planu na szczepienia Niemcy nie będą mieć, bo nie mają precyzyjnych informacji, kiedy i jakie szczepionki ostatecznie dotrą do kraju. Kanclerz powiedziała, że luzowanie przepisów - po to by za chwilę je wycofywać – nie jest żadnym rozwiązaniem.

Dowodem na szybko rosnącą skalę problemu dla polskiego rządu jest również sytuacja w Portugalii. W tym kraju brakuje już łóżek, a chorzy są wywożeni z kontynentalnej części na Maderę i do innych europejskich krajów - Austrii i Niemiec. A wszystko właśnie przez brytyjski wariant COVID-19. Odpowiada on już za sporą część zakażeń. Jest znacznie bardziej zaraźliwy.

W programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk nie chciał jednoznacznie oceniać, które branże mają szanse na szybsze otwieranie. Jak podkreślał, premier i minister zdrowia będą o tym informować, gdy takie decyzje zapadną. Jak zaznaczał minister Dworczyk, nie chciałby nikogo rozczarować spekulacjami. Dodał jednak, że eksperci doradzający Radzie Ministrów rekomendują powolne znoszenie niektórych restrykcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(996)
rozumny z RP
2 lata temu
No to ciekawe co ten polityczny ,,WIZJONER" piastujący nazwę premiera wymyśli co powiedzieć pocieszającego moze tak pod koniec tygodnia?????Tak jest zmienny jak kalejdoskop polityczny.Koniec kropka...
Mar
2 lata temu
Nie wiem o co wam chodzi !? - Przecież, nasz rząd super działa - ciekawe, który by więcej zrobił dla ludzi , rodzin , zakładów pracy i całej naszej gospodarki ! Jedno co mogę skojarzyć za nierządu PO+PSL to bezradność ( sorki , ale mamy zimę , albo lepiej, że woda ma to do siebie, że się zbiera, a potem wszystko zalewa , inne ; trzeba było się ubezpieczyć .... długo by wymieniać wszystkie absurdy POprzedników POpulistów ! Jedno jest pewne , że gdyby oni byli , była by tragedia narodowa i jedno tłumaczenie ; sorki, ale cały świat walczy z wirusem !? __ Dobrze, że mamy dobrą zmianę władzy , bo tak p. Prezydent i cały rząd PIS stają na wysokości zadania i jak dotychczas jest całkiem dobrze . Myślę, że wspólnie przezwyciężymy niełatwy okres naszego życia i razem damy radę.... Wiecie dobrze że przecież wszystkie obostrzenia nadal obowiązują, wszystkie programy wsparcia dla gospodarki również, szczepienia to nasza nadzieja, zapisujmy się i czekajmy na swoją kolej a wszystko szybko się zmieni i będziemy mogli żyć jak kiedyś. Całkowicie popieram premiera, nie czas na bunt, poczekajmy na otwarcie gospodarki, nie sprzeciwiajmy się władzy i służbom, to tylko utrudnia ich pracę. Okażmy zrozumienie dla policji, wojska i rządu a nie się na wszystko negatywnie nastawiamy.
Wiktor
2 lata temu
Bardzo dobrze bo to już "kolejne duże programy wsparcia bezpośredniego, żeby ochronić polskie miejsca pracy i żeby jak najwięcej przedsiębiorstw mogło przetrwać" Brawo dla rządu, można na was liczyć. = Reguł nadal należy przestrzegać bo wirus nadal jest dużym zagrożeniem, dopóki szczepionek nie otrzyma większość społeczeństwa to należy przestrzegać obostrzeń. Ja uważam że obostrzenia w Polsce są i tak łagodne. Mieszkam w UK i pomimo bardzo szybkiego tempa szczepień nie widać końca obostrzeń. Nie chce mi się tego komentować Dutki są najważniejsze ? - Czy ŻYCIE jakie ono by nie było.... Czasami mam wrażenie, ze my Polacy mamy calkowity brak kontaktu ze światem zewnętrznym. Ludzie co ma do tego rząd skoro cała Europa jest zamknięta? I to zamknięta znacznie bardziej niż Polska, widocznie rząd całej UE i rządy wszystkich Państw członkowskich nadają się do wymiany ! --- Za PO byłoby POzamiatane. Bo Pieniędzy nie ma i nie będzie !! -- ; (( czy oPOzycja która oprócz tego że chce rządzić ( wszyscy wiemy jak kradli ) nic nie ma do zaproponowania ??; )) Nigdy, więcej władzy i układów PO-KO-komunisrów !!!!
Ewa
2 lata temu
Żyja za nasze pieniadze a nam wprowadzaja zamordyzm, sobie podwyżki i premie nawet 46tysięcy dostał dyrektor w jednym ministerstwie, po co nam oni do rządzenia kobietom szykuja pokój do płaczu jak bedzie ciąża letalna , prześladuja ludzi za to, ze działają zgodnie z prawem, mnie to sie już nic nie chce .
Gorlitz
2 lata temu
Ciekawe, czy znajdzie się w Polsce jakiś portal albo chociaż dziennikarz, który będzie pisał, że te wszystkie "obostrzenia" są bezprawne. Nie ma odważnych.
...
Następna strona