Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Małe i średnie firmy. Oto obawy przedsiębiorców w nowym roku

20
Podziel się:

Mali oraz średni przedsiębiorcy nie wchodzą optymistycznie w nowy rok. Jak podają badania, aż 96 procent, wyraża zaniepokojenie związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku. Ponad połowa obawia się wysokich cen energii oraz rosnących kosztów pracy.

Małe i średnie firmy. Oto obawy przedsiębiorców w nowym roku
Branża budowlana najbardziej obawia się 2024 roku (Adobe Stock, GRZEGORZ PULKOWNIK)

Czego najbardziej obawiają się przedsiębiorcy? Jak opisuje "Rzeczpospolita" najbardziej sen z powiek przedsiębiorcom spędzają rosnące koszty prowadzenia działalności. Wysokie ceny energii, surowców i materiałów budzą obawy aż u 54 procent przedsiębiorstw — wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Kaczmarski Group.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mieszkanie na wynajem za 1,5 zł miesięcznie. "Są pomysły z komuny, z których warto czerpać"

Dodatkowo 52 procent firm jest zaniepokojonych rosnącymi kosztami pracy. Szczególnie dotkliwie odczuwają to najmniejsze podmioty — ponad 57 procent mikrofirm, zatrudniających do dziewięciu pracowników, obawia się wysokich wydatków — podaje "Rz".

Z badań wynika, że wśród branż, które najbardziej odczuwają te obciążenia, na czoło wysuwa się budownictwo (59 procent), produkcja oraz usługi (57 procent w obu przypadkach). Budownictwo wyraża również największe zaniepokojenie rosnącymi kosztami pracy (61 procent) - czytamy.

Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że ostatnie lata były wyzwaniem dla niemal wszystkich obszarów gospodarki. W związku z tym firmy spodziewają się, że 2024 rok również nie będzie dla nich łatwy. Tylko 4 procent z nich nie martwi się tym, co przyniosą kolejne miesiące.

Właściciele mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w 2024 roku obawiają się nie tylko inflacji oraz związanych z nią wyższych wydatków, ale także wzrostu płacy minimalnej i kosztów pracy. Na trzecim miejscu na liście obaw firm znajduje się spadek liczby klientów, wartości sprzedaży oraz zysków, co wskazuje 38 procent badanych podmiotów.

Co więcej, 30 proc. przedstawicieli mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw obawia się wprowadzenia niekorzystnych dla przedsiębiorstw zmian w prawie. Wśród nich są przede wszystkim firmy z sektora usług oraz mikrofirmy - podaje "Rz".

Z powodu obaw przedsiębiorcy będą ostrożniejsi w 2024 r. - wynika z badań. Część małych i średnich firm decyduje się podejmować działania zapobiegające skutkom inflacji, zatorów płatniczych i innych negatywnych zjawisk finansowych. Wśród najpopularniejszych działań są weryfikacja partnera biznesowego oraz klienta, leasing, monitorowanie należności, pobieranie zaliczki oraz windykacja należności - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
przedsiębiorcy
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Jowek
3 miesiące temu
To co się dzieje w kraju to jakaś masakra. Gdyby nie to, że korzystam z faktoringu w efaktor, to nie byłbym w stanie utrzymać firmy i opłacić pracowników
Weronika
3 miesiące temu
A może franczyza? Ze swojego doświadczenia - mam gabinet depilconcept i nie ukrywam że jestem bardzo zadowolona, na razie działamy w małym zespole ale mam w planach zatrudnić kolejne osoby
Kierownik
4 miesiące temu
Już za 20 złotych nie chce robić minimum 5 tysi dla swiązaka pa szkole bez podatku
zuszuszsuszus...
4 miesiące temu
Jeszcze wincyj na ZUS, a co!
hahaha
4 miesiące temu
Jak się głosowało tak się będzie miało. A to kiedyś już było za Tuska.