Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Małopolska liderem wzrostów. Pensje mogą cieszyć

5
Podziel się:

W Małopolsce pensje rosną najszybciej w kraju. Średnie zarobki są też wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Jednak widać już efekty zwolnień w branży IT, która mimo wszystko i tak wciąż wyróżnia się pod względem zarobków na tle innych branż.

Małopolska liderem wzrostów. Pensje mogą cieszyć
W Małopolsce pensje rosną najszybciej (Getty Images, Dominika Zarzycka)

Raport dotyczący sytuacji na małopolskim rynku pracy, przygotowany przez Wojewódzki Urząd Pracy, pokazuje, że mimo iż w branży IT nadal zarabia się najwięcej, zaczynają być widoczne skutki zwolnień grupowych – czytamy na portalu biznes.lovekrakow.pl.

W Krakowie, jak wynika z raportu, drugi rok z rzędu odnotowano wzrost liczby pracujących. Dodatkowo widać dynamiczny wzrost wynagrodzeń. Jak zaznaczają analitycy WUP, wzrost ten był wyższy niż poziom inflacji, co przekłada się na zwiększenie siły nabywczej otrzymywanych przez mieszkańców Małopolski wynagrodzeń – czytamy na portalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraina bliżej UE. "Wojna zmieniła nastawienie Europy"

W Krakowie pensje rosną najszybciej

Jak pisze biznes.lovekrakow.pl w 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 7 797,50 zł. To oznacza wzrost o 12,6 proc. w porównaniu do roku 2022, podczas gdy w całej Polsce wzrost ten wyniósł 11,9 proc. Co więcej, przeciętne wynagrodzenie w Małopolsce jest wyższe niż średnia krajowa - różnica wynosi dokładnie 353,11 zł.

Tylko województwa mazowieckie (8 552,31 zł) i dolnośląskie (7 852,43 zł) wyprzedzają Małopolskę pod tym względem.

Natomiast w branży IT zauważalne jest spowolnienie. Mimo że nadal jest to sektor, w którym zarabia się najwięcej, to jednak tempo wzrostu płac zaczyna spadać. Najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Małopolsce w zeszłym roku, podobnie jak w latach poprzednich, odnotowano w branży informacji i komunikacji, a wynosiło ono 13 646,90 zł brutto.

Z danych zawartych w raporcie wynika, że najmniej zarabia się w sektorze zakwaterowania i gastronomii. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło tam w zeszłym roku 5 204,71 zł – pisze biznes.lovekrakow.pl.

Przeciętne zarobki już powyżej 8 tys. zł

Według GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w kwietniu o 11,3 proc. rok do roku — do 8271,99 zł. Jak wynika z badań PIE, ponad połowa firm podniosła pensje pracowników w pierwszych czterech miesiącach roku, a 36 proc. planuje kolejne podwyżki do końca 2024 r.

Polski Instytut Ekonomiczny informuje, że dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wciąż się utrzymuje. Z badań PIE wynika, że większość firm planuje kolejne podwyżki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
praca
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
krakus
2 tyg. temu
U mnie w firmie to tak często dają podwyżki, że już nie nadążam z wydawaniem !!!!! Chyba zacznę protestować !!!!!
śmiecha na st...
3 tyg. temu
W Polsce nie ma nic bez znajomości. Wystarczy sobie po nazwiskach sprawdzić kto gdzie pracuje. Kto łyka takie bzdury jak z tego artykułu. Któraś dobrze napisała pełno pat lewo-prawo po znajomości i finał. Gdzie jakie ogłosznia o pracy zajęte nim się zwolni. Jakbym nie umiał nazwiska sprawdzic albo ludzi nie znał.
malgoscka
3 tyg. temu
Mieszkam w Małopolsce i Kraków to cały stoi kupą gołębia i kawalerkami po 17 metrów za 3500 zł. Masa oszustek, cwaniaczków i januszostwa biznesu. Okolice Krakowa to PRL i to zatwardziały. Ogrom kiboli praktycznie jest Nowa Huta ale nie da się tam chodzić stefa non go jak w Szwecji. Knajpy z najgorszym jedzeniem. Kupa dziewczyn pokroju Mai Staśko albo Natali Ruś pato nawiedzonych ferdków kiepskich z którymi w pracy trzeba się użerać bo nic robić nie potrafią tylko debatować 20 lat o tym samym. Robic wszytko za nie za grosze. Śmieszą mnie te aktykuły. Nic już by mnie nie przekonało do mieszkania w tej Polsce. Nawet na tych forach w tych komentarzach jedno i to samo i zmyślone rzeczy, bzdury jakby dzieci to pisały.
tak naprawdę
3 tyg. temu
to jedyne wzrosty jakie widać gołym okiem to cen towarów i usług + opłat typu czynsze i media
Ludek
3 tyg. temu
Zlikwidujcie te umowy śmieciowe i wypłaty pod stołem.