Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WZI
|
aktualizacja

Mandaty za brak maseczki. Nawet 1 tys. złotych kary

526
Podziel się:

Już nie 500 a 1000 zł mandatu można dostać za brak maseczki w przestrzeni publicznej. Od poniedziałku w życie weszły nowe przepisy.

Mandaty za brak maseczki. Nawet 1 tys. złotych kary
1 tys. złotych kary za brak maseczki. (money.pl, Rafał Parczewski)

Ustawa antycovidowa, która weszła w życie w poniedziałek, sankcjonuje nakładanie mandatów na osoby zdrowe, które uchylają się od obowiązku noszenia maseczek.

To ważna zmiana, bo kary dla osób, które nie zasłaniały twarzy, budziły wątpliwości natury prawnej.

Dotychczasowe kary (do wysokości 500 złotych) wprowadzane były za pomocą rozporządzenia. Zdarzały się więc takie przypadki, że sądy umarzały postępowanie w takich sytuacjach.

Zobacz także: Policja będzie sprawdzać galerie? Ciarka: póki co stawiamy na edukację

Teraz wszystko jest jasne. Obowiązek noszenia maseczki jest zapisany w ustawie i należy go przestrzegać. A kara za niedostosowanie się do obostrzeń jest dotkliwa - wysokość mandatu wzrosła z 500 do maksymalnie 1 tys. złotych.

Co więcej, według nowych przepisów taki mandat może wystawić nie tylko policja, ale i straż miejska, czy straż ochrony kolei.

Nowe przepisy określają też jednoznacznie, że pracownik sklepu ma prawo odmówić obsługi klienta, który nie chce założyć maseczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(526)
TOMASZ MĄKOSA
3 lata temu
CZY MUSZEM ZAPLACIĆ MANDAT JESTEM NIEPEŁNOSPRAWNY ZA BRAK MASECZKI ZA JEJ BRAK MIAŁ POD BRODOM MASECZKĘ JECHAŁ NA ROWERZE TRÓJKOŁOWYM WIDAĆ JESTEM NIEPEŁNOSPRAWNY JEDEN POLICJANT MOWIŁ JEGO OBRAZAM DZIWNY BYŁ TEN CZŁOWIEK TEN PAN Z POLICJI NIE ONI MOWIE TYLKO O SOBIE MOWILEM NIE OTYM PANU POLICJANT MOWILEM TYM PANU
and
3 lata temu
Bandyckie "prawo" bandyckiego rządu. Randomizowane badania naukowe wykazały że MASKA NIE CHRONI PRZED KORONAWIRUSAMI i "władcy" Polski dobrze o tym wiedzą. Maskowe represje to element tresury, chodzi o bezmyślne wykonywanie wszystkiego co nakaże rząd. morawiecki, kaczyński, niedzielski to bandyci łamiący Konstytucję RP i wszelkie normy prawne i etyczne. To przestępcy posługujący się przemocą zamiast praworządnością. Na ich rozkaz milicja w Warszawie dokonała bandyckiego napadu na lokal PifPaf, z którego ukradła cały zapas alkoholu. Muszą zostać zrzuceni ze stołków i przykładnie ukarani. Ich "polityka" bezprawia doprowadziła do śmierci ok. 100tys Polaków którym odmówiono ich świętego prawa do pomocy medycznej. Nieudzielenie pomocy jest w Polsce czynem karalnym, a zbrodnia na tam masową skalę to ludobójstwo !
pytanie
3 lata temu
może mi ktoś odpowiedzieć, czy teraz jest naruszane moje prawo zagwarantowane mi w konstytucji art.31? 1.Wolność człowieka podlega ochronie prawnej. 2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. 3. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. I jak to się ma do art. 13?
pytanie
3 lata temu
Czy art. 256 § 1 k.k. mówi o tym, do czego się nas zmusza? Tak tylko pytam? Odpowie mi ktoś znający temat?
max
4 lata temu
całą własnie tak wygląda nasza Polska!
...
Następna strona