Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
18.10.2020 14:01

Mandaty za brak maseczki. Ponad 55 tys. ukaranych i kilkanaście tysięcy wniosków do sądu

Policja ogłaszała "zero tolerancji" dla osób niestosujących się do nakazu noszenia maseczek. Efekt? Prawie 200 tys. pouczeń, ponad 55 tys. mandatów i prawie 15 tys. wniosków do sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Policja pilnuje nakazu noszenia maseczek. (Fot: PAP/Marcin Bielecki, Marcin Bielecki)

Od soboty 10 października cała Polska jest objęta żółtą strefą (z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej). Oznacza to m.in. obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej.

Obecnie maseczki w połączeniu z dystansem społecznym i dezynfekcją są jedynym sposobem na powstrzymanie rosnącej liczby zakażeń. A tych tylko ostatniej doby było ponad 8,5 tys.

Wraz z nowymi obostrzeniami rząd i policja przyjęła zasadę "zero tolerancji" dla osób, które nie będą chciały się zastosować do nakazu. Jaki jest tego efekt?

Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

- Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia, pouczyliśmy ponad 197,5 tys. osób, ponad 55,3 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 14,6 tys. przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Sądy skazują

Dodał, że w przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, np. dolnośląskiego - w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie jednym procencie zapadają wyroki uniewinniające.

- Warto o tym przypomnieć, bo w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje, sugerujące masowe uniewinnianie obwinionych. Najważniejsze jest nasze zdrowie - przekazał Ciarka.

Zaznaczył, że tylko ostatniej doby w kwestii noszenia masek funkcjonariusze pouczyli ponad 1130 osób i nałożyli mandaty w stosunku do ponad 3840 osób, a w ponad 950 przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Kwarantanna kontrolowana

Rzecznik KGP poinformował także, że ostatniej doby sprawdzono ponad 275 tys. osób skierowanych na kwarantannę, a w około 850 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Jednocześnie przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny, na osoby uchylające się od kwarantanny, może nałożyć karę pieniężna w wysokości do 30 tys. zł.

Pod lupą autobusy, tramwaje i galerie

Ostatniej doby policja sprawdziła ponad 4230 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń przeprowadziła 158 tys. takich kontroli.

- Od początku działań skontrolowano również około 274,3 tys. placówek handlowych oraz około 2,7 tys. miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki oraz około 9,6 tys. miejsc organizacji wesel - podkreślił Ciarka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, prawo, maseczki, policja, mandaty
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2020

666lawyerSęk w tym, że nakaz jest w rozporządzeniu wydanym na podstawie przepisu ustawy. Rozporządzenie rozszerza krąg adresatów nakazu noszenia masek z … Czytaj całość

18-10-2020

Ja.Wyobraźcie sobie małą mieścinę gdzie ludzi jest tak mało że rzadko się mijają. Mieszkam w takim miejscu nad morzem. W sierpniu było tu Tokio. Teraz … Czytaj całość

18-10-2020

DIUNAbzdury pisz mam znajomego prawnika już 20 spraw wygrał i każda za maseczki trzeba mieć podstawę prawną żeby kogoś skazać

Rozwiń komentarze (150)