Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Mandaty za brak maseczki. Ponad 55 tys. ukaranych i kilkanaście tysięcy wniosków do sądu

153
Podziel się:

Policja ogłaszała "zero tolerancji" dla osób niestosujących się do nakazu noszenia maseczek. Efekt? Prawie 200 tys. pouczeń, ponad 55 tys. mandatów i prawie 15 tys. wniosków do sądu.

Mandaty za brak maseczki. Ponad 55 tys. ukaranych i kilkanaście tysięcy wniosków do sądu
Policja pilnuje nakazu noszenia maseczek. (PAP, PAP/Marcin Bielecki, Marcin Bielecki)

Od soboty 10 października cała Polska jest objęta żółtą strefą (z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej). Oznacza to m.in. obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej.

Obecnie maseczki w połączeniu z dystansem społecznym i dezynfekcją są jedynym sposobem na powstrzymanie rosnącej liczby zakażeń. A tych tylko ostatniej doby było ponad 8,5 tys.

Wraz z nowymi obostrzeniami rząd i policja przyjęła zasadę "zero tolerancji" dla osób, które nie będą chciały się zastosować do nakazu. Jaki jest tego efekt?

Zobacz także: Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

- Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia, pouczyliśmy ponad 197,5 tys. osób, ponad 55,3 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 14,6 tys. przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Sądy skazują

Dodał, że w przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, np. dolnośląskiego - w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie jednym procencie zapadają wyroki uniewinniające.

- Warto o tym przypomnieć, bo w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje, sugerujące masowe uniewinnianie obwinionych. Najważniejsze jest nasze zdrowie - przekazał Ciarka.

Zaznaczył, że tylko ostatniej doby w kwestii noszenia masek funkcjonariusze pouczyli ponad 1130 osób i nałożyli mandaty w stosunku do ponad 3840 osób, a w ponad 950 przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Kwarantanna kontrolowana

Rzecznik KGP poinformował także, że ostatniej doby sprawdzono ponad 275 tys. osób skierowanych na kwarantannę, a w około 850 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Jednocześnie przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny, na osoby uchylające się od kwarantanny, może nałożyć karę pieniężna w wysokości do 30 tys. zł.

Pod lupą autobusy, tramwaje i galerie

Ostatniej doby policja sprawdziła ponad 4230 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń przeprowadziła 158 tys. takich kontroli.

- Od początku działań skontrolowano również około 274,3 tys. placówek handlowych oraz około 2,7 tys. miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki oraz około 9,6 tys. miejsc organizacji wesel - podkreślił Ciarka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(153)
Wolnapolska
8 miesięcy temu
Niech sie ludzie przestana badac testowac to i ta cyrkowa pandemia sie skonczy A nie z kaszelkiem.czy katarkiem cisna do doktora
TOMASZ MĄKOSA
2 lata temu
CZY STRAŻ MIEJSKA I POLICJA MOGĄ UKARAĆ ZA BRAK MESECZKI MIEJSCU PUBLICZNYM MA PTANIE KARA 500 ZŁOTYCH KARY DO 1000 ZŁ MOŻE UKRAĆ POLICJA STRAŻ MIEJSKA STRAŻ GRNICZNA STRAŻ KOLEI NIE TYLKO POLICJA MOŻE WYSTAWIĆ MANDAT KARNE ZA BRAK MASECZKI ZA INNE WYKROCZENIA MOGĄ INNE SŁUŻBY STAWIĆ MANDAT KARNE SPOKOJNIE INNE SŁUŻB TEŻ ROBIĆ ZA POLICJĘ
Kosmita
2 lata temu
Skoro mandaty za brak maseczki są legalne to dlaczego straż miejska po ogólnopolskiej naradzie zakazała mandatów i wniosków do sądu na rzecz wniosków do sanepidu ?
ASDERT MUZIK
2 lata temu
Ciekawe w jakim czasie i czy w ogóle każą gliniarzy za łamanie prawa , agresję , gazowanie bezbronnych cywilów 😠😠😠😠
.....
2 lata temu
Ambitne działania policji
...
Następna strona