Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. 8536 nowych zakażeń COVID-19

8
Podziel się:

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Polsce 8536 nowe zakażenia COVID-19 - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej z województw: mazowieckiego - 1342, śląskiego - 974 i małopolskiego - 934. Zmarło 49 osób.

Koronawirus w Polsce. 8536 nowych zakażeń COVID-19
Punkt pobrań wymazów w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. (PAP, PAP/Darek Delmanowicz, Darek Delmanowicz)

Mamy 8536 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1342), śląskiego (974), małopolskiego (934), wielkopolskiego (724), podkarpackiego (721), łódzkiego (584), lubelskiego (580), kujawsko-pomorskiego (523), pomorskiego (427), dolnośląskiego (369), zachodniopomorskiego (317), opolskiego (312), świętokrzyskiego (211), warmińsko-mazurskiego (210), lubuskiego (169) i podlaskiego (139).

Zakażonych jest blisko dwa razy więcej niż tydzień temu. 11 października w statystykach widniało 4178 nowych chorych.

Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 44 osoby.

"Liczba zakażonych koronawirusem: 175 766/3 573 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz także: Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Z najnowszych informacji wynika, że w związku z pacjentami chorymi na koronawirusa zajętych jest już ponad 8 tys. łóżek. W użyciu jest 649 respiratorów.

Na kwarantannie jest prawie 320,5 tys. ludzi, a prawie 46 tys. jest objętych nadzorem sanepidu.

Na szczęście nie padł nowy rekord. Dotychczasowy najwyższy wynik był w sobotę 17 października. Wtedy Ministerstwo Zdrowia odnotowało 9622 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Znowu w trójce najbardziej dotkniętych regionów znalazły się województwa: mazowieckie (1485), małopolskie (1254) i wielkopolskie (1058).

Ze względu na rekordowe liczby z ostatniego tygodnia, lista powiatów, które od soboty 17 października weszły do strefy czerwonej wzrosła do 152. Obejmuje 11 miast wojewódzkich. Rząd wprowadził także nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej.

Nowe zasady

W strefie żółtej działalność gastronomiczna jest dozwolona od godz. 6 do 21. Poza nimi jest możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos. W transporcie publicznym można zająć jedynie 50 proc. lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Wesela zostały ograniczone do 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej. W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 25 osób. Z kolei w uroczystościach religijnych 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Nauczanie w szkołach średnich i wyższych będzie się odbywało hybrydowo.

Z kolei w strefach czerwonych został wprowadzony całkowity zakaz organiozowania imprez masowych. Nauczanie w szkołach średnich i na uczelniach będzie możliwe jedynie z trybie zdalnym. Zgromadzenia publiczne zostały ograniczone do 10 osób. Podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.

W czerwonych strefach wracają też limity osób, które jednocześnie mogą robić zakupy w sklepie. Obowiązywać mają już od soboty 17 października, o czym na wspólnej konferencji informował premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Według podanych wówczas informacji liczba klientów przebywających w tym samym czasie w sklepie uzależniona będzie od liczby kas: na jedną kasę przypadnie pięć osób. Dotyczyć to miało wszystkich sklepów również tych wielkopowierzchniowych.

Sytuacja jednak szybko uległa zmianie, kiedy w piątek rzecznik rządu Piotr Muller przekazał, że liczba kas będzie obowiązywać tylko dla sklepów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych. W tych, w których powierzchnia przekracza tę wartość, obowiązywać będzie inna zasada - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(8)
Judaszowe sre...
2 lata temu
No i co zwolennicy PiS. Wybraliście ludzi którzy zupelnie nie radzą sobie w sytuacjach kryzysu i epidemi. Dotychczas cierpiały miasta ale przy tej skali zakażeń ta epidemia teraz dociera na wieś i do małych miasteczek. Teraz to wasi bliscy będą chrować i umierać. Będziecie sami doświadczać tego jak bardzo ta władza wasz oszukała w sprawie covid 19 i jaka jest nieudolna. Ale dla was ważniejsze było 500 judaszowskich srebrników niż zdrowie własne i zwłaszcza życie starszych bliskich ludzi.
Tomek
2 lata temu
Mateusz i koledzy z PiS przewidzieli pół roku temu taki rozwój sytuacji. Niestety zapomnieli się do niej przygotować pozostawiając Polskę i Polaków samych sobie. To co się teraz dzieje jest tylko i wyłącznie wina PiS
Gg
2 lata temu
Gdyby nie media nie było by problemu.To media dziennie nakręcają ludzi.w okresie letnim nie było tyle przypadków bo nie robiono tyle testów oczywiście o ile te testy są grosza warte
Normalna
2 lata temu
Pomnóż to razy 3!
Andrzej
2 lata temu
Biorąc pod uwagę czas sobotnio niedzielny oraz okres wylęgania się choroby nie jest to żadne osiagnięcie wprowadzonych restrykcji