Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|
aktualizacja

Marian Banaś nowym kandydatem na ministra finansów. "Potrzebny ktoś z jądra PiS"

83
Podziel się:

Nie Jacek Sasin, nie zaciąg z KGHM, nie premier Morawiecki. Najpoważniejszą kandydaturą na nowego ministra finansów w miejsce Teresy Czerwińskiej jest obecnie wiceminister z tego resortu Marian Banaś - ustalił money.pl.

Marian Banaś pracuje w ministerstwie finansów od 2015 roku. Obecnie szefuje też KAS.
Marian Banaś pracuje w ministerstwie finansów od 2015 roku. Obecnie szefuje też KAS. (East News, Maciej Luczniewski/REPORTER)

- Po wpadce z tzw. techniczną minister finansów nie można już eksperymentować. Musi być ktoś zaufany, kto na miesiąc przed wyborami nie powie, że może zabraknąć pieniędzy na "piątkę Kaczyńskiego" - mówi nasze źródło.

Według naszego informatora prezes PiS Jarosław Kaczyński miał zareagować śmiechem na medialne doniesienia związane nowymi kandydatami. Przypomnijmy, że "Rzeczpospolita" podała jako kandydata Jacka Sasina. Pojawiały się też głosy, że do resortu wróci były wiceminister Paweł Gruza (obecnie pracuje jako wiceprezes państwowego giganta miedziowego - KGHM). Inni mówili o awansie dla obecnego podsekretarza stanu na Świętokrzyskiej Leszka Skiby.

- Nie ma szans na żaden zaciąg z KGHM. Musi być ktoś z jądra PiS, a wiceminister Banaś spełnia te wymagania. Na dodatek ma ogromne doświadczenie - twierdzi źródło money.pl.

Zobacz także: Obejrzyj: Rekonstrukcja rządu. Jacek Sasin dementuje informacje na swój temat

Jak udało nam się ustalić decyzja, nie zapadła, ale Banaś jest dziś jedynym poważnie branym pod uwagę kandydatem, choć sam premier Morawiecki jest sceptyczny. PiS jednak boi się wziąć kogoś, komu nie ufa, choćby ten miał tytuły profesorskie. Z drugiej strony mało kto jest chętny, by wejść do rządu na zaledwie pół roku.

Kim jest Marian Banaś? Obecnie pełni stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej, czyli "zbrojnego ramienia fiskusa". To ono odpowiada za wyszukiwanie i zatrzymywanie przestępców skarbowych, mafii vatowskich, nielegalnych kasyn. Funkcję szefa KAS sprawuje jako wiceminister finansów.

Do resortu przyszedł w 2015 roku, ale był tam już wcześniej za pierwszego rządu PiS. Przed objęciem szefostwa KAS kierował służbą celną.

Ze środowiskiem PiS związany jest od lat. Jeszcze w latach 90. doradzał Antoniemu Macierewiczowi, gdy ten był szefem ministerstwa spraw wewnętrznych. Później przeszedł do Najwyższej Izby Kontroli, gdzie pracował razem z Lechem Kaczyńskim.

Masz newsa? Wyślij na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
przerażony
5 lata temu
Marian Banaś ministrem finansów ? Panie Boże miej nas w swojej opiece, przecież ten człowiek nie ma zielonego pojęcia o finansach
Wktor
5 lata temu
Akurat struktury PiS ma mocne, widać że rekonstrukcja odbywa się bez jakichkolwiek problemów.
DAREK
5 lata temu
W przedszkolu mojej córki, czterolatkom jakaś pani z krajowej administracji skarbowej tłumaczyła dzieciom, że trzeba zarobione pieniążki oddawać królowi, a ten odda tym, którzy ich potrzebują.
sahajdaczny
5 lata temu
Art.37 ustawy akcyzowej za ten artykuł miałby Komisje Odpowiedzialności Konstytucyjnej.Jako szef służby celnej.Dyr KAS nie potrafi odpowiedzieć jak opodatkować wyroby akcyzowe zgodnie z tym artykułem...szkolenie trwa
POstawimy pyt...
5 lata temu
A źródło Money to polskie czy to niemieckie
...
Następna strona