Notowania

Marian Banaś nowym kandydatem na ministra finansów. "Potrzebny ktoś z jądra PiS"

Nie Jacek Sasin, nie zaciąg z KGHM, nie premier Morawiecki. Najpoważniejszą kandydaturą na nowego ministra finansów w miejsce Teresy Czerwińskiej jest obecnie wiceminister z tego resortu Marian Banaś - ustalił money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Marian Banaś pracuje w ministerstwie finansów od 2015 roku. Obecnie szefuje też KAS. (Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER)

- Po wpadce z tzw. techniczną minister finansów nie można już eksperymentować. Musi być ktoś zaufany, kto na miesiąc przed wyborami nie powie, że może zabraknąć pieniędzy na "piątkę Kaczyńskiego" - mówi nasze źródło.

Według naszego informatora prezes PiS Jarosław Kaczyński miał zareagować śmiechem na medialne doniesienia związane nowymi kandydatami. Przypomnijmy, że "Rzeczpospolita" podała jako kandydata Jacka Sasina. Pojawiały się też głosy, że do resortu wróci były wiceminister Paweł Gruza (obecnie pracuje jako wiceprezes państwowego giganta miedziowego - KGHM). Inni mówili o awansie dla obecnego podsekretarza stanu na Świętokrzyskiej Leszka Skiby.

- Nie ma szans na żaden zaciąg z KGHM. Musi być ktoś z jądra PiS, a wiceminister Banaś spełnia te wymagania. Na dodatek ma ogromne doświadczenie - twierdzi źródło money.pl.

Obejrzyj: Rekonstrukcja rządu. Jacek Sasin dementuje informacje na swój temat

Jak udało nam się ustalić decyzja, nie zapadła, ale Banaś jest dziś jedynym poważnie branym pod uwagę kandydatem, choć sam premier Morawiecki jest sceptyczny. PiS jednak boi się wziąć kogoś, komu nie ufa, choćby ten miał tytuły profesorskie. Z drugiej strony mało kto jest chętny, by wejść do rządu na zaledwie pół roku.

Kim jest Marian Banaś? Obecnie pełni stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej, czyli "zbrojnego ramienia fiskusa". To ono odpowiada za wyszukiwanie i zatrzymywanie przestępców skarbowych, mafii vatowskich, nielegalnych kasyn. Funkcję szefa KAS sprawuje jako wiceminister finansów.

Do resortu przyszedł w 2015 roku, ale był tam już wcześniej za pierwszego rządu PiS. Przed objęciem szefostwa KAS kierował służbą celną.

Ze środowiskiem PiS związany jest od lat. Jeszcze w latach 90. doradzał Antoniemu Macierewiczowi, gdy ten był szefem ministerstwa spraw wewnętrznych. Później przeszedł do Najwyższej Izby Kontroli, gdzie pracował razem z Lechem Kaczyńskim.

Masz newsa? Wyślij na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2019

POLKANASTEPNY ROZDAWCA ZATOPCIEL POLAKÓW I POLSKI NAWET GIEREK NIE ZROBIŁ TYLE ZADŁUŻENIA CO PIS

29-05-2019

BmCo to za państwo i ludzie bez sumienia i empatii, którzy nie widzą ciężkiego losu osób niepełnosprawnych. Ci ludzie i ich rodziny potrzebują wsparcia … Czytaj całość

29-05-2019

fizykz którego jądra?

Rozwiń komentarze (83)