Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Marynarze bez podatku. KE dała Polsce zielone światło

11
Podziel się:

Marynarze będą zwolnieni z podatku. Komisja Europejska - zgodnie z zasadami pomocy państwa - zatwierdziła 5 programów wsparcia na rzecz transportu morskiego. Wnioskowała o to Polska, ale też Cypr, Dania, Estonia i Szwecja.

Komisja Europejska zezwoliła na zwolnienie marynarzy z podatku
Komisja Europejska zezwoliła na zwolnienie marynarzy z podatku (East News)
bEDiyApx

W przypadku Polski chodzi o wprowadzenie nowego systemu ulg dla marynarzy. Jak podaje PAP, Komisja Europejska oceniła, że przyczyni się on do poprawy konkurencyjności unijnego sektora transportu morskiego oraz zachęci do rejestrowania statków w Europie. Jednocześnie pozwala zachować wysokie europejskie normy socjalne, środowiskowe i bezpieczeństwa oraz zapewnia równe warunki działania.

Europejscy armatorzy masowo korzystają z usług oferowanych przez kraje z tanimi banderami. Flota handlowa większości polskich armatorów także pływa pod obcymi banderami, co ma związek przede wszystkim z kosztami pracowniczymi, czyli podatkiem od dochodów i ubezpieczeniem w ZUS. Dla przykładu, marynarze zatrudnieni w rejestrze statków na Bahamach są w całości zwolnieni z podatku dochodowego.

bEDiyApz

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), które przywołuje PAP, listę dziesięciu największych rejestrów statków pod względem zarejestrowanego tonażu na świecie otwiera Panama. W następnej kolejności są: Liberia, Wyspy Marshalla, Singapur, Malta, Wspólnota Bahamów, Wielka Brytania, Chiny, Grecja i Japonia.

Zobacz także: Obejrzyj: US Navy pręży muskuły. Nie ma wątpliwości, co zamierzają

Polska - ze względu na niekorzystny system podatkowy i ubezpieczeń społecznych - w tym zestawieniu znajduje się na 109. miejscu. Większy tonaż mają nawet państwa bez dostępu do morza takie jak Mongolia, Szwajcaria czy Luksemburg.

bEDiyApF

Zmiany, które polski rząd zaproponował w połowie tego roku, przewidują zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy mieszkających w Polsce, pracujących na statkach morskich pod polską banderą oraz pod banderami państw UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDiyAqa
KOMENTARZE
(11)
arcy
2 lata temu
bzdura, marynarze polscy nie będą zwolnieni z podatków. żeby nie płacic podatku pit w polsce, będą musieli spełnic mnóstwo warunków i nikt tego nie zrobi w ciemno.
LOL
2 lata temu
Proszę zwolnić z podatku wszystkich Polaków mieszkających w Polsce i pracujących w Polsce... Dlaczego tylko marynarze maja być faworyzowani?
fruto
2 lata temu
i wszystko po to aby zabić dla przyjemności drugiego człowieka jeśli można nazwać człowiekiem anie zbydlęceniem bo nawet zwierze nie zabija bez konieczności jedzenia a na pewno nie zabija tej samej rasy
bEDiyAqb
JANKRY
2 lata temu
Zaczynać inaczej myśleć - Postępuje powolny rozpad Unii - Czyli od 01.02.2020 -
JANKRY
2 lata temu
Zaczynać inaczej myśleć - Postępuje powolny rozpad Unii - Czyli od 01.02.2020 -