Notowania

Marynarze bez podatku. KE dała Polsce zielone światło

Marynarze będą zwolnieni z podatku. Komisja Europejska - zgodnie z zasadami pomocy państwa - zatwierdziła 5 programów wsparcia na rzecz transportu morskiego. Wnioskowała o to Polska, ale też Cypr, Dania, Estonia i Szwecja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Komisja Europejska zezwoliła na zwolnienie marynarzy z podatku

W przypadku Polski chodzi o wprowadzenie nowego systemu ulg dla marynarzy. Jak podaje PAP, Komisja Europejska oceniła, że przyczyni się on do poprawy konkurencyjności unijnego sektora transportu morskiego oraz zachęci do rejestrowania statków w Europie. Jednocześnie pozwala zachować wysokie europejskie normy socjalne, środowiskowe i bezpieczeństwa oraz zapewnia równe warunki działania.

Europejscy armatorzy masowo korzystają z usług oferowanych przez kraje z tanimi banderami. Flota handlowa większości polskich armatorów także pływa pod obcymi banderami, co ma związek przede wszystkim z kosztami pracowniczymi, czyli podatkiem od dochodów i ubezpieczeniem w ZUS. Dla przykładu, marynarze zatrudnieni w rejestrze statków na Bahamach są w całości zwolnieni z podatku dochodowego.

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), które przywołuje PAP, listę dziesięciu największych rejestrów statków pod względem zarejestrowanego tonażu na świecie otwiera Panama. W następnej kolejności są: Liberia, Wyspy Marshalla, Singapur, Malta, Wspólnota Bahamów, Wielka Brytania, Chiny, Grecja i Japonia.

Obejrzyj: US Navy pręży muskuły. Nie ma wątpliwości, co zamierzają

Polska - ze względu na niekorzystny system podatkowy i ubezpieczeń społecznych - w tym zestawieniu znajduje się na 109. miejscu. Większy tonaż mają nawet państwa bez dostępu do morza takie jak Mongolia, Szwajcaria czy Luksemburg.

Zmiany, które polski rząd zaproponował w połowie tego roku, przewidują zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy mieszkających w Polsce, pracujących na statkach morskich pod polską banderą oraz pod banderami państw UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: żegluga, transport morski, transport wodny, statki, marynarze, podatki, komisja europejska, rząd, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-12-2019

TomCiekawe ile firm musi sie jeszcze przeniesc za granice lub zbankrutowac zeby pomyslal rzad o przedsiebiorcach....

16-12-2019

NoNareszcie

17-12-2019

Waldek 14lA może wreszcie VAT obniżą? Obiecywali

Rozwiń komentarze (11)