Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Masz dom? Będziesz mieć nowy obowiązek

596
Podziel się:

Od 1 lipca właściciele domów jednorodzinnych i administratorzy nieruchomości będą musieli zgłosić czym ogrzewają budynki. Miliony Polaków będą mieć nowy obowiązek. Za jego niewypełnienie, grozi kara.

Masz dom? Będziesz mieć nowy obowiązek
Od 1 lipca trzeba będzie zgłaszać w urzędzie źródła ciepła. (Daniel Dmitriew / Forum, RM, Daniel Dmitriew / Forum)

Na początku lipca gminy zaczną zbierać dane o źródłach ciepła, z jakich korzystają mieszkańcy.

Katalog urządzeń, które trzeba będzie zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in. kotły i grzejniki gazowe, piece na paliwa stałe, kominki, a nawet kuchnie węglowe.

Zgłaszać będzie trzeba także pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, czy ogrzewanie elektryczne.

Zobacz także: W tym roku ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. "To nie jest mechanizm karania"

Obowiązek złożenia deklaracji w urzędzie gminy będą mieli wszyscy właściciele domów jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków nie muszą się przejmować, bo deklarację złoży w ich imieniu wspólnota mieszkańców lub spółdzielnia mieszkaniowa.

Właściciele i zarządcy nieruchomości będą mogli składać takie deklaracje wypełniając elektroniczny formularz w internecie. W przypadku nowych domów taką deklarację trzeba będzie złożyć w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła.

Na złożenie deklaracji będziemy mieć rok od uruchomienia CEEB. Za niedopełnienie obowiązku grozi 500 złotych mandatu, lub do 5 tys. złotych grzywny, jeśli sprawa trafi do sądu.

Po uruchomieniu ewidencji gminy będą mogły przeprowadzić kontrolę na posesjach i sprawdzić, czy wpisane w deklaracji źródło ciepła faktycznie jest tym, które wykorzystuje się w budynku. Ma to pomóc w wyeliminowaniu "kopciuchów", czyli starych pieców, ne spełniających norm emisyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(596)
straszenie
3 lata temu
Im bliżej startu eksploatacji 4000mld t /Arabia Saudyjska ma 270mld t/ wydobycia z odwiertów LOTOS na szelfie Bałyckim z 5 Platform wiertniczych, a w tym największej firmy Maersk Giant na polu B3 z głębokością pracy 7200m i pod kątem 87 stopni tak pod teren Polski oraz ORLENowskiego w Krośnie Odrzańskim czy kanadyjskiego z Międzyzdrojów oraz Karlina choć tam może nie bo za blisko poligonu Drawskiego gdzie Amerykanie ustawili w gotowości bojowej jedną wyrzutnię PATRIOT wycofaną z pod Olsztyna po 3 dniowych przesłuchaniach prof Jendryska Głównego Geologa Kraju w Pentagonie w czasie wizyty prezydenta Dudy w USA na zaproszenie byłego prezydenta Trumpa. Emigrować - to bogactwo nie dla Polaków. A ceny podstawowych artykułów wciąż uzależniają od cen ropy na światowych rynkach bo transport samochodowy oparty na ropie. Wreszcie na ukończeniu rurociąg średnica 70cm gazowy z pod Ostrowa Wlkp. w kierunku północno-wschodnim z infrastrukturą przesyłową czyli reduktorami ciśnienia i przepompowniami a tam 3,5bln m3 a za Wartą do Wisły jeszcze 2bln m3 razem 5,5bln m3 gazu ziemnego nie wyczerpywalnego bo wtłoczonego do skały piaskowej z której powoli się uwalnia pod wpływem ciepła jądra Ziemi. Emigrować - to bogactwo nie dla Polaków. Straszyć czym się da byle Polski naród nie doczekał wydobycia, ale Polski naród nawet NIEWIERZY, że codziennie chodzi, spaceruje nad tym bogactwem. Tak to sprawna PROPAGANDA OGŁUPIANA biednych BOGACZY gdzie ropa i gaz mogą być niebawem tańsze od szklanki wody. Wody też niema - SUSZA!!! Globalnego Ocieplenia Klimatu. Straszyć, Straszyć!!! Tylko dlaczego piszecie że pod Bałtykiem, a nie pod Pomorzem Zachodnim i platforma Giant ma uchył 13 stopniowy, aby wiercić pod kątem i przy 7000m głębokości być wiertłem pod Polską. A odwierty w Karlinie Krośnie Odrzańskim i Międzyzdrojach to dotarły do złóż pod Bałtykiem czyli niczyich??? A nie pod Polską? Chcecie umiędzynarodowić złoża Ropy Naftowej pod Polską jak twórcy Petrobaltic???
Jacek
3 lata temu
"...gminy będą mogły przeprowadzić kontrolę na posesjach i sprawdzić..." Rozumiem, że prokurator wystawi nakaz przeszukania.
Eko-racjonali...
3 lata temu
Wytwarzanie ciepła w wyniku zgazowania drewna - w całej Europie a zwłaszcza w Niemczech od ponad 20 lat jest to najlepsza i NAJBARDZIEJ EKOLOGICZNA metoda ogrzewania - najmniej obciążająca środowisko. Wykorzystywanie odpadów drzewnych, czyli naturalnego produktu do wytwarzania gazu z drewna jest najczyściejszą z metod ogrzewania/wytwarzania ciepła, biorąc pod uwagę cały łańcuch/proces produkcji ( od wytworzenia odpadów drzewnych aż do jego zgazowania - proces pyrolizy i wytworzenia ciepła) a nie tylko końcowy efekt, jak jest to w przypadku fotowoltaiki ( wytworzenie paneli i ich późniejsza utylizacja - ale kto o tym myśli ?). Na końcu tego czystego na całym etapie procesu pyrolizy pojawia się ciepło. Popiół drzewny ( w niewielkich ilościach), który jest jedyną pozostałością po procesie pyrolizy jest naturalnym nawozem dla ziemi - odkwasza i podwyższa pH. Gaz ziemny jaki jest powszechnie użytkowany i również lobbowany, jest pochodną ropy naftowej. Niestety zjawisko pyrolizy nie ma w Polsce takiej siły przebicia jak gaz ziemny a informacje na temat zgazowania drewna są mylnie przekazywane czy wręcz wypaczane w Polsce. Szkoda, ponieważ lepiej jest się uzależnić od importu gazu niż wykorzystywać własne produkty naturalne i być niezależnym od innych. Głupiemu narodowi wystarczy dać dobrobyt i luksus i w ten sposób łatwo go zniewolić. Współczesny rodzaj wojny. Chyba takim narodem jesteśmy, chociaż mamy się za najmądrzejszych.
tod
3 lata temu
ja bardzo chetnie zainstaluje te nowości w domu tylko niech państwo da mi na to pieniądze bo mnie na to nie stać , jak tak można ludzi straszyć inflacja szaleje żyje się od 1 do 1
zombi
3 lata temu
BZDURA...powtarzana do znudzenia. Gminy doskonale wiedzą jaki rodzaj ogrzewania jest w konkretnych domach na terenie danej gminy. Przy ostatniej deklaracji śmieciowej były zbierane informacje na ten temat. A teraz chodzi o to aby pod pozorem sprawdzenia prawdziwości deklaracji wejść bezprawnie...oooo, przepraszam , będzie ustawa...Czyli wejść ZGODNIE Z PRAWEM i zrobić dokładną inwigilacje. To czego nie dowiedzą się w tym bezprawnym samospisie społecznym będą chcieli uzupełnić poprzez wtargnięcie ZGODNIE Z PRAWEM czyli USTAWĄ do domów. Przy okazji sprawdzą dla poczty polskiej kto i ile ma nie zarejestrowanych odbiorników ...itp ...itd ... Co znajduje się w domach, czy podane w spisie dane mają odzwierciedlenie w rzeczywistości .... TOTALNA INWIGILACJA.
...
Następna strona