Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Mazury będą przekopane? Minister potwierdza Pętlę Mazurską

473
Podziel się:

Rząd chce połączyć kanałami mazurskie jeziora tak, by Szlak Wielkich Jezior można było przepłynąć naokoło. Plany potwierdził w sobotę minister infrastruktury, podaje PAP.

Mazury będą przekopane? Minister potwierdza Pętlę Mazurską
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk potwierdził w sobotę plany związane z budową Pętli Mazurskiej. (East News, Mateusz Grochocki)

– Przygotowujemy się do tego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w sobotniej audycji Radia Olsztyn "Poranne Pytania" zapytany o chęć zbudowania Pętli Mazurskiej.

Minister ma nadzieję, że za parę lat żeglarze będą mogli opłynąć Szlak Wielkich Jezior Mazurskich nie jak teraz z północy na południe (lub odwrotnie), lecz wokół. W jego ocenie podniosłoby to atrakcyjność mazurskich jezior.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich wiedzie z północy od Węgorzewa na południe do Pisza. Niektóre jeziora połączone są kanałami. Gdyby jednak połączyć kanałem jeziora Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno i Tyrkło, wówczas można by przepłynąć szlak pętlą.

Zobacz także: Wzrost składki zdrowotnej. "To będzie katastrofa, a co najmniej ogromne turbulencje"

Pomysł utworzenia pętli nie jest nowy. Część środowisk żeglarskich na Mazurach pomysł taki podnosi od lat, a lokalne samorządy prowadziły na ten temat prace koncepcyjne. Nie było jednak możliwości sfinansowania tego pomysłu.

Do pomysłu powrócił w ostatnim czasie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, który podczas wizyty na Mazurach ogłosił, że ma nadzieję, że pętlę uda się zbudować w siedem lat.

W rozmowie z PAP wiceminister zastrzegał wówczas, że największą przeszkodą w realizacji takiej inwestycji mogą być kwestie środowiskowe. Teren ten jest objęty ochroną Natura 2000. Realizacja tego projektu będzie wymagać negocjacji z Unią Europejską.

Zdaniem zwolenników utworzenia pętli, takie rozwiązanie rozładowałoby tłok na obecnym szlaku. Z kolei zdaniem przeciwników, pętla zabiłaby dzikość Mazur i bezpowrotnie zniszczyła środowisko naturalne. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(473)
zbych
2 lata temu
To kolejne barbarzyństwo
Stein
2 lata temu
To na razie plany - marzenia. Faktem jest, że jak dotąd - szlaki wodne na Mazurach - ponad 200 km czynnych (kanały, pochylnie, śluzy, w tym dziś uznany za pomnik historii - Kanał Elbląski, który jest XIX-wiecznym arcydziełem budownictwa wodnego) zbudowali Niemcy (gospodarze tych ziem), którzy mieli wizję zagospodarowania Mazur. Nie zdążyli, np. m. in. dokończyć szlaku łączącego Mazury z Morzem Bałtyckim - utraciwszy te ziemie. Przez dziesiątki lat - bogate elity z W-wy i innych zasobnych (hołubionych regionów) korzystały z tego - nie wiele dając na to od siebie, poza niszczeniem, zaśmiecaniem itp. Po wejściu do Unii przynajmniej zaczęły się znajdować pieniądze na konserwację szlaków wodnych i niewielkie modernizacje. Po ponad 70 latach od zakończenia wojny, nowy właściciel tych ziem - zaczyna mówić coś o koncepcji dalszego zagospodarowaniu Mazur (lepiej późno niż wcale). Odbieram to pozytywnie, niemniej jednak należy się temu uważnie przyglądać.
Frume
2 lata temu
Fajnie, skończą przekop Mierzei, Elbląg stanie się portem, będą wpływać kontenerowce z towarami, będzie dużo pracy i dobrobytu. Proponuję jak już są specjaliści od przekopu połączyć i przekopać Mazury. Może wpłynie trochę słonej wody to i dorsze będziemy łowić w jeziorach. Foki może przypłyną jest coraz cieplej. Działek wokół tych wodnych szlaków będzie moc. Zagospodarować, sprzedać, obudować. Żyć nie umierać. Rozmarzyłam się...
ech foliarze ...
2 lata temu
w 2022 budżet (bez deficytu) to 470 mld zł! a w 2014 za PO/PSL tylko 270 mld plus ogromny deficyt!(ok 45mld)... media o tym nie piszą ... a foliarze piszą o "dodrukowywaniu" kiedy ten ogromny wzrost to skutek GENIALNYCH rządów Morawieckiego! patrz ograniczenie kradzieży VAT, akcyza, prwie 30 mld z ORLENU w 5 lat zamiast 2mld w ciągu 8 lat za PO!... ponad 40mld z portów!... itd
Anjou
2 lata temu
Jak znam życie to się skończy zmianą warunków wodnych w okolicy, koniecznością modyfikacji planów zagospodarowania przestrzennego i podtopieniami
...
Następna strona