Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Miała maleć, a rośnie. PiS-owi nie udało się ukrócić biurokracji w kluczowym sektorze

51
Podziel się

W ciągu ostatniego roku panowania Zjednoczonej Prawicy zatrudnienie w Kancelarii Sejmu wzrosło o kolejnych parędziesiąt stanowisk. Rząd, który na sztandarach nosił odchodzenie od biurokracji, wypada na tym tle gorzej od poprzedników.

Miała maleć, a rośnie. PiS-owi nie udało się ukrócić biurokracji w kluczowym sektorze
W ciągu ostatniego roku liczba zatrudnionych w Kancelarii Sejmu wzrosła o kolejnych parędziesiąt wakató (East News)
bErtrgzV

Wystarczył rok, by liczba pracowników Kancelarii wzrosła z 1271 do 1305. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę zawodowych posłów, których również uwzględnił raport, licznik zatrzyma się dopiero na 1686 stanowisk. Nawet gdy odliczymy "nadwyżkę" w postaci parlamentarzystów, w ciągu pięciu lat liczba zatrudnionych zwiększyła się o 106 osób.

Wszystko to pomimo powtarzających się deklaracji ze strony Zjednoczonej Prawicy o walce z biurokracją. Wrażenie mogą robić również zarobki urzędników, które w przypadku "pełnozatrudnionych" (bez wliczania w to premii) w 2020 r. wyniosły średnio 9967 zł brutto.

bErtrgzX

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że to w czasie sprawowania rządów przez Platformę Obywatelską i PSL liczba pracowników Kancelarii zmalała (z 1203 osób do 1999). O tym, jak droga bywa biurokracja pisaliśmy już w money.pl nie raz.

Zobacz także: Przemysław Czarnek zostanie odwołany przez Sejm? „Test lojalności dla Gowina”

O komentarz zwróciliśmy się bezpośrednio do Kancelarii Sejmu. W odpowiedzi odesłano nas do wpisu na Twitterze rzecznika Adama Grzegrzółki, który wylicza, że pula 1686 pracowników KS obejmuje 202 funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej oraz 381 zawodowych posłów.

bErtrgAd

Co ciekawe, w raporcie NIK mowa o 158 strażnikach. Jak tłumaczy rzecznik, powołuje on na dane z dnia dzisiejszego (22 lipca). Oznacza to zatrudnienie 44 nowych funkcjonariuszy w ciągu nieco ponad sześciu miesięcy.

W poczet kadry urzędniczej wchodzi także dziewięć osób piastujących "kierownicze funkcje państwowe". O kim może być mowa? Odpowiedzi brak.

Głośne zapowiedzi o uszczuplaniu kadry urzędniczej w polskim życiu publicznym padały z ust rządzących nie raz. Nakłady na administrację w Polsce mimo to rosną i w ostatnim roku przekroczyły 25 mld zł.

bErtrgAe

Obecnie Polaków obsługuje przeszło półmilionowa armia urzędników działających w trzech strukturach: administracji rządowej, państwowej i samorządowej. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza zatrudnienie na wszystkich szczeblach niemal wyłącznie z roku na rok rosło.

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika natomiast, że w sektorze administracji publicznej, obronie narodowej i zabezpieczenia społecznego pracuje 525 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErtrgAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
buba
1 tyg. temu
"katolicy" mają wielodzietne rodziny, a każdy chce pracować, gdzieś trzeba poupychać dzieci, rodziców, wujków, ciotki i znajomych
snatoheuah
1 tyg. temu
"liczba pracowników Kancelarii zmalała (z 1203 osób do 1999)" Autorowi gniota gratuluje. Widze, ze zamiast na matme chodzilo sie na religie...
prawda
1 tyg. temu
To jest redukcja przez wzrost. Mateuszek powie, że się temu przyglądają i że może nie wszystko przebiegło idealnie, itd., itd. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że czerpie Mateuszek całymi garściami z przemówień wataszków z PZPR.
bErtrgAz
bezrobotny
1 tyg. temu
a jest taki zawód poseł ?????? gdzie mogę złożyć CV
Ywybory
1 tyg. temu
A PiS jeszcze 6 lat temu był taki troskliwy,jak to pięknie przed kamerami mówili PRACA,POKORA,UMIAR.
...
Następna strona