Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm ma zająć się projektem ustawy medialnej. Tymczasem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała marszałkom Sejmu Elżbiecie Witek i Ryszardowi Terleckiemu uwagi dotyczące nowelizacji tejże ustawy.
KRRiT m.in. proponuje "rozważenie rozwiązań wyłączających ograniczenia dotyczące kapitału zagranicznego w przypadku zawarcia odpowiednich porozumień lub umów międzynarodowych na zasadach wzajemności".
Jak czytamy w komunikacie, KRRiT zwraca uwagę na "potrzebę doprecyzowania przepisów przejściowych, dotyczących rozpoczętych postępowań koncesyjnych".
Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".
Czytaj również: PGE GiEK bez prezesa. Kuśmierowski zrezygnował po... 6 dniach
Ustawa zyskała miano lex TVN, bo właśnie w tego nadawcę uderzyłaby najbardziej i bezpośrednio, uniemożliwiając przedłużenie koncesji na nadawanie w Polsce.
Grupa jest obecnie na etapie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia jej koncesji. Właścicielem stacji jest amerykański koncern Discovery, jednak zarządza nią za pośrednictwem innej spółki - Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.