Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Puch
|

Ile kosztuje biurokracja? "Polska wciąż żyje w świecie administracji papierowej"

64
Podziel się:

Nakłady na administrację w Polsce wynoszą około 25 mld zł rocznie. Wysokie zarobki, pewność zatrudnienia, niestabilność prawa powodują, że aparat ma się doskonale i wciąż się powiększa.

Ile kosztuje biurokracja? "Polska wciąż żyje w świecie administracji papierowej"
Biurokracja (pixabay.com, pixabay)
bEEiArSd

Cyril Northcote Parkinson, brytyjski historyk, doradca konserwatywnych rządów w sprawach administracji publicznej, w latach 60. ubiegłego wieku zauważył, że większość pracy urzędników stanowią działania pozorne, których celem jest jedynie uzasadnienie swojej użyteczności. Innymi słowy urzędnicy w pocie czoła zmieniają przepisy, produkują tony rozporządzeń, aktów wykonawczych, zaleceń itp. tylko po to, by je zmieniać i produkować.

To obraz być może przesadzony, zapewne podszyty ideologiczną niechęcią piewcy tzw. niewidzialnej ręki rynku do aparatu administracyjnego, ale na pewno nie oderwany od rzeczywistości.

– Rzeczywiście, panuje przekonanie, że aparat administracyjny państwa jest przerośnięty – przyznaje prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek, dyrektor Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim. I dodaje: – Aby sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości, należałoby przeprowadzić audyt strategiczny i sprawdzić, które struktury dobrze wykonują swoje zadania, a jakie wymagają zmiany. Dotychczas takiego badania nie przeprowadzono.

bEEiArSf
Zobacz także: Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"

Pensja i stabilność

Obecnie Polaków obsługuje przeszło półmilionowa armia urzędników działających w trzech strukturach: administracji rządowej, państwowej i samorządowej. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza zatrudnienie na wszystkich szczeblach niemal wyłącznie z roku na rok rosło. W połowie lat 90. w całym aparacie administracyjnym było zatrudnionych nieco ponad 100 tys. osób. W ubiegłym roku natomiast, jak wynika z ostatniej informacji na ten temat Głównego Urzędu Statystycznego, w sektorze administracji publicznej, obronie narodowej i zabezpieczenia społecznego pracowało 525 tys. osób.

W samej Służbie Cywilnej, korpusie zawodowych urzędników mających pracować w urzędach centralnych nas rzecz państwa bez względu na to, która opcja polityczna sprawuje władzę, zatrudnionych jest obecnie około 120 tys. osób. Dekadę temu analitycy jednego z banków wyliczyli, że utrzymanie całego aparatu administracyjnego kosztuje budżet państwa nie mniej niż 20 mld zł rocznie. Biorąc pod uwagę tylko wskaźnik inflacji, można przyjąć, że dzisiaj nakłady na biurokrację wynoszą co najmniej 25 mld zł.

bEEiArSl

Do urzędniczej kariery skłania kandydatów perspektywa stałych i stosunkowo wysokich zarobków. Jak wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez platformę wynagrodzenia.pl, przeciętna pensja (brutto) specjalisty w administracji publicznej wynosi obecnie 4320 zł. Co drugi otrzymuje pensję w przedziale od 3720 do 5490 zł. Jedna czwarta najgorzej wynagradzanych specjalistów administracji publicznej zarabia poniżej 3720 zł, a na zarobki przekraczające 5490 zł może liczyć 25 proc. najlepiej opłacanych.

– Wysokość poborów na pewno odgrywa duże znaczenie, ale równie ważna, jeśli nie ważniejsza, jest w tym przypadku perspektywa pracy dla stabilnego, niemogącego praktycznie zbankrutować pracodawcy – komentuje Piotr Lewandowski, ekspert rynku pracy, prezes zarządu Instytutu Badań Strukturalnych.

Legislacyjna biegunka

Rozrostowi aparatu biurokratycznego państwa sprzyja niestabilność stanowionego w Polsce prawa. Urzędnikom coraz trudniej połapać się w szybko zmieniających się przepisach, wciąż powstają braki kadrowe i trzeba zatrudniać kolejnych i coraz to nowych specjalistów.

bEEiArSm

Doskonale to widać w budownictwie. Jak wyliczyła jedna z firm deweloperskich, od 1995 roku objętość dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego wzrosła dwunastokrotnie (w porównaniu ze stanem przedwojennym – aż 65 razy).

"Legislacyjna biegunka" dotknęła nawet najważniejsze ustawy regulujące ład budowlano-przestrzenny: prawo budowlane oraz ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym. Obie ustawy w ciągu dekady były nowelizowane łącznie 25 razy.

Wcześniej było spokojnie: po 1927 roku nowelizacje miały miejsce jedynie w 1949 roku (ze względu na zniszczenia wojenne i konieczność odbudowy), 1960 roku (nowe potrzeby mieszkaniowe), po jednej w latach 70. i na początku 80.

bEEiArSn

– W takich warunkach bardzo trudno pracować – wyjaśnia Jacek Koziński, współwłaściciel firmy deweloperskiej Dworek Polski, członek Stowarzyszenia Architektów RP. – W ostatnich latach zajmujemy się przede wszystkim poznawaniem nowych przepisów, produkowaniem dokumentów i bojami z aparatem biurokratycznym.

Rzym i Krym

Obiecywanemu przez kolejne ekipy rządowe ograniczeniu aparatu biurokratycznego miało służyć wdrożenie świadczenia usług publicznych drogą elektroniczną, z pominięciem fizycznej obecności petenta w urzędzie. Z tym jednak bywa różnie: jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego społeczeństwa informacyjnego, w 2019 roku niemal wszystkie urzędy administracji publicznej miały szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Ale tylko około jedna piąta (19,2 proc.) stosowała tzw. politykę otwartych danych, udostępniania informacji publicznych pomagających załatwiać sprawy związane na przykład z działalnością gospodarczą. Tylko nieco ponad połowa umożliwiała korzystanie on-line z rejestrów publicznych lub innych zasobów danych zgromadzonych w urzędzie. W wyniku tego zaledwie 41,9 proc. osób załatwiało swoje sprawy urzędowe drogą elektroniczną.

bEEiArSo

– Polska wciąż żyje w świecie administracji papierowej – przekonuje prof. Jolanta Itrich-Drabarek. – W Grecji obywatele od dawna mogą korzystać z pełni usług elektronicznych, w Danii w ogóle nie trzeba przychodzić do urzędu, wszystko można załatwić on-line. W Sztokholmie zlikwidowano nawet punkty rejestracji samochodów, został tylko jeden, do wydawania fizycznych tablic. W Estonii obywatele od kilku lat mogą brać udział w wyborach za pomocą głosowania elektronicznego. A gdzie my jesteśmy, gdzie Rzym, gdzie Krym?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEiArSG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
normalny w ni...
4 miesiące temu
Nie wiem jak to było liczone ale cały sektor publiczny w Polsce to 4 miliony urzędników na 16 pracujących. Czyli 12 milionów pracuje w gospodarce.
Lopo
4 miesiące temu
Co za ignorant to pisał? Chyba skopiował artykuł z II RP. Praca w urzędzie nie jest obecnie ani dochodowa, ani stabilna, ani prestiżowa. Autor zamiast pisać farmazony niech się zatrudni w urzędzie. Wakatów jest od groma. Bez znajomości się dostanie. Zamiast tego wypisuje bzdury.
patriotka
4 miesiące temu
Niestety gdzieś po znajomości trzeba swoich do pracy przyjąć ,najlepiej do urzędów. To wielki błąd, gdyż dawniej by zostać urzędnikiem, trzeba było rok pracować, zdać państwowy egzamin i dopiero był urzędnikiem, otrzymał stanowisko z wynagrodzeniem wyższym.(nie każdy musiał być urzędnikiem).Teraz od 8 lat stanowisko po znajomości ma każdy prosto z ulicy bo mu się należy. Naukę pobierają na szkoleniach ,nawet radni myślą iż są urzednikami. Zamiast pracować dla społeczeństwa(bo ich wybrano z ulicy), to tyłki grzeją na stołkach i pobietają wysokie pensje bez żadnej odpowiedzialności za swoją pracę .Wstyd!
bEEiArSH
daro
4 miesiące temu
Ryba psuje się od głowy! Jako urzędnik zatrudniony w KAS powiem że to od rzadu i parlamentu zależy rozrost zbędnej biurokracji lub jej brak. Urzędników nikt się nie pyta, (a jak już się pyta to i tak robią po swojemu) jak powinny wyglądać przepisy. Sam bym chętnie na prostych przepisach pracował ale nie ode mnie to zależy. Gdyby przepisy i podatki były proste zmniejszyły by sie koszty zbędnych zatrudnień i obsługi,a i petentom byłoby lepiej. Z wynagrodzeniem też szału nie ma, a stanowiska w korpusie służby cywilnej są spłaszczone. Dzisiaj niestyty niszczy sie Służbę cywilną wrzucając do niej takich ludzi jak Patkowski, a z tego co wiem mają ją rozwiązać i zabrać mianowanym wszystkie przywileje na które ciężko przez lata pracowali. Moim zdaniem powinno być : proste prawo, mała ilość urzędników ale użytecznych i przeszkolonych a nie trutni co przekładają papierki.
urzędnik
4 miesiące temu
Uprościcie przepisy i biurokracja zniknie. To Parlament przyjmuje przepisy, które ktoś musi weryfikować....
...
Następna strona