Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

PiS już tego nie ukrywa. Ale wskazuje palcem na przedsiębiorców

172
Podziel się:

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa przyznał, że w Polsce mamy do czynienia ze zjawiskiem imigracji ekonomicznej. Ocenił, że to efekt rekordowo niskiego bezrobocia. - Przedsiębiorcy sami występują z wnioskami o zgodę na przyjazd migrantów - stwierdził.

PiS już tego nie ukrywa. Ale wskazuje palcem na przedsiębiorców
Marcin Ociepa (East News, Wojciech Olkusnik)

PiS nie ukrywa już, że do Polski - drogą legalną - przybywają migranci poszukujący tu pracy i nowego życia. Jednocześnie wykorzystuje temat migracji w kampanii wyborczej. W niedzielę premier Morawiecki ujawnił trzecie pytanie w referendum, które ma odbyć się jesienią. Brzmi ono:

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Wiceminister Marcin Ociepa był pytany w Radiu Zet o relokację migrantów. - Tak się nie robi z powodów humanitarnych. Przerzucanie tych ludzi siłą do Polski czy innych krajów jest po prostu głupie, nieroztropne - ocenił wiceszef MON.

Dopytywany o imigrantów ekonomicznych, zaznaczył, że "mamy bezrobocie na poziomie 2 proc., najniższe w UE i wiele firm, także rolnicy zwracają się do państwa o wydanie zgody na przyjazd do Polski sezonowych pracowników".

Jak pisaliśmy w money.pl, w Polsce legalnie pracuje około 2 mln obcokrajowców. Przed dwoma laty cudzoziemcom wydano rekordowe ponad pół miliona zezwoleń na pracę. Przełom w polityce migracyjnej państwa nastąpił wraz z dojściem do władzy PiS-u.

- Lata lecą i świat się zmienia i tym, czym można było ludzi straszyć wiele lat temu, niekoniecznie zadziała na nich dzisiaj. Polacy widzą pracowników z innych państw świata i mówienie, że to jest coś, czego mają się przestraszyć – w dodatku w warunkach wojny - myślę, że może nie zadziałać - komentował w programie "Newsroom" WP prof. Artur Nowak-Far z Kolegium Gospodarki Światowej SGH.

Wiceszef MON o imigrantach w Polsce

Przypomnijmy: stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 5,0 proc., tyle samo, co przed miesiącem - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, opublikowanych początkiem sierpnia. Niższe bezrobocie rejestrowane odnotowano po raz ostatni w sierpniu 1990 roku - podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Tymczasem liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec lipca wyniosła 1,097 mln wobec 1,094 mln na koniec czerwca. To rekord, którego źródłem jest przede wszystkim napływ pracowników z innych państw, w tym z Białorusi. Zmalał natomiast udział Ukraińców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(172)
baba
4 miesiące temu
Jest ogromnie dużo Polaków w na obczyźnie, może niech rząd zachęci ich swoim postępowaniem do powrotu do ojczyzny?
+++
4 miesiące temu
pytanie tylko o migrantów z afryki i bliskiego wschodu żeby władzy ktoś nie zarzucił sprowadzania z innych regionów świata tak jak to robi orlen a przecież tam też muzułmanie i może terroryści......
Echo
4 miesiące temu
A dodatkowo należy wziąć się za leni którzy pracują na czarno. A ich jest pełno. A potem będzie tak jak dziś socjal, socjal - plusy, 13 i 14 tki. A ci co zapierniczali to nie dostaną np. 14 tki
Echo
4 miesiące temu
Młodym leniom polskim nie chce się pracować, aby socjal, plusy, plusy. A na końcu i tak dostaną sowite dodatki na starość bo oni biedni. A okradany będzie człowiek, który pracował nieprzerwanie co najmniej 35 lat.
the observer
4 miesiące temu
Zabrać 500/800 plus i pojawi się siła robocza. Skoro Hindus czy Indonezyjczyk przyjeżdża pracować w polskim hotelu lub na budowie rafinerii pod Płockiem, to równie dobrze 4 litery może ruszyć bezrobotny z z byłego PGR w warm- maz. Coś o tym wiem, też mam taką czarną owcę - lenia w rodzinie z tych okolic -duże wymagania w stosunku do MOPS , ale żeby zacisnąć zęby i gdzieś dłużej popracować, to nie chce....
...
Następna strona