Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Miliony dla polskich firm na walkę z koronawirusem. Pieniądze z Funduszy Europejskich

0
Podziel się

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło tematyczny konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Nawet 200 milionów zł może trafić do polskich przedsiębiorców i naukowców prowadzących prace nad diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób wirusowych.

Miliony dla polskich firm na walkę z koronawirusem.  Pieniądze z Funduszy Europejskich
Miliony dla polskich firm na walkę z koronawirusem. Pieniądze z Funduszy Europejskich (Adobe Stock)
bErUWdXF

Artykuł powstał przy współpracy z ImpactCEE

Do konkursu mogą przystąpić podmioty prowadzące badania przemysłowe oraz prace rozwojowe nad diagnostyką, przeciwdziałaniem i leczeniem chorób wirusowych. W dziedzinie diagnostyki są to przede wszystkim badania nad urządzeniami do wykrywania koronawirusów. Profilaktyka obejmuje wszelkie działania prewencyjne pozwalające na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów – nie tylko obecnego, ale również kolejnych pandemii, które mogą się zdarzyć w przyszłości oraz wsparcie dla społeczeństwa w stanach zagrożenia epidemicznego. Obszar leczenia to badania nad wykorzystaniem istniejących leków i prace nad szczepionką.

Do 50 milionów złotych

W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które zgłoszą się do konkursu, minimalna wartość projektu to 1 mln zł. Duże firmy i konsorcja mogą zgłaszać projekty warte minimum 2 miliony zł. Maksymalna wartość kosztów projektów wspieranych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nie może przekroczyć 50 milionów euro. Pomysł, który miałby być dofinansowany, musi być innowacyjny co najmniej w skali naszego kraju, a projekty mogą być realizowane na terenie całej Polski. 125 milionów zł zostanie przeznaczone na prowadzenie prac w terenach słabiej rozwiniętych (poza województwem mazowieckim), a 75 milionów trafi do podmiotów realizujących projekty na terenie województwa mazowieckiego.

bErUWdXH

Pierwsza runda do 3 czerwca

Wysokość dofinansowania zależna jest przede wszystkim od rodzaju podejmowanych działań oraz wielkości przedsiębiorstwa. Nabór do konkursu Szybka Ścieżka „Koronawirusy” już się rozpoczął i potrwa do 31 grudnia 2020 r.

Aby usprawnić aplikację i przyznawanie grantów, konkurs podzielono na 3. rundy. Pierwsza potrwa do 5 czerwca 2020 r., druga od 6 czerwca do 24 lipca 2020 r., a trzecia od 25 lipca do 31 grudnia 2020 r. Oceny poszczególnych wniosków będą prowadzone po zakończeniu każdej z rund i zajmą do 90 dni.

bErUWdXN

Wstępna weryfikacja pomysłu

Wszystkie osoby, zainteresowane pozyskaniem dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, mogą skorzystać z bezpłatnych, udostępnionych na stronie instytucji aplikacji „Asystent Innowacji”, który pozwala na wstępną weryfikację pomysłu z wymaganiami NCBR oraz "Asystent Budżetowy", wspierający w zaplanowaniu i rozliczaniu kosztów w projekcie. NCBR prowadzi również na swoim kanale YouTube cykl szkoleń w ramach NCBR online, gdzie każdy może zapoznać się z zasadami realizowanych w ramach Funduszy Europejskich konkursów. Również, istnieje możliwość zgłaszania swoich pytań do Punktu Informacyjnego, gdzie nasi pracownicy odpowiadają na nie telefonicznie, mailowo oraz za pomocą spotkań online.

Szczegółowe informacje nt. konkursu dostępne są na stronie NCBR.

Konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy” finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Działania 1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”.

bErUWdXO

Artykuł powstał przy współpracy z ImpactCEE

bErUWdYi
KOMENTARZE
(0)