Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister apeluje do nauczycieli i bezrobotnych, by poszli pracować do rolników

Rolnicy skarżą się na brak rąk do pracy. Odpowiedzialny za rolnictwo minister apeluje, by wsparli ich nauczyciele, uczniowie, którzy nie mają innych obowiązków i bezrobotni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Jan Krzysztof Ardanowski mówił m.in. o testach na koronawirusa dla pracowników sezonowych

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był gościem popołudniowej rozmowy w RMF FM. Pytany był m.in. o to, czy pracownicy sezonowi będą badani na obecność koronawirusa. Chodzi o tym pracowników z zagranicy, którzy mają zacząć wykonywać pracę od pierwszego dnia po lądowaniu, bez konieczności odbywania 14-dniowej kwarantanny.

Kilka dni temu minister rolnictwa zadeklarował, że za ich testy zapłaci państwo.

- Państwo zapłaci za test na koronawirusa za każdego ubezpieczonego pracownika sezonowego z zagranicy – zadeklarował.

John Deere / WP Męski Atest

Nie potrafił określić, ile takich testów będzie potrzeba, gdyż nie wiadomo, ilu Ukraińców przyjedzie w najbliższych tygodniach do Polski.

- Nie wiemy, ile w tym roku przyjedzie. Rok temu w ciągu całego roku przyjechało ok. 68 tys. osób, były lata kiedy było mniej, były lata, kiedy więcej – powiedział. Do miejscowości, w których ma rozpocząć pracę najwięcej Ukraińców (np. sady w okolicach Grójca) przyjechać mają mobilne punkty poboru.

Dziennikarz zapytał Ardanowskiego, jak wytłumaczyłby nauczycielom, że oni przed pójściem do pracy na testy nie mogą liczyć, a pracownicy sezonowi – już tak

Pracownicy z Ukrainy nie chcą wracać do Polski przede wszystkim ze względu na obowiązkową kwarantannę
Ukraińcy nie chcą wracać do Polski. Przez kwarantannę

- Jestem przekonany, że pracownicy sezonowi przyjeżdżają również po to, by nauczyciele mieli co zjeść – powiedział i zwrócił uwagę, że "zebranie plonów jest uzależnione również od ilości rąk do pracy".

Dopytywany przez dziennikarza o to, czy mimo wszystko jest to uczciwe, odpowiedział, że "jeżeli test na koronawirusa jest potrzebny lekarzowi, to za niego nie płaci. Jeśli taki test będzie potrzebny nauczycielowi, to też go dostanie".

- Wystąpiłem również z apelem do Polaków, którzy pozostają bez pracy, nie mają prawa do zasiłku, czy też młodzież lub nauczycieli, którzy nie będą pracowali, żeby przez te kilka-kilkanaście dni popracowali u rolników – powiedział.

Stadnina koni w Janowie Podlaskim

Ardanowski został też zapytany o sytuację w stadninie koni w Janowie Podlaskim i jej wyniki finansowe za 2019 rok. O wyniku minister nie chciał mówić ("ostanie pan tę informację w ostatnim dniu czerwca, bo wtedy kończy się rok obrachunkowy" – odpowiedział dziennikarzowi, który dopytywał o konkretne liczby), ale przyznał, że wynik stadniny w Janowie za 2019 r. będzie ujemny.

Zaprzeczył jednak doniesieniom, jakoby strata miała wynieść 7 mln zł.

W ostatnich dniach nagłośniono sprawę złego traktowania koni i trzymania ich w warunkach nie spełniających norm. Minister przyznał, że miał podejrzenia, więc wysłał na miejsce Głównego Lekarza Weterynarii i kontrolę z instytutu weterynarii w Puławach.

- Stwierdzili, że konie są w dobrym stanie, są zdrowe, zostały wykonane zabiegi, których z powodu koronawirusa nie można było przeprowadzić - powiedział.

Stadnina w Janowie Podlaskim to najstarsza państwowa stadnina koni w Polsce. W 16 stajniach przebywa 295 koni czystej krwi oraz 700 sztuk bydła.

We francuskich sadach pusto. Brakuje Polaków, którzy zazwyczaj o tej porze pracowali tam przy zbiorach owoców i warzyw
We Francji tęsknią za Polakami. Owoce i warzywa na zmarnowanie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: jan krzysztof ardanowski, rolnictwo, nauczyciele, koronawirus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-05-2020

niebieski balonikPamiętam w czasach komuny wykopki, kiedy młodzież i nauczyciele mieli wolne od zajęć dydaktycznych dni, aby pomagać przy zbieraniu ziemniaków. Nic … Czytaj całość

26-05-2020

ZenoSłoma z butów mu wystaje

26-05-2020

OsobaAle szacunek dla zawodu !!!!

Rozwiń komentarze (2684)