Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Minister apeluje do nauczycieli i bezrobotnych, by poszli pracować do rolników

2684
Podziel się:

Rolnicy skarżą się na brak rąk do pracy. Odpowiedzialny za rolnictwo minister apeluje, by wsparli ich nauczyciele, uczniowie, którzy nie mają innych obowiązków i bezrobotni.

Jan Krzysztof Ardanowski mówił m.in. o testach na koronawirusa dla pracowników sezonowych
Jan Krzysztof Ardanowski mówił m.in. o testach na koronawirusa dla pracowników sezonowych (KPRM)
bEstVBSd

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był gościem popołudniowej rozmowy w RMF FM. Pytany był m.in. o to, czy pracownicy sezonowi będą badani na obecność koronawirusa. Chodzi o tym pracowników z zagranicy, którzy mają zacząć wykonywać pracę od pierwszego dnia po lądowaniu, bez konieczności odbywania 14-dniowej kwarantanny.

Kilka dni temu minister rolnictwa zadeklarował, że za ich testy zapłaci państwo.

- Państwo zapłaci za test na koronawirusa za każdego ubezpieczonego pracownika sezonowego z zagranicy – zadeklarował.

bEstVBSf
Zobacz także: John Deere / WP Męski Atest

Nie potrafił określić, ile takich testów będzie potrzeba, gdyż nie wiadomo, ilu Ukraińców przyjedzie w najbliższych tygodniach do Polski.

- Nie wiemy, ile w tym roku przyjedzie. Rok temu w ciągu całego roku przyjechało ok. 68 tys. osób, były lata kiedy było mniej, były lata, kiedy więcej – powiedział. Do miejscowości, w których ma rozpocząć pracę najwięcej Ukraińców (np. sady w okolicach Grójca) przyjechać mają mobilne punkty poboru.

bEstVBSl

Dziennikarz zapytał Ardanowskiego, jak wytłumaczyłby nauczycielom, że oni przed pójściem do pracy na testy nie mogą liczyć, a pracownicy sezonowi – już tak

- Jestem przekonany, że pracownicy sezonowi przyjeżdżają również po to, by nauczyciele mieli co zjeść – powiedział i zwrócił uwagę, że "zebranie plonów jest uzależnione również od ilości rąk do pracy".

Dopytywany przez dziennikarza o to, czy mimo wszystko jest to uczciwe, odpowiedział, że "jeżeli test na koronawirusa jest potrzebny lekarzowi, to za niego nie płaci. Jeśli taki test będzie potrzebny nauczycielowi, to też go dostanie".

bEstVBSm

- Wystąpiłem również z apelem do Polaków, którzy pozostają bez pracy, nie mają prawa do zasiłku, czy też młodzież lub nauczycieli, którzy nie będą pracowali, żeby przez te kilka-kilkanaście dni popracowali u rolników – powiedział.

Stadnina koni w Janowie Podlaskim

Ardanowski został też zapytany o sytuację w stadninie koni w Janowie Podlaskim i jej wyniki finansowe za 2019 rok. O wyniku minister nie chciał mówić ("ostanie pan tę informację w ostatnim dniu czerwca, bo wtedy kończy się rok obrachunkowy" – odpowiedział dziennikarzowi, który dopytywał o konkretne liczby), ale przyznał, że wynik stadniny w Janowie za 2019 r. będzie ujemny.

Zaprzeczył jednak doniesieniom, jakoby strata miała wynieść 7 mln zł.

bEstVBSn

W ostatnich dniach nagłośniono sprawę złego traktowania koni i trzymania ich w warunkach nie spełniających norm. Minister przyznał, że miał podejrzenia, więc wysłał na miejsce Głównego Lekarza Weterynarii i kontrolę z instytutu weterynarii w Puławach.

- Stwierdzili, że konie są w dobrym stanie, są zdrowe, zostały wykonane zabiegi, których z powodu koronawirusa nie można było przeprowadzić - powiedział.

Stadnina w Janowie Podlaskim to najstarsza państwowa stadnina koni w Polsce. W 16 stajniach przebywa 295 koni czystej krwi oraz 700 sztuk bydła.

bEstVBSo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEstVBSG
KOMENTARZE
(2684)
TakTrzeba
rok temu
A może przedsiębiorców wysłać, biedulki głodują bo im kasa się po tygodniu skończyła. Tylu ich strajkuje niech pomogą rolnikom, innym z własną działalnością a nie nic nie robią tylko łapska po kasę do państwa wyciągają. No chyba że dla nich liczą się oni sami i ich firmy, nic i nikt więcej
mme
rok temu
Podziwiam ministra, że miał odwagę zaproponować nauczycielom zbieranie truskawek i trudno mi uwierzyć, że spodziewał się innej reakcji z ich strony. Ale słusznie zauważył, że część nauczycieli, głównie tych "nietablicowych" dostaje wynagrodzenie z "gotowość do pracy". Dotyczy to nie tylko nauczycieli. Chociaż nie traktuję propozycji ministra poważnie, to sam pomysł zaangażowania młodzieży pod opieką nauczycieli w ramach wolontariatu nie wydaje mi się oburzający.
mme
rok temu
Podziwiam ministra, że miał odwagę zaproponować nauczycielom zbieranie truskawek i trudno mi uwierzyć, że spodziewał się innej reakcji z ich strony. Ale słusznie zauważył, że część nauczycieli, głównie tych "nietablicowych" dostaje wynagrodzenie z "gotowość do pracy". Dotyczy to nie tylko nauczycieli. Chociaż nie traktuję propozycji ministra poważnie, to sam pomysł zaangażowania młodzieży pod opieką nauczycieli w ramach wolontariatu nie wydaje mi się oburzający.
bEstVBSH
kodeksu pracy
rok temu
Powinno się zlikwidować Kartę Nauczyciela i wprowadzić przepisy kodeksu pracy do szkół!! . 40 godzin pracy tygodniowo w równoważnym systemie czasu pracy .Urlop na zasadach ogólnych dla innych pracowników Teraz nauczyciele okradają społeczeństwo !!! Inaczej nie można tego nazwać Pod płaszczykiem walki o dobro ucznia trwa zacięta walka o jakikolwiek ochłap Aspirujecie do elity narodu a w rzeczywistości jesteście zwykłymi prostakami
Józef Grzyb
rok temu
Wreszcie niech wezmą się do jakieś pracy bo jak na razie to tylko biorą pieniądze za nić już trzy miesiąca. Ma rację. To bardzo dobry minister. A ludzie z wp nienawidzą Polski i Polaków
...
Następna strona