Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Minister zdrowia zapowiada łagodzenie obostrzeń. "Przywracanie normalnego funkcjonowania życia gospodarczego"

26
Podziel się:

- Będę rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji i przywracanie normalnego funkcjonowania życia społecznego i gospodarczego - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla "Faktu". Podkreśla, że Polska jest w szczycie piątej fali pandemii COVID-19. Zapowiada zmiany m.in. w kwestii obowiązkowego noszenia maseczek.

Minister zdrowia zapowiada łagodzenie obostrzeń. "Przywracanie normalnego funkcjonowania życia gospodarczego"
Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi m.in. o mniej restrykcyjnym podejściu do noszenia maseczek. (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego "piąta fala będzie się wygaszała przez najbliższe kilka tygodni". - Jeśli tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest bardzo realną perspektywą znoszenia restrykcji - stwierdził w wywiadzie.

W pierwszym etapie zmniejszana ma być infrastruktura szpitalna do walki z COVID-19. Zapytany o obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach, minister zdrowia odpowiedział jednoznacznie:

Jeśli chodzi o maseczki, będę zalecał przede wszystkim, by osoby, które czują że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki. Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji. Myślę, że będzie to istotna prewencja zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny. Koronawirus będzie cały czas z nami, ale skala zakażeń i zachorowań z punktu widzenia zdrowia publicznego będzie mniej dolegliwa.
Zobacz także: Fala Omikronu "nie była konieczna". Specjalista dzieli się przewidywaniami

Minister zdrowia: będzie szósta fala, ale mniej dotkliwa

Według szefa resortu zdrowia "katastroficzna wizja" nawet miliona dziennych zakażeń sprzed kilku tygodni "kształtowana była przez niektóre ośrodki prognostyczne" na początku stycznia. - Musieliśmy na te analizy reagować - dodał.

Minister Niedzielski powiedział też, że w kwestii obowiązkowych szczepień "dyskusja zatrzymała się na szczepieniach dotyczących medyków". Będą nimi objęci od 1 marca br. - Niestety jak na razie nic nie zmieniamy w przypadku pozostałych dwóch grup, czyli nauczycieli i mundurówki - czytamy w "Fakcie".

Szef resortu podkreśla jednak, że planowane łagodzenie obostrzeń nie oznacza końca pandemii. - Na dziś wydaje się, że spadek zakażeń, analogicznie jak miało to miejsce w zeszłym roku, będzie miał trwały charakter mniej więcej do jesieni. Zakładam jednak w oparciu o dostępne dziś dane, że te kolejne fale nie będą miały charakteru dolegliwego z punktu widzenia opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że wejdziemy w takie ramy i tryb postępowania, który nie będzie odróżniał COVID-19 od chorób, z którymi mamy do czynienia, jak grypa - odpowiedział Adam Niedzielski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
maniek
2 lata temu
normalne funkcjonowanie życia gospodarczego w Polsce będzie wtedy jak PISu nie będzie w rządzie, bo PIS jest 100x gorszy niż Covid
jan
2 lata temu
Co oni mają z tymi uniesionymi łapkami, ten minister, premier, niczym kapłani w świątyniach wznoszący modły
Kamilo
2 lata temu
Odnoszę dziwne wrażenie, że podobna narracja już była w... 2020 w okresie wakacji. Wtedy też jeden inteligentny inaczej coś paplał o tym, że wirus jest w odwrocie itd. a wszystko po to aby jak najwięcej ułomnych intelektualnie wyborców, poszło oddać głos na jeszcze bardziej tępych niż oni sami, polityków z wiadomej partyjki, której przedstawiciele mają usta pełne frazesów o prawie i sprawiedliwości. Czyżby zbliżały się nowe wybory?
Werwa
2 lata temu
A że ponad 300 trupów ? No cóż bywa...
Aia
2 lata temu
A czemu portalu ukrywasz komentarze? Co to jest :D Pisze niejaki medyk, że szczepienia niszczą układ immunologiczny. Proszę więc medyka aby się podpisał z imienia i nazwiska, bo jeśli to nie herezje płaskoziemcy, a wywód medyka to może powinna mieć ona twarz konkretnego człowieka, a nie być kolejną, anonimową opinią z sieci?
...
Następna strona