Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Tak Polacy uciekają przed inflacją. Ministerstwo Finansów pochwaliło się "historycznym rekordem"

33
Podziel się:

W czerwcu sprzedano obligacje o wartości ponad 14 mld zł. To historyczny rekord - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dla porównania, w maju br. sprzedano obligacje o wartości blisko 2,4 mld zł. Najchętniej kupowane były nowe roczne obligacje o oprocentowaniu zmiennym.

Tak Polacy uciekają przed inflacją. Ministerstwo Finansów pochwaliło się "historycznym rekordem"
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska (GETTY, Bloomberg)

"W czerwcu sprzedaż skarbowych obligacji oszczędnościowych osiągnęła historyczny rekord" - poinformował, cytowany w komunikacie MF, wiceminister finansów Sebastian Skuza.

W pierwszym półroczu 2022 r. sprzedaliśmy o 44 proc. więcej obligacji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a sprzedaż osiągnęła już blisko 31 mld złotych, co stanowi ponad 70 proc. ubiegłorocznej rekordowej wartości zakupów - dodał wiceminister Skuza.

Inflacja w Polsce. Nowe obligacje oszczędnościowe

Najchętniej kupowanymi instrumentami były nowo wyemitowane w czerwcu obligacje 1- roczne o oprocentowaniu zmiennym – ROR.

50 proc. obligacji kupionych w czerwcu stanowiły nowo wprowadzone 1-roczne i 2-letnie instrumenty o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP - powiedział wiceminister finansów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekordowa inflacja w Polsce. "Prezes Glapiński stracił wiarę w swoje słowa"

Jak dodał wiceminister, spodziewał się, że nowe obligacje będą cieszyły się zainteresowaniem oszczędzających, chociaż wysokość sprzedaży przerosła nasze oczekiwania. "Tak wysoka wartość inwestycji Polaków to dowód na siłę marki – jakimi są Obligacje Skarbowe" - skomentował Skuza.

W rozbiciu na poszczególne rodzaje obligacji, sprzedaż w czerwcu wyglądała następująco:

  • 3-miesięczne (OTS0922) – 1 mld 12,2 mln zł,
  • 1-roczne (ROR0623) – 5 mld 684,5 mln zł,
  • 2-letnie (DOR0624) – 1 mld 321,9 mln zł,
  • 3-letnie (TOZ0625) – 187,2 mln zł,
  • 4-letnie (COI0626) – 4 mld 825,7 mln zł,
  • 10-letnie (EDO0632) – 964,0 mln zł.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
proletariusz
miesiąc temu
Pan wiceminister bzdury plecie, czyli tak jak wszyscy z tej grupy trzymającej władzę. Przyjrzyjmy się portfelowi obligacji. Obligacje indeksowane wskaźnikiem Wibor6 są na bardzo niskim poziomie, co oznacza brak wiary w stabilność naszego systemu bankowego. Te 10 letnie teoretycznie cieszyć się powinny największym zainteresowaniem, ale tak nie jest. Czemu? Bo również nie wierzymy w stabilność naszego państwa. Ilość zakupionych obligacji 1 rocznych i 2 letnich doskonale wskazuje, że choć jest to bardzo kiepska inwestycja to jednak w perspektywie czasu najmniej ryzykowna. Poziom zakupu obligacji 4 letnich potwierdza tę tezę, gdyż w pierwszym roku odsetkowym oprocentowane są tak jak te 1 roczne. Później decyduje wskaźnik inflacji a że spodziewamy się jej utrzymania na wysokim poziomie to... kupił nie kupił potargować warto. Gdyby doszło do radykalnej zmiany systemu politycznego i decyzją podjętą przy zielonym stoliku obniżono inflację to te 4 letnie zawsze można będzie wykupić przed terminem. Porównajcie sobie wartość obligacji krótkoterminowych do obligacji długoterminowych 10 letnich a sami zobaczycie jakie androny opowiada Pan wiceminister. Polki i Polacy uciekają przed inflacją uciułanych oszczędności w obligacje krótkoterminowe, co nie jest dowodem na siłę marki a brakiem wiary w świetlaną przyszłość naszej gospodarki.
Ewa
miesiąc temu
Przecież jest tak super ? Mamy nadwyżki to po co sprzedają obligacje ?
AK
miesiąc temu
obligacje państwowe? pis ukradł ludziom przez 3 lata ponad 30% wypracowanych pieniędzy i wy im jeszcze wierzycie?
Bismarkiewicz
miesiąc temu
A skąd wiadomo, że to Polacy kupują a nie obcokrajowcy?
Tomasz
miesiąc temu
Dlaczego społeczeństwo zapomniało o historii. Gdynia Stalowa Wola Skarżysko Kamienna zostały wybudowane przed II wojną za obligacje rządowe.(Społeczeństwo) Czy ktoś do tej pory dostał złotówkę z tych obligacji jego ojciec czy dziadek niech napisze. Tusk zabrał OFE to dlaczego rządzący nie mogą zabrać Obligacji. Wystarczy hasło dziura budżetowa brak kasy i po obligacjach.
...
Następna strona