Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
A.Z.
|
aktualizacja

Ministerstwo Zdrowia zatrudnia lekarzy do udzielania porad online

0
Podziel się:

Resort zdrowia zrekrutował kilkudziesięciu lekarzy do prowadzenia wideo porad. To na razie pilotaż. Na rozwój specjalnej platformy ministerstwo pozyskało dodatkowe 120 mln zł.

Ministerstwo Zdrowia zatrudnia lekarzy do udzielania porad online
(Fotolia)

Pilotażowy program wideo porad działa w ramach specjalnej platformy udostępnionej przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Docelowo usługa ma być dostępna na rządowym portalu pacjent.gov.pl - podaje środowa "Rzeczpospolita".

Dzięki połączeniu wideo lekarz nie tylko zbierze wywiad medyczny, ale i oceni wygląd pacjenta. Będzie mógł sprawdzić np. jak pacjent chodzi czy jak goi się jego rana, co jest szczególnie ważne po zabiegach.

- Wideoporada pozwala nie tylko nie narażać pacjenta na zakażenie koronawirusem czy wirusem grypy, ale też ocenić, czy jego dolegliwości wymagają zmiany farmakoterapii czy dodatkowych badań - komentował w rozmowie z "Rz" kardiolog prof. Przemysław Mitkowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zobacz: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski o jedynym sposobie na walkę

Z kolei dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego uważa, że ten przymusowy test pozwoli ocenić, które z wizyt u specjalistów można całkiem zastąpić poradami online. – W mojej ocenie da się w ten sposób przeprowadzać lwią część konsultacji psychiatrycznych u dorosłych – wskazał. Jego zdaniem teleporady pomogą rozwiązać problem kolejek do lekarzy. Za pomocą platformy lekarz udostępni pacjentom swój kalendarz, a ci zapiszą się na wizytę nawet wówczas, gdy przyjmuje on w innym mieście.

Od czasu wprowadzenia obostrzeń dotyczących poruszania się w związku z pandemią koronawirusa 90 proc. porad lekarskich odbywa się zdalnie. - Nie ma odwrotu od rozwoju e-zdrowia - podkreśla Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

KOMENTARZE
(0)