Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Epidemia koronawirusa. Nie pracują lekarze orzecznicy. Ludzie nie wiedzą, co z ich świadczeniami

119
Podziel się:

ZUS zawiesił badania lekarzy orzeczników. Czytelnicy money.pl niepokoją się, że renty i zasiłki nie będą im wypłacane. - Oznacza to dla mnie brak środków do życia – pisze pan Zbigniew. Zakład uspokaja: orzeczenia zachowują ważność przez następne trzy miesiące.

Orzeczenie, którego termin upływa w okresie epidemii, zachowuje ważność przez następne trzy miesiące.
Orzeczenie, którego termin upływa w okresie epidemii, zachowuje ważność przez następne trzy miesiące. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Z powodu epidemii koronawirusa państwo działa w wyjątkowym trybie. To dotyczy m.in. pracy inspektoratów ZUS, które przestały przyjmować interesantów. 3 kwietnia na stronie Zakładu pojawił się komunikat o odwołaniu do 24 kwietnia wizyt u lekarzy orzeczników.

"Dotychczas odwołane zostały badania zaplanowane w okresie od 16 marca do 10 kwietnia. Aktualnie będziemy odwoływać badania, które miały być przeprowadzone w okresie od 14 do 24 kwietnia 2020. Pracownicy ZUS poinformują o tym osoby umówione na badania. Nowe terminy badań będą ustalane w późniejszym czasie – jeśli będzie to konieczne" – czytamy w komunikacie.

Część osób, które pobierają zasiłki i renty, odebrała to jako sygnał, że wypłata świadczeń nie zostanie przedłużona. - Na stronach ZUS ani rządowych nie ma żadnych informacji co do sposobu rozstrzygnięcia tego problemu, a w praktyce brak decyzji co do powyższych świadczeń oznacza już w przyszłym miesiącu brak środków do życia dla tysięcy obywateli – napisał do nas pan Zbigniew Maciejewski.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Mężczyzna ma niepełnosprawność. Od 1997 roku otrzymuje rentę z tytułu wypadku w pracy. Nasz rozmówca twierdzi, że środki były mu przyznawane regularnie na rok lub trzy.

- Moja sytuacja i tak nie jest najgorsza. Powinienem mieć na przełomie maja i czerwca komisję, lecz już choćby jutro będą osoby, które nie spotkają się z lekarzem orzecznikiem, co za tym idzie, nie otrzymają świadczenia rehabilitacyjnego czy renty – wyjaśnia pan Zbigniew.

- Jakakolwiek informacja jest ważniejsza i lepsza niż niepewność sytuacji. Aby uzupełnić, do dziś nie otrzymałem odpowiedzi zadanej drogą elektroniczną poprzez stronę ZUS. Infolinia jest tak "przepełniona", że telefon komórkowy zawiesza połączenie lub centrala odrzuca połączenie – dodaje.

ZUS uspokaja. Urzędy mają wydawać decyzje wyłącznie na podstawie przesłanych do nich dokumentów medycznych, bez konieczności osobistego stawiennictwa na komisji. Co ważne, wydane orzeczenia, których termin upływa w okresie epidemii, zachowuje ważność przez następne trzy miesiące.

- Aby tak się stało, przed upływem terminu ważności tego orzeczenia, należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres – wskazuje rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Doprecyzujmy, że przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

- W tej sytuacji osoby, które czekają na przedłużenia prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne - dodaje rzecznik.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(119)
Marek
3 lata temu
Byłem na rencie do 31 mają złożyłem wniosek o rentę 30 marca nie przyduzono mi na trzy miesiące renty bo powiedziano mi że mam rentę przyznano przez sond a nie orzecznika to nie przysługuje prawo do trzy miesiące renty PiS i ZUS mnie szukał komisję będę miał w sierpniu z czego do tej pory żyć
WA
3 lata temu
ZUS podczas korona wirusa uzdrawia i zabiera renty! co może napisać jeśli nie dostał całej kartoteki ponieważ szpital nie wydawał kartotek lekarz u którego się leczę zachorował i nie mam możliwości zabrania kartoteki . wysłałam wniosek do ZUS i w odpowiedzi dostałam że komisja odbyła się zaocznie i rentę którą miałam od 1996 roku zabrali mi . LUDZIE umierają powyżej 65 + ZUS będzie miał mniej do wypłaty emerytur , robią zaocznie komisje i jest "cudowne uzdrowienie" i ZUS znowu góra nie wypłaca czyli oszczędza i Tak się dzieje w Naszej Polsce !!!
Sabi
4 lata temu
Całe to przedłużenie renty to pic na wodę i mydlenie ludziom oczu! Mój tato stracił rente w marcu. To że zostawili go bez środków do życia do dnia dzisiejszego to mało bo straci również ubezpieczenie. W przypadku chorób, które posiada i stale przyjmowanych leków, insuliny, które do tej pory miał na zniżkę ma 100% płatne. Ani pieniędzy ani ubezpieczenia zdrowotnego. Brak słów na takie podejście naszego kraju!
GERONIMO
4 lata temu
Szczęśliwy ten kto w tym kraju się nie urodził..... Działanie całego systemu ZUS kojarzy się z niedrożnością kanalizy - każą nam tonąć we własnych problemach.
Sam
4 lata temu
Ręciści zawsze panikują
...
Następna strona