Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa a renty i zasiłki. ZUS: świadczenia będą wypłacane wstecznie

Tarcza antykryzysowa. Przyznano ci zasiłek okresowo, a komisja lekarska została odroczona bezterminowo z powodu narodowej kwarantanny? Bez obaw, ZUS zapewnia, że każdy świadczeniobiorca otrzyma należne pieniądze z wyrównaniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Tarcza antykryzysowa a renty i zasiłki. ZUS: świadczenia będą wypłacane wstecznie (Fot: Marcin Bielecki)

"Mieliśmy wyznaczoną w marcu komisję w sprawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w ZUS. Została ona odroczona bezterminowo. Co z zasiłkiem?” – napisał do nas ojciec niepełnosprawnego dziecka.

Od czasu wprowadzenia narodowej kwarantanny (12 marca), w inspektoratach ZUS w całym kraju nie są przyjmowani interesanci, a zaplanowane komisje lekarskie przekładane na okresy późniejsze lub nawet bezterminowo (chociaż jest to niezgodne z przepisami, zawsze powinna być podana nowa data).

Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS przyznaje, że fizyczny kontakt z pracownikami placówek jest obecnie z powodu narodowej kwarantanny utrudniony, ale urzędy działają nadal i wydają decyzje wyłącznie na podstawie przesłanych do nich dokumentów medycznych, bez konieczności osobistego stawiennictwa na komisji.

Obejrzyj też: Tarcza antykryzysowa. Prof. Balcerowicz: "pisowska praktyka na łapu-capu"

Tyle że dokumenty medyczne, które są potrzebne przy wniosku o rentę, ważne są jedynie przez 30 dni, zatem jeśli komisja zbierze się już po upływie tego terminu, teoretycznie trzeba będzie starać się o nową dokumentację medyczną. – Nie ma takiej potrzeby. Dokumenty lekarskie zachowują swoją ważność. Wszystkie wnioski powinny być rozpatrzone w ciągu 30 dni od daty ich nadesłania – zapewnia Paweł Żebrowski.

Tarcza antykryzysowa a kredyty hipoteczne. Rząd nie nie zamierza się mieszać. "Co tu regulować?"
Tarcza antykryzysowa a kredyty hipoteczne. Rząd nie nie zamierza się mieszać. "Co tu regulować?"

Poniżej przedstawiamy dwa scenariusze, jak to działa.

Jak ZUS postępuje teraz (bez specustawy):

Przykład 1
Pan X miał orzeczoną rentę inwalidzką do 9 marca 2020 r. i złożył wniosek o jej przedłużenie na kolejny okres w dniu 6 marca. ZUS wyznaczył mu termin komisji na 31 marca, a następnie przełożył ten termin na 15 kwietnia, to i tak (jeśli decyzja lekarza orzecznika będzie pozytywna i podtrzyma panu X prawo do świadczenia), zainteresowany otrzyma rentę od 9 marca, czyli z wyrównaniem za cały ten okres.

Jak ZUS postąpi po wejściu "tarczy":

Po wejściu z życie tzw. tarczy antykryzysowej (zapowiadane jest to przez rząd na 1 kwietnia 2020 r.) będzie inaczej. Dotychczasowe, okresowe orzeczenia o niepełnosprawności, które:
1. straciło swoją ważność do 90 dni przed dniem wejścia w życie nowej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje swoją ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
2. straci swoją ważność od dnia wejścia w życie nowej ustawy ( czyli 1 kwietnia 2020r. lub później), zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

To oznacza, że jeśli w terminie złożymy odpowiedni wniosek o przedłużenie świadczenia, to ZUS będzie go wypłacał automatycznie przez okres do maksymalnie 90 dni na dotychczasowych zasadach i takiej samej kwocie, o ile wcześniej nie zbierze się komisja i nie postanowi inaczej.

Przykład 2
Pani Y ma orzeczoną rentę inwalidzką do 2 kwietnia 2020 r. Złożyła wniosek do ZUS o jej przedłużenie 30 marca (to bardzo ważne, by złożyć wniosek). ZUS automatycznie przedłuży jej prawo do świadczenia na kolejne 90 dni, zatem do 2 lipca 2020 r., o ile do tego czasu nie zbierze się komisja lekarska i nie wyda innego postanowienia.

Tarcza antykryzysowa a umowa zlecenie. Kto otrzyma pomoc? Jak to działa?
Tarcza antykryzysowa a umowa zlecenie. Kto otrzyma pomoc? Jak to działa?

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
dziejesie.wp.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2020

BasiaBzdura. Do tej pory mieli problem by w 30 dni rozpatrzeć wniosek o rentę, a teraz wyrobią się w terminie. Wyrównanie? A za co ludzie mają żyć? To … Czytaj całość

27-03-2020

Marder4Wypisują tutaj przykłady, chyba z czapy. Ja mam przykład o którym mało, albo w ogóle się nie mówi. Złożyłem wniosek o rętę z tytułu mojej … Czytaj całość

27-03-2020

wdusiekMoja żona z Tarnowa, miała rentę do końca lutego 2020r. Dokumenty złożyła na początku grudnia 2019r. Dwa razy dopytywanie w oddziale, jeden raz na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (83)