Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Ministerstwo Zdrowia zleci przeróbkę respiratorów od handlarza bronią. Cena usługi i serwisu objęta jest tajemnicą

81
Podziel się:

Respiratory od handlarza bronią, które we wrześniu br. nie znalazły nabywcy na aukcji komorniczej, zostaną poddane przeróbkom. Resort zdrowia zlecił ich dostosowanie tak, by nadawały się do użytku w Polsce. Ile za to dopłaci? Tego nie wiadomo. Umowa z serwisantem sprzętu objęta jest klauzulą poufności - donosi wyborcza.pl.

Ministerstwo Zdrowia zleci przeróbkę respiratorów od handlarza bronią. Cena usługi i serwisu objęta jest tajemnicą
Janusz Cieszyński, ministerstwo zdrowia (KPRM, Materiały prasowe, Daniel Gnap, Krystian Maj)
bETwhsFx

Jak ustalił portal wyborcza.pl, polski przedstawiciel producenta respiratorów od handlarza bronią nie jest w żadnym stopniu zainteresowany obsługą urządzeń w Polsce. Jednak resort zdrowia nieoficjalnie poinformował dziennikarzy "GW", że jest w trakcie negocjowania umowy z amerykańskim koncernem Vyaire, który kupił szwajcarską markę Bellavista (czyli producenta respiratorów).

Umowa ta ma być jednak w całości objęta klauzulą poufności, co oznacza, że urzędnicy resortu zdrowia nie ujawnią, ile dodatkowo będzie kosztowała przeróbka urządzeń oraz ich serwis.

Przypomnijmy: w 2020 r. Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia podpisał umowę na dostawę respiratorów od czterech różnych producentów na łączną kwotę 44,5 mln euro. Urządzenia zobowiązała się dostarczyć spółka E&K należąca do Andrzeja Izdebskiego, handlarza bronią.

bETwhsFz

Cena zakupu jednak zawyżona. Gdyby resort kupił bezpośrednio u producentów – zapłaciłby kilka razy mniej. Żadna z firm producenckich nie miała jednak na początku pandemii urządzeń na sprzedaż.

Zobacz także: Polski Ład. Kaczyński mówi o "cwaniakach", wiceminister finansów komentuje: Coś dobrego dla każdego

Handlarz bronią zobowiązał się tymczasem sprowadzić do Polski urządzenia w kwietniu i maju 2020 r. , jednak nie wywiązał się z tej umowy. Pierwsze aparaty trafiły do Polski dopiero czerwcu 2020 roku, a kolejne w lipcu. W sumie było to tylko 200 urządzeń.

bETwhsFF

Kolejnych 418 respiratorów, które dotarły już po wygaśnięciu umowy, ministerstwo już nie chciało. Były to aparaty Bellavista 1000, niższej klasy niż zapisane w umowie aparaty Bellavista1000E.

Od lipca zeszłego roku zatrzymane urządzenia składowano w magazynie na Okęciu. Urzędnicy zażądali od Izdebskiego zwrotu reszty zaliczki, sprawa trafiła do sądu, który wydał nakaz zapłaty, ale konta spółki były puste.

W efekcie respiratory zarekwirowane na Okęciu zajął komornik. Izdebski był bowiem winny resortowi jeszcze kilkanaście milionów euro.

21 września br. komornik wystawił aparaty na licytację po cenie wywoławczej wynoszącej 30 tys. zł za sztukę.

bETwhsFG

Według ustaleń "Gazety Wyborczej", aparaty te nie były warte tej ceny, gdyż nie nadawały się do użytku w polskich szpitalach.

Na aukcję faktycznie nie zgłosił się żaden kupiec. Minister Adam Niedzielski podjął decyzję o zabraniu komornikowi respiratorów i ich przerobieniu, by mogły pracować w szpitalach.

Jak się okazało, respiratory z Okęcia nie mają gwarancji, a czujniki do pomiary stężenia tlenu i baterie litowo-jonowe z powodu długiego składowania "mogą się okazać niesprawne w dniu ewentualnej instalacji i konieczna będzie ich wymiana.

bETwhsFH

Ponadto producent nie gwarantował serwisu na te urządzenia w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETwhsGa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
obserwator
miesiąc temu
przy okazji respiratorow...nakradl kasy......w nagrode zrobili go ministrem.....
xaxa
miesiąc temu
Po co przerabiać, szkoda kasy, po prosty weźcie sobie tę łapówkę prosto z budżetu pewnie i tak to polaków taniej wyjdzie.
Podatnik
miesiąc temu
A ten izdebski to gdzie jest? bo na pewno nie siedzi. Jak można zapłacić takie pieniądze za taki szmelc, ten kto prowadził rozmowy z tym Panem, powinien SIEDZIEĆ razem z NIM.
bETwhsGb
felek
miesiąc temu
Gorzej, jak za ubecji.
janek
miesiąc temu
a po co maja ujawniać kolejny sukces ekipy PISu... nowe a juz trzeba przerabiać.. można?? Brawo PIS tak trzymać.... rozwalcie wszystkie podatki polaków
...
Następna strona