Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

mLegitymacja. Ministerstwo Cyfryzacji: korzysta już ponad 2 tys. szkół

0
Podziel się:

Nowoczesność wchodzi pod strzechy. Jak podaje resort cyfryzacji, już ponad 2 tys. szkół korzysta z mLegitymacji, czyli legitymacji szkolnej w telefonie. - To kończy odwieczny problem: "mamo, tato - zapomniałem legitymacji" - przekonuje minister Zagórski.

Kolejny etap cyfryzacji. Już ponad 2 tys. szkół dołaczyło do programu mLegitymacji
Kolejny etap cyfryzacji. Już ponad 2 tys. szkół dołaczyło do programu mLegitymacji (PAP, PAP/Przemysław Piątkowski)

Kiedyś za posiadanie smartfona można było co najwyżej zarobić uwagę do dzienniczka, dziś młodzież może w ten sposób korzystać choćby ze zniżek na transport komunikacją miejską. Cyfrowa wersja uczniowskiego dokumentu, jakim jest legitymacja szkolna, jest coraz bardziej powszechna. - Uczniowie z ponad dwóch tysięcy szkół korzystają już z mLegitymacji, czyli legitymacji szkolnej w telefonie - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak dodano w komunikacie, aby otrzymać mLegitymację, szkoła musi przystąpić do projektu. "Nie trzeba za nic płacić, nie trzeba kupować nowego sprzętu. Wystarczy, że dyrektor szkoły lub wskazana przez niego osoba wypełnią krótki formularz, który znajduje się na stronie ose.gov.pl. Jest częścią aplikacji mObywatel " - czytamy.

- To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwia życie uczniom, ale podoba się też rodzicom. Rozwiązuje po prostu odwieczny rodzinny problem: mamo, tato - zapomniałem legitymacji. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego - przekonuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowa odsłona rządowego portalu gov.pl

mLegitymacja to dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom zniżek. Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z tradycyjnych dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. Wydawanie mLegitymacji umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

W mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w jej papierowym odpowiedniku: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły. Od tego roku akademickiego z mLegitymacji mogą korzystać także studenci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)