Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Mniej upadłości i restrukturyzacji. Wpływ wstrzymania pracy sądów

0
Podziel się:

Mimo trwającej pandemii koronawirusa, która przyczynia się do globalnego kryzysu, liczba upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce zmalała w porównaniu do ubiegłego roku. Wpływ mają na to zapisy z tarczy antykryzysowej oraz fakt, że sądy również zamroziły działalność, przez co dopiero wracają do rozpatrywania wniosków.

Mniej upadłości niż przed rokiem. Zaskakujące dane, ale jest ich wyjaśnienie
Mniej upadłości niż przed rokiem. Zaskakujące dane, ale jest ich wyjaśnienie (PAP)

Liczba upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce sięgnęła 452 w I półroczu 2020 r., co oznacza spadek o 3 proc. rok do roku - informuje Coface. Wśród wszystkich rodzajów postępowań najwięcej ogłoszono upadłości (257, co przekłada się na 57 proc.).

- Polska gospodarka powoli i stopniowo wychodzi z zapaści spowodowanej wpływem pandemii COVID-19, jednak statystki upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw w Polsce pozostają stabilne, łączna liczba postanowień obniżyła się o 3 proc. - skomentował główny ekonomista Coface w Polsce Grzegorz Sielewicz.

- Jest to dosyć zaskakujące, uwzględniając fakt, jak bardzo gospodarka ucierpiała na niższym popycie oraz ograniczeniu działalności sklepów i zakładów produkcyjnych, co miało miejsce zwłaszcza w kwietniu tego roku - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa do weryfikacji. PFR zapowiada kontrole firm

Sielewicz zwrócił uwagę, że w tym czasie spadek produkcji przemysłowej, a także sprzedaży detalicznej przekroczył 20 proc. Wraz ze stopniowym odmrażaniem gospodarki wskaźniki zaczęły pokazywać mniej pesymistyczny obraz, jednak w maju sprzedaż detaliczna była niemal o 8 proc. niższa niż przed rokiem, a spadek produkcji przemysłowej sięgnął aż 17 proc.

- Brak fali bankructw firm w Polsce w tak trudnej sytuacji gospodarczej jest spowodowany wprowadzonymi działaniami. Poza rządowymi pakietami antykryzysowymi, które przyniosły biznesowi wsparcie płynnościowe, należy także wymienić zawieszenie obowiązku składania wniosku o upadłość przez dłużnika - powiedział ekonomista Coface.

- Firmy w trudnej sytuacji płynnościowej niechętnie korzystały z przewidzianych prawem możliwości upadłości lub restrukturyzacji, ponieważ to pozbawiało je możliwości skorzystania ze wsparcia jakie daje tarcza antykryzysowa. Z kolei w czerwcu wprowadzono nowy typ postępowania skierowany do firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 - uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - dodał Sielewicz.

Ponadto, mniejsza liczba dotychczas ogłoszonych postanowień wynika z przestoju w działaniu sądów, które jeszcze nie rozpatrzyły wszystkich wniosków z poprzednich miesięcy.

- W rezultacie analiza statystyk upadłości i restrukturyzacji nie odzwierciedla wpływu pandemii na biznes w Polsce. Niemniej jednak wyższa liczba postępowań jest już widoczna w niektórych branżach, które ucierpiały na lockdownie lub które już przed pandemią odczuwały pogorszenie koniunktury - zaznaczył ekonomista.

W I poł. 2020 r. upadłości i restrukturyzacje w zakwaterowaniu i gastronomii zwiększyły się ponad dwukrotnie, w produkcji artykułów spożywczych i napojów o niemal 70 proc., a w branży metalurgicznej o ponad 60 proc.

Z kolei spowolnienie gospodarcze na głównych rynkach eksportowych Polski, które w obliczu pandemii przerodziło się w recesję, przyczyniło się do wzrostu postępowań wśród producentów maszyn i urządzeń ze względu na duże uzależnienie od popytu zagranicznego.

- Wzrost upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw w Polsce będzie odnotowany z opóźnieniem. Wraz z wygasającym wsparciem dla firm oraz zakończeniem stanu epidemii odkładającym obowiązek składania wniosków upadłościowych wzrośnie liczba postanowień - wyjaśnił ekspert.

- Proces ten prawdopodobnie nabierze na sile w 2021 r., pomimo tego, że polska gospodarka będzie wychodzić z recesji. Jednak gdyby nie zostały wprowadzone środki wsparcia dla biznesu, liczba bankructw w latach 2020-2021 byłaby z pewnością znacznie większa - podsumował Grzegorz Sielewicz.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)