Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Mój prąd - nowy rządowy program. Do wzięcia 5 tys. zł na panele słoneczne

111
Podziel się:

- To dobre dla polskiego biznesu, gospodarstw domowych i środowiska. "Mój prąd" pozwoli nam również zrealizować zobowiązania klimatyczne wobec UE - mówił premier Morawiecki podczas prezentacji zasad programu.

Premier Morawiecki przekonuje, że pieniędzy starczy dla 200 tys. chętnych.
Premier Morawiecki przekonuje, że pieniędzy starczy dla 200 tys. chętnych. (PAP, Andrzej Grygiel)

W ramach rządowego programu "Mój prąd" każdy inwestujący w instalacje fotowoltaiczne może liczyć na zwrot do 50 proc. kosztów, ale nie może to być więcej niż 5 tys. zł.

Należy się spodziewać, że to właśnie będzie najczęściej wypłacana kwota, bo średniej wielkości instalacja kosztuje od 17 do 20 tys. zł.

Zobacz także: Polacy pokochali energię ze słońca. Teraz ME robi wszystko, by nadążyć za przedsiębiorczymi Polakami

- To dobre dla polskiego biznesu, gospodarstw domowych i środowiska. "Mój prąd" pozwoli nam również zrealizować zobowiązania klimatyczne wobec UE - mówił premier Morawiecki na konferencji prasowej.

Jak dodał, dzięki programowi Polska będzie się zazieleniać, a rachunki za prąd będą znacząco niższe. - Program kosztuje miliard zł i z tych właśnie pieniędzy będziemy mogli przekazywać dopłaty dla producentów zielonej energii - mówił premier.

Po premierze głos zabrał minister środowiska Henryk Kowalczyk.

- Wypłatą pieniędzy na ten cel i obsługą programu "Mój prąd" zajmie się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewidujemy że do jednej instalacji dopłacać będziemy po 5 tys zł, co wystarczy dla 200 tys. prosumentów, którzy dołączą do 60 tys. już działających.

Jak zapewnił minister, jedynym dokumentem uprawniającym do wypłaty środków, będzie umowa z operatorem energetycznym, potwierdzająca instalacje specjalnego licznika do obsługi instalacji fotowoltaicznej.

Na konferencji obecny był również minister Tchórzewski, który zapowiedział dalszy wzrost liczby powstających instalacji fotowoltaicznych.

- W pierwszym kwartale tego roku aż 11 tys. gospodarstw domowych zainwestowało w takie instalacje. Ten program powinien ich dalsze powstawanie przyspieszyć. Tak jak i dotacja skraca oczekiwanie na zwrot z inwestycji - mówi szef resortu energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(111)
fotovoltanik
3 lata temu
Te 5 tys.zł to śmiechu warte, powinno być 25 tys.zł ( 50 %kosztów ) to wczas "ciemny lud" może byłby tym zainteresowany!
bladawiec
3 lata temu
Szkoda, że nie można było liczyć na takie profity w 2018 roku, kiedy zakładałem panele na swoim domu. To raptem rok różnicy.
polka
3 lata temu
Jeszcze z żadnego cudownego programu pisu nie dostałam ani grosza, bo na nic się nie załapuję, chyba będzie mi się należał tylko 4000 zasiłku pogrzebowego, no i wtedy się zus ucieszy, bo przejmą moją forsę z przyszłej emerytury.... Smutne....
hajer.
3 lata temu
Następna ściema pana M.M
Zamienić pane...
3 lata temu
Etam z panele. Lepiel przyjąć uchodźców i posadzić na rowerki z dynamem wciskając im kit że tylko w ten sposób dotrą do raju socjalnego. I mamy prądzik 24h.
...
Następna strona