Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Morawiecki: 5 lat temu za godzinę płacono 5 zł. Sprawdziliśmy czy ma rację

Prawie 11 zł a nie 5 zł wynosiła najniższa stawka za godzinę na umowach o pracę w lutym 2015 roku, czyli dokładnie 5 lat temu. Premier podczas sobotniej konwencji PiS nieco się pomylił.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prawie 11 zł a nie 5 zł wynosiła najniższa stawka za godzinę w lutym 2015 roku. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS)

Ponad 10,93 zł wynosiła najniższa stawka za godzinę pracy (na umowę o pracę) w lutym 2015 roku, czyli dokładnie 5 lat temu, wynika z wyliczeń money.pl.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji PiS w Warszawie, chwaląc dokonania rządu PiS oraz prezydenta Andrzeja Dudy stwierdził, że jeszcze 5 lat temu za godzinę pracy płacono 5 zł, a dziś stawka godzinowa wynosi 17 zł brutto. Mylił się.

To nie koniec podwyżek. Już wkrótce najniższe zarobki w Polsce skoczą do 4 tys. zł brutto.
Płaca minimalna w górę. Rząd przyjął projekt

- Dzisiaj to praca szuka człowieka, a nie człowiek pracy. Dzięki podpisowi na ustawie, minimalna stawka to 17 zł, a nie 5 zł, jak 5 lat temu. Zobaczcie, jaka wielka różnica – mówił premier Morawiecki.

Minimalna stawka godzinowa obejmująca również osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych czy prowadzące własną działalność gospodarczą ustawowo obowiązuje od początku 2017 roku. Wówczas wynosiła 13 zł, a od stycznia 2020 roku faktycznie wynosi 17 zł.

5 lat temu, a więc w 2015 r., najniższą stawkę za godzinę ustalano dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Wyliczało się ją dzieląc płacę minimalną przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu. W 2015 roku płaca minimalna wynosiła 1750 zł. Zgodnie z wymiarem czasu pracy w lutym tamtego roku liczba godzin pracy wynosiła 160.

Premier Morawiecki obiecał podczas konwencji PiS 2600 zł płacy minimalnej w przyszłym roku
Płaca minimalna w 2020 roku. Rząd zajmie się projektem

Proste obliczenie wskazuje więc, że najniższa stawka godzinowa wynosiła prawie 11 zł, czyli co najmniej dwukrotnie więcej niż przekonywał podczas konwencji PiS premier Morawiecki. Jeżeli więc pięć lat temu były osoby zarabiające 5 zł za godzinę, to nie byli to zatrudnieni na umowę o pracę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-02-2020

RejtanNie pomylił się, bowiem chodziło mu o rządy PO-PSL a wtedy to taka była mniej więcej stawka, i nie mówcie o średniej, bo mediana to jest mariodajny … Czytaj całość

16-02-2020

włocłekfaktem jest ze kiedys stawka byla glodowa a teraz nie jest kogo to obchodzi o ile groszy premier sie pomylil w ktorym roku ... dajcie spokoj

16-02-2020

EngineerLudzie! Za PO to płacili 5,50 za godzinę i to nie studenciakom a dorosłym ludziom! Jednak fakt, że poważnej umowy dostać się wtedy prawie nie dało! … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1752)