Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna w 2020 roku. Rząd zajmie się projektem

84
Podziel się

Gabinet Mateusza Morawieckiego we wtorek weźmie na tapetę przepisy ustalające, ile w przyszłym roku będzie wynosiła minimalna płaca w Polsce. Zgodnie z obietnicami PiS z sobotniej konwencji ma być ona sporo wyższa, niż się do niedawna mówiło.

Premier Morawiecki obiecał podczas konwencji PiS 2600 zł płacy minimalnej w przyszłym roku
Premier Morawiecki obiecał podczas konwencji PiS 2600 zł płacy minimalnej w przyszłym roku (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bDIJESgR

Miało być 200 złotych podwyżki, a będzie 350. Płaca minimalna od stycznia 2020 roku ma wynieść 2600 zł brutto - wynika z zapowiedzi złożonych przez premiera podczas konwencji PiS w sobotę.

To nie tylko więcej niż wcześniejsza propozycja resortu pracy (podwyżka o niecałe 9 proc. w stosunku do tego, co jest teraz), ale i dużo więcej niż to, co proponowali pracodawcy.

Ci ostatni chcieli, by podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku sięgnęła 6 proc. - byłby to najniższy dopuszczony w prawie wzrost. Z kolei związki zawodowe postulowały o podwyżkę na poziomie aż 12 proc.

bDIJESgT

O tym, że płaca minimalna może wzrosnąć w stosunku do tego, co zapowiadał wcześniej rząd, mówił w rozmowie z Money.pl podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Mateusz Morawiecki:

Ale nawet zapowiedziane od 1 stycznia 2020 roku 2600 zł to nie wszystko. Na sobotniej konwencji PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że na koniec 2020 r. pensja minimalna wyniesie 3 tys. zł brutto. To co prawda skrót myślowy, bo kwota ta miałaby obowiązywać od 2021 r., ale nie zmienia to faktu, że spora podwyżka jest zapowiedziana również w 2021 roku.

A i na tym nie koniec. Na koniec kolejnej kadencji, w przypadku wygranej obecnej ekipy rządzącej, najniższe zarobki w Polsce skoczą do 4 tys. zł brutto.

bDIJESgZ

Płaca minimalna w 2019 roku wynosi 2250 zł. Jest ona wyższa w porównaniu z ubiegłoroczną o 150 zł. Minimalna stawka godzinowa wynosi zaś obecnie 14,70 zł.

Zgodnie z przepisami do 15 września musi się ukazać rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości płacy minimalnej na przyszły rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIJEShu
KOMENTARZE
(84)
pisis
rok temu
Może tak obniżenie wat podatków i ZUS? O tym cisza, a no właśnie... Najłatwiej wydawać nie swoje pieniądze a gębę wycierać frazesami wyborczymi.
Mój Nick
rok temu
Rozdawać nie swoje. To ci komuniści z PiS potrafią najlepiej.
dab
rok temu
Od kiedy Rząd decyduje o czymkolwiek tylko Jarosław ma prawo.
bDIJEShv
Pis to komuśc...
rok temu
Co zrobić, żeby Polakom było lepiej? Obniżka VAT? Nieee. Zwiększenie kwoty wolnej? Nieee. No to może rozdajmy kasę obywateli, którzy potrafili ją zarobić? Tak!
Yogi
rok temu
Zamiast podnosić pensje, zatrzymajcie rosnące ceny. Co z tego, że pensja minimalna w górę, jak coraz mniej za nią kupisz. Działanie PiS to wyciskanie ciemnoty ich wyborcom.
...
Następna strona