Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna w 2020 roku. Rząd zajmie się projektem

Gabinet Mateusza Morawieckiego we wtorek weźmie na tapetę przepisy ustalające, ile w przyszłym roku będzie wynosiła minimalna płaca w Polsce. Zgodnie z obietnicami PiS z sobotniej konwencji ma być ona sporo wyższa, niż się do niedawna mówiło.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Premier Morawiecki obiecał podczas konwencji PiS 2600 zł płacy minimalnej w przyszłym roku (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Miało być 200 złotych podwyżki, a będzie 350. Płaca minimalna od stycznia 2020 roku ma wynieść 2600 zł brutto - wynika z zapowiedzi złożonych przez premiera podczas konwencji PiS w sobotę.

To nie tylko więcej niż wcześniejsza propozycja resortu pracy (podwyżka o niecałe 9 proc. w stosunku do tego, co jest teraz), ale i dużo więcej niż to, co proponowali pracodawcy.

Ci ostatni chcieli, by podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku sięgnęła 6 proc. - byłby to najniższy dopuszczony w prawie wzrost. Z kolei związki zawodowe postulowały o podwyżkę na poziomie aż 12 proc.

O tym, że płaca minimalna może wzrosnąć w stosunku do tego, co zapowiadał wcześniej rząd, mówił w rozmowie z Money.pl podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Mateusz Morawiecki:

Ale nawet zapowiedziane od 1 stycznia 2020 roku 2600 zł to nie wszystko. Na sobotniej konwencji PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że na koniec 2020 r. pensja minimalna wyniesie 3 tys. zł brutto. To co prawda skrót myślowy, bo kwota ta miałaby obowiązywać od 2021 r., ale nie zmienia to faktu, że spora podwyżka jest zapowiedziana również w 2021 roku.

A i na tym nie koniec. Na koniec kolejnej kadencji, w przypadku wygranej obecnej ekipy rządzącej, najniższe zarobki w Polsce skoczą do 4 tys. zł brutto.

Płaca minimalna w 2019 roku wynosi 2250 zł. Jest ona wyższa w porównaniu z ubiegłoroczną o 150 zł. Minimalna stawka godzinowa wynosi zaś obecnie 14,70 zł.

Zgodnie z przepisami do 15 września musi się ukazać rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości płacy minimalnej na przyszły rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wynagrodzenia, płaca minimalna, praca w polsce, pensje, gospodarka, wiadomości, praca
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-09-2019

pisisMoże tak obniżenie wat podatków i ZUS? O tym cisza, a no właśnie... Najłatwiej wydawać nie swoje pieniądze a gębę wycierać frazesami wyborczymi.

10-09-2019

Mój NickRozdawać nie swoje. To ci komuniści z PiS potrafią najlepiej.

10-09-2019

dabOd kiedy Rząd decyduje o czymkolwiek tylko Jarosław ma prawo.

Rozwiń komentarze (84)