Notowania

Płaca minimalna w 2020 roku. Wiceminister tłumaczy, skąd rządowa propozycja

W przyszłym roku najniższe możliwe wynagrodzenie ma wynosić 2450 zł. W porównaniu z tym rokiem to podwyżka o 200 zł. Stanisław Szwed tłumaczy, dlaczego jego ministerstwo zaproponowało właśnie taką kwotę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
- Chcieliśmy utrzymać poziom płacy minimalnej był na poziomie 47 proc. w stosunku do średniej płacy krajowej. I to się stało - mówi Stanisław Szwed. (Fot: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej/CC BY-ND 2.0)

Wiceminister Szwed był w piątek gościem Radia Katowice. Jako ministerstwo zaproponowaliśmy 200 zł podwyżki, rząd przyjął taką propozycję i ta propozycja poszło do partnerów społecznych - mówił wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społeczenej.

- Przypomnę, od pierwszego stycznia byłoby to 2450 zł i stawka godzinowa, bo to też jest bardzo ważne, 16 zł za godzinę dla umów zleceń - wyjaśnił.

Stanisław Szwed przypomniał też, że pracodawcy proponowali, by podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku sięgnęła 6 proc. - byłby to najniższy dopuszczony w prawie wzrost. Z kolei związki zawodowe postulowały o podwyżkę na poziomie aż 12 proc. Rządowa propozycja to z zaś podwyżka o niecałe 9 procent.

Obejrzyj też: Pensja minimalna. Pracodawcy: różna w zależności od regionu i branży

- Co ważne, chcieliśmy utrzymać poziom płacy minimalnej był na poziomie 47 proc. w stosunku do średniej płacy krajowej. I to się stało - dodał Szwed.

Przypomnijmy, że propozycja płacy minimalnej w wysokości 2450 zł oznacza podwyżkę w stosunku do jej obecnej poziomu o 200 zł. Z kolei tegoroczna płaca minimalna jest wyższa w porównaniu z ubiegłoroczną o 150 zł.

Jak jednak pisaliśmy, w tej kwestii wszystko może się jednak jeszcze zdarzyć. Ostatecznie pensja minimalna w 2020 roku może wynieść 2500 zł. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej można usłyszeć, że "premier ma ochotę dorzucić jeszcze 50 zł". I byłoby to zgodne z tradycją PiS: co roku w czerwcu proponuje nieco inną kwotę niż ostatecznie ustala.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: minimalna płaca, praca w polsce, stanisław szwed, gospodarka, wiadomości, zarobki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-06-2019

JerzyJak tak rośnie płacą minimalna to przyjrzyjmy się jak będzie rosła inflacja jak teraz produkty spożywcze rosna bardzo szybko i to nie o pietruszkę … Czytaj całość

21-06-2019

wpa ci znowu z tymi pieniędzmi, wybory tuż, tuz a gdzie praworządnośc, służba zdrowia, edukacja wszystko zostało zdemolowane a wy o pieniądzach.

21-06-2019

uiuia pensja nauczyciela po studiach blisko najniższej ! brawo!

Rozwiń komentarze (22)