Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Płaca minimalna w górę, podatki w dół. Rządowe plany dają Polakom ponad 2 tys. zł rocznie

1054
Podziel się:

Takiej podwyżki Polacy jeszcze nigdy nie dostali. Rządowa propozycja podniesienia płacy o 200 zł przy realizacji obietnic zmian w podatkach da 1,5 mln Polaków wypłaty wyższe o 180 zł. Na rękę i co miesiąc.

Elżbieta Rafalska i Stanisław Szwed - szef i wiceszef resoru rodziny, pracy i polityki społecznej.
Elżbieta Rafalska i Stanisław Szwed - szef i wiceszef resoru rodziny, pracy i polityki społecznej. (PAP, Tomasz Gzell)

- Jeśli nasza propozycja zostanie przyjęta przez Radę Ministrów, to płaca minimalna wyniesie 2450 zł brutto - poinformowała w ubiegłym tygodniu Elżbieta Rafalska. Pensja minimalna na poziomie 2450 zł w 2020 r. oznacza podwyżkę względem tego roku o 200 zł.

Rządowa propozycja jest podwyżką dwukrotnie większą niż szacowane przez ekonomistów "minimum", określone w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. A jak liczyliśmy, już samo "minimum" dawało 1,5 mln Polaków równowartość trzynastej pensji w skali roku.

Ustawowe zwiększanie płacy minimalnej, rokrocznie krytykowane przez organizacje pracodawców, jest o tyle istotne, że odsetek Polaków otrzymujących właśnie takie wynagrodzenie jest względnie stały od 2012 r. Utrzymuje się na poziomie 13 proc. wszystkich pracujących. A to oznacza około 1,5 mln Polaków, dla których jedyną szansą na podwyżkę jest decyzja rządu, "przymuszająca" pracodawców do podnoszenia wypłat.

Zobacz także: Balcerowicz o podwyżce pensji minimalnej. "Chciałbym zobaczyć rachunki"

Tak zresztą swoją propozycję uzasadniała Elżbieta Rafalska, która tłumaczyła, że w sytuacji "rynku pracownika", z którym mamy obecnie do czynienia, pensje muszą zacząć rosnąć szybciej. Nie zmienia to faktu, że krytyka ze strony pracodawców ma pewne uzasadnienie.

Zwiększenie pensji jednego pracownika o 200 zł kosztuje bowiem przedsiębiorcę około 241 zł miesięcznie. W skali całej Polski pracodawcy zatrudniający wspomniane 1,5 mln Polaków będą musieli wysupłać ze swoich kieszeni ponad 4,3 mld zł. Taka podwyżka płacy minimalnej o 200 zł brutto przy obecnym systemie podatkowym daje "zaledwie" 100 zł podwyżki netto pracownikowi, czyli rocznie 1200 zł.

Tak jednak się nie stanie. Z deklaracji strony rządowej wynika bowiem, że niezależnie od tego, kto będzie pełnił urząd ministra finansów, resort w tym roku przeprowadzi zmianę systemu obciążeń podatkowych. Podstawowa stawka podatku PIT spadnie o 1 punkt procentowy, a koszty uzyskania przychodu wzrosną przynajmniej dwukrotnie.

Przy założeniu, że rząd zdecyduje się na wzrost ich wartości ze 111 do 250 zł miesięcznie, podwyżka płacy minimalnej o 200 zł podniesie pensje 1,5 mln Polaków o 183 zł miesięcznie. Rocznie to już ponad 2000 zł więcej. W ten sposób z 4,3 mld zł, które wydadzą pracodawcy, pracownicy dostaną ponad 3 mld zł.

Niezależnie od tego, czy rząd dotrzyma obietnicy zmiany w podatkach, wzrost pensji minimalnej o 200 zł będzie najwyższy od początku XXI.

Zanim do tego dojdzie, podwyżkę musi zaakceptować jeszcze Rada Dialogu Społecznego - co jest raczej formalnością - oraz rząd. W roku wyborczym trudno spodziewać się jednak, by postanowił być mniej hojny, niż zapowiedział ustami swojej minister. Nawet kosztem tego, że podwyżka spowoduje wzrost składek na ZUS dla początkujących przedsiębiorców - te skoczą o niespełna 20 zł miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1054)
😪😪😪
4 lata temu
A wiecie że Ukrainiec pracujący legalnie w Polsce nawet pół roku, dostanie emeryturę w wysokości 1000 zł , to czterokrotnie więcej niż ma u siebie. A Polacy uczciwie pracujący po 40 latach, mają 1200 zł .. Coś tu nie halo ????😡😡😡
🇵🇱🇵🇱🇵🇱�...
4 lata temu
Dostać nawet 2600 na rękę to bida z nedzą , przy tych cenach co mamy.Tak normalnie powinno być 6000 tys na rękę i basta, już jedna złotowłosa powiedziała że tyle w Polsce zarabia oszust i złodziej... to chyba nie jest tak dużo???? POLACY NAJWIĘCEJ PRACUJĄ, I NAJGORZEJ ZARABIAJĄ... POLAK JAK WYJEDZIE DO PRACY ZA GRANICĘ JEST CHWALONY ZA PRACOWITOŚĆ, DOCENIANY A W POLSCE ...najniższa na rękę i kopanie..
135
5 lata temu
2450 zl brutto??? No co za szalenstwo.. klekajcie narody i calujcie w podziece rzadzacych.. Z jednej strony "dadza 200 zl brutto i jednoczesnie podwyzka w sklepie wszystkiego co sie tylko da.. i to tez dopiero czlowiek orientuje sie przy kasie.. jak ktos zmuszony jest do wynajmowania mieszkania i musi zaplacic np. 1700 + media no to faktycznie..te 2450 brutto to szał.. placa minimalna nadal glodowa. WSTYD!!! Zeby Polacy ciezko pracujacy dostawali zapomoge dla pracujacych,bo ciezko nazwac to pensją.. Sobie niech ci na gorze obniza pensje do minimalnej krajowej i wtedy zobaczymy czy tak chetnie beda pchac sie do żłoba.. to oni powinni zarabiac to minimum .. bo dlaczego nie???
Bartek
5 lata temu
Rząd nie daje prezentów, tylko dysponuje zabranymi nam pieniędzmi. Obniżka podatków to krok w dobrym kierunku, tylko dlaczego nie dla wszystkich o ten sam procent?
Ewka
5 lata temu
Słowna ekipa. Wyciągnie z kieszeni pracodawcom ponad 250 zł i "da" 183 zł pracownikom. CO za gest. Ekipa dyletantów nakręca inflację. Kto nie pamięta reformy Balcerowicza hamującej galopującą inflację w Polsce, ten z pewnością poprze zakusy rządu.
...
Następna strona