Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna w górę, podatki w dół. Rządowe plany dają Polakom ponad 2 tys. zł rocznie

Takiej podwyżki Polacy jeszcze nigdy nie dostali. Rządowa propozycja podniesienia płacy o 200 zł przy realizacji obietnic zmian w podatkach da 1,5 mln Polaków wypłaty wyższe o 180 zł. Na rękę i co miesiąc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Elżbieta Rafalska i Stanisław Szwed - szef i wiceszef resoru rodziny, pracy i polityki społecznej. (Fot: Tomasz Gzell)

- Jeśli nasza propozycja zostanie przyjęta przez Radę Ministrów, to płaca minimalna wyniesie 2450 zł brutto - poinformowała w ubiegłym tygodniu Elżbieta Rafalska. Pensja minimalna na poziomie 2450 zł w 2020 r. oznacza podwyżkę względem tego roku o 200 zł.

Minister Rafalska przedstawiła propozycję płacy minimalnej.
Wynagrodzenie minimalne pójdzie w górę. Jest propozycja resortu rodziny: 2450 zł

Rządowa propozycja jest podwyżką dwukrotnie większą niż szacowane przez ekonomistów "minimum", określone w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. A jak liczyliśmy, już samo "minimum" dawało 1,5 mln Polaków równowartość trzynastej pensji w skali roku.

Ustawowe zwiększanie płacy minimalnej, rokrocznie krytykowane przez organizacje pracodawców, jest o tyle istotne, że odsetek Polaków otrzymujących właśnie takie wynagrodzenie jest względnie stały od 2012 r. Utrzymuje się na poziomie 13 proc. wszystkich pracujących. A to oznacza około 1,5 mln Polaków, dla których jedyną szansą na podwyżkę jest decyzja rządu, "przymuszająca" pracodawców do podnoszenia wypłat.

Balcerowicz o podwyżce pensji minimalnej. "Chciałbym zobaczyć rachunki"

Tak zresztą swoją propozycję uzasadniała Elżbieta Rafalska, która tłumaczyła, że w sytuacji "rynku pracownika", z którym mamy obecnie do czynienia, pensje muszą zacząć rosnąć szybciej. Nie zmienia to faktu, że krytyka ze strony pracodawców ma pewne uzasadnienie.

Zwiększenie pensji jednego pracownika o 200 zł kosztuje bowiem przedsiębiorcę około 241 zł miesięcznie. W skali całej Polski pracodawcy zatrudniający wspomniane 1,5 mln Polaków będą musieli wysupłać ze swoich kieszeni ponad 4,3 mld zł. Taka podwyżka płacy minimalnej o 200 zł brutto przy obecnym systemie podatkowym daje "zaledwie" 100 zł podwyżki netto pracownikowi, czyli rocznie 1200 zł.

Tak jednak się nie stanie. Z deklaracji strony rządowej wynika bowiem, że niezależnie od tego, kto będzie pełnił urząd ministra finansów, resort w tym roku przeprowadzi zmianę systemu obciążeń podatkowych. Podstawowa stawka podatku PIT spadnie o 1 punkt procentowy, a koszty uzyskania przychodu wzrosną przynajmniej dwukrotnie.

Przy założeniu, że rząd zdecyduje się na wzrost ich wartości ze 111 do 250 zł miesięcznie, podwyżka płacy minimalnej o 200 zł podniesie pensje 1,5 mln Polaków o 183 zł miesięcznie. Rocznie to już ponad 2000 zł więcej. W ten sposób z 4,3 mld zł, które wydadzą pracodawcy, pracownicy dostaną ponad 3 mld zł.

Niezależnie od tego, czy rząd dotrzyma obietnicy zmiany w podatkach, wzrost pensji minimalnej o 200 zł będzie najwyższy od początku XXI.

Zanim do tego dojdzie, podwyżkę musi zaakceptować jeszcze Rada Dialogu Społecznego - co jest raczej formalnością - oraz rząd. W roku wyborczym trudno spodziewać się jednak, by postanowił być mniej hojny, niż zapowiedział ustami swojej minister. Nawet kosztem tego, że podwyżka spowoduje wzrost składek na ZUS dla początkujących przedsiębiorców - te skoczą o niespełna 20 zł miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polityka społeczna, rynek pracy, pracownicy, praca, mrpips, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-06-2019

ZK590To minister da te 200 złotych czy pracodawca? czyli trzeba podwyższyć cenę produktu i czekać na nabywcę.

02-06-2019

piadapodoba mi się zdanie : będą musieli a co jeśli zamkną biznes i pójdą jak pracownicy po socjal

02-06-2019

35Najwyższa pora docenić pracujących,a nie tylko tych co mają dzieci. Przydaloby się jeszcze uczciwie placone za lata pracy.Bez wliczania do podstawy.

Rozwiń komentarze (1054)