Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Płaca minimalna 2020. 2600 zł w przyszłym roku

5
Podziel się

Płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku do 2600 zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Do 15 września musi się ukazać rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości płacy minimalnej na przyszły rok.

Płaca minimalna w 2020 r. wyniesie 2600 zł
Płaca minimalna w 2020 r. wyniesie 2600 zł (Pixabay.com, Pixabay.com)
bDAmHwBN

Według informacji przekazywanych jeszcze w sierpniu, Rada Ministrów proponowała podniesienie pensji minimalnej w przyszłym roku do 2450 zł. Jednak premier Mateusz Morawiecki właśnie zapowiedział, że będzie to 2600 zł. To rekordowy wzrost.

Podczas weekendowej konwencji wyborczej PiS szef rządu wyliczał, że na koniec 2020 roku płaca minimalna wyniesie nawet 3 tys. zł. - 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł, a więc w takim dwutakcie po ok. 15 proc. rocznie: z 2019 r. na 2020 r. ok. 15 proc. i z 2020 r. na 2021 r. też ok. 15 proc. - przedstawiał scenariusz wzrostu minimalnego wynagrodzenia Mateusz Morawiecki.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił dalszy plan - do 2023 roku płaca minimalna ma wzrosnąć do 4 tys. zł.

bDAmHwBP

Zobacz: Obietnice wyborcze: "Kiedyś politycy myśleli w kategoriach czterech lat. Dziś składają obietnice jednoroczne"

W tym roku minimalne wynagrodzenie za pracę to 2250 złotych brutto, czyli 1634 netto.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest uzgadniania przez Radę Dialogu Społecznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami taka decyzja powinna zostać podjęta w ciągu 30 dni od otrzymania od rządu do negocjacji proponowanych stawek. Porozumienia nie było. Organizacje pracodawców proponowały podwyżkę o 6,1 procent do 2387 złotych brutto, z kolei związkowcy chcieli wzrostu do 2520 złotych brutto. Jeśli decyzji nie ma, ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia przechodzi na Radę Ministrów.

bDAmHwBV

Rozporządzenie z informacją o wysokości płacy minimalnej na kolejny rok musi się ukazać do 15 września. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami premiera ostateczna kwota będzie wyższa nawet ponad to, co postulowali związkowcy.

Według danych GUS, minimalną pensję pobiera ok. 1 mln. pracujących Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAmHwBW
bDAmHwCq
rynek pracy
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Zatroskana
rok temu
Widzisz, a nie grzmisz! Rząd da Polakom rękoma przedsiębiorców. Ciekawe, ile firm padnie, o ile wzrośnie bezrobocie. Może prezes, może premier wyjadą poza Warszawę i np. na Podlasiu zobaczą jak wygląda rzeczywistość Polaków-przedsiębiorców?
Skrzyp
rok temu
A co z mikroprzedsiębiorstwami? Ja sam pracuję i zatrudniam 1 osobę, korzystam z dofinansowania PFRON, które nie podnosi się wraz z podniesieniem każdorazowym płacy minimalnej. Szkoda mi mojego pracownika, ponieważ nie mogę podnieść stawki wykonywanych usług, gdyż nie będę konkurencyjny, w związku z tym, będę musiał zamknąć działalność i iść na etat, a pracownik zostanie zwolniony... Może tych zmian nie odczują tak mali i średni przedsiębiorcy, ale już po mikro przedsiębiorcach zatrudniających do 5 osób. Dodam, że jestem na tzw karcie podatkowej i nie przysługuje mi tzw Mały ZUS. Uważam, że ludzie powinni zarabiać godnie i sympatyzuję z partią rządzącą, ale sygnalizuje jak to wygląda z punktu widzenia mikro przedsiębiorcy... Dlaczego PFRON nie podniesie dofinansowania adekwatnie do wzrostu płacy minimalnej?
Piotr
rok temu
Ja zarabiam marne 3000 netto to jedynie co mnie czeka to podwyżka w sklepach
bDAmHwCr
sopelooo
rok temu
Tak czy siak Polska zawsze kojarzyła się z tańszą siłą roboczą, jesteśmy już ładnych parę lat w unii, więc chyba czas powoli to zmieniać i przechodzić na standardy zachodnie.
Tak TAK
rok temu
Konfederacja