Notowania

morawiecki
06.04.2019 19:54

Morawiecki na konwencji PiS: "Polskie rolnictwo to największa polska fabryka i największa szansa"

Co robiła Koalicja Europejska w czasie "afery mięsnej"? Podnosiła poziom histerii. Opozycja działa na szkodę polskiej wsi! - powiedział Mateusz Morawiecki na konwencji regionalnej PiS. Jarosław Kaczyński obiecywał natomiast więcej pieniędzy dla rolników. A dla lokalnych producentów żywności wsparcie "100 zł od tucznika i 500 zł od krowy".

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Premier podczas konwencji regionalnej PiS dużo mówił o rolnictwie (Fot: WP.PL)

- Nasze cele to zwiększenie naszego udziału w puli, która co 7 lat jest dzielona dla rolnictwa. W mijającym 7-leciu było to 8 proc. Wywalczymy więcej – zapewnił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji regionalnej w miejscowości Kadzidło na Kurpiach.

- Chodzi też o to, by nas dobrze potraktowano w programie rozwoju obszarów wiejskich. Będziemy zabiegać, by Polska dostała w tym programie najwięcej ze wszystkich państw.

Dodał też, że polscy rolnicy dostają mniej niż rolnicy europejscy w przeliczeniu na hektar. "Musimy to zmienić. Musimy zlikwidować dyskryminację".

Dodał, że z konstytucji wynika, że ustrój rolny ma być oparty o gospodarstwa rodzinne. Tymczasem "jest szczególna niesprawiedliwość. 80 proc. środków europejskich przypada wielkim gospodarstwom rolnym. Tylko 20 mniejszym i średnim".

Jarosław Kaczyński mówił też o wsparciu dla rolników, które będą hodowały zwierzęta, które "tu się rodzą" i są hodowane w oparciu o własne pasze. W zamian otrzymają "najmniej 100 zł od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy". - Podkreślam: najmniej. Może być więcej - powiedział Kaczyński.

Protest rolników. Lider AGROunii broni kontrowersyjnej akcji

Morawiecki: nasze ubojnie najlepiej kontrolowane w Europie

Wtórował mu premier Mateusz Morawiecki. Mówił o tym, że szansą dla polskiej wsi jest łączenie się w większe grupy u spółdzielnie.

- Duży może lepiej powalczyć i odnieść sukces na rynku. A na tym nam zależy – by polskie gospodarstwa rodzinne odnosiły jeszcze większe sukcesy – powiedział premier.

Już dziś eksport polskich produktów rolnych to największa cześć polskiego eksportu. 30 mld euro, wzrost o 20 proc. w trzy lata, dodał.

Premier Morawiecki mówił też o zachętach dla młodych, by zostawali na roli i angażowali się w pracę. - Stąd regulacja, że gdy młody rolnik do 40. roku życia przejmuje gospodarstwo, to dostanie od państwa 150 tys. bezzwrotnej pomocy, z czego 70 proc. na maszyny, na obiekty budowlane - mówił premier.

Odniósł się do 'afery mięsnej' sprzed kilku tygodni, kiedy media ujawniły, że do obrotu może trafiać mięso z chorych lub padłych krów. Morawiecki przekuł tę sytuację w sukces.

Są nieoficjalne wyniki badania polskiego mięsa przez unijnych inspektorów
Afera mięsna. Polskie rzeźnie bez zastrzeżeń

- To dotyczyło tylko jednej ubojni w kraju. Zresztą okazało się, że mięso było zdrowe. Co robiła wtedy koalicja? Podnosiła histerię. Koalicja Europejska działała przeciw polskiej wsi.

Dodał, że sytuacja została opanowana, a wszystkie ubojnie zostały przebadane.

- Minister Jan Krzysztof Ardanowski powiedział mi, że polska wołowina jest tak dobra, że nawet czasem sprzedawana jako argentyńska. Szkoda, że za niższe marże, ale i do tego dojdziemy – zażartował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: morawiecki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-04-2019

keiPIS już całkowicie odleciał nawet szkoda komentować tych dyrdymałów.

06-04-2019

PiotrPinokio jak zwykle - myśli że ciemny lud to kupi Jest w wielkim błędzie

06-04-2019

jaroPrawdziwy pisowiec... Paranoik i schizofrenik...

Rozwiń komentarze (982)